fbpx

Jazzkaare Sügishooaja säravamad kontserdid

05. juuli 2011

Kavas on Batesi haarav looming, milles põimuvad modernse maailma lennukad fantaasiad ja bigbändimuusika parimad traditsioonid. Mida tähendab Batesi muusika, sellest said eesti jazzisõbrad aimu kümme aastat tagasi Jazzkaarel, kus Django Batesi erilised töötlused jazziklassikast kõlasid tema ansambli ja Josefine Cronholmi esituses nagu põnevad modernskulptuurid. Nüüd on solistiks teine särav rootsi lauljatar Josefine Lindstrand.

Klahvpillimängija Django Bates üks neid väheseid, kes on tulevikumuusika värsket ideaali suutnud kanda juba mõnda aega. Ta ületab stiili- ja žanripiire osavalt erinevaid elemente kokku põimides ja ootamatuid pöördeid tehes. Huvi elektrooniliste väljendusvõimaluste vastu, kiindumus maailma muusikalistesse rikkustesse, improvisatsioonilise ja kompositsioonilise kombineerimine, omanäoline mängustiil ja zappalikkus on tema muusika märksõnad. Nüansirikast ja ideedest tulvil muusikat ilmestab intellektuaalne inglaslik huumor, teravmeelsused ja peen iroonia, Django Bates on veendunud, et jazz ei saa olla hirmtõsine. Kõrvad kikki! Sest sel korral on värve ja nüansse veel rohkem kui kümme aastat tagasi – tegemist on ju suure orkestriga ja tippvormis meistriga! Seda kontserti tulevad kuulama ka paljud Euroopa festivalide ja jazzikontsertide korraldajad, sest 22. – 24. septembrini toimub Tallinn Jazz Weekendi raames ka European Jazz Network’i aastakoosolek. See organisatsioon koondab festivali- ja kontserdikorraldajaid ligi 30st riigist.

Põnev kultuurisügis jätkub 26. septembril Jaani kirikus kontserdiga 

DHAFER YOUSSEF & VOX CLAMANTIS 15 – „Sacred Voices II“. Vox Clamantise juubelikontsert toimub Maailma Muusika Foorumi raames, mis toob siia kontserdikorraldajaid üle maailma. Meie gregoriaani muusika ansambel on alati aldis uusi põnevaid koostööid ellu viima. Esinetud on nii setu laulikute, Weekend Guitar trio, Villu Veski, Sofia Rubina kui paljude teistega. Tuneesia ühe kuulsama muusiku Dhafer Youssefiga seob Vox Clamantist mõne aasta tagune koostöö. Koos on kontserte antud Inglismaal ja mandri-Euroopas. Uus ühisprogramm on järg 2007. aastal kõlanud programmile „Sacred Voices“. Seekordseski kavas on ühendatud gregooriuse laul, varajane polüfoonia ning Dhafer Youssefi originaallooming.

Kuigi Vox Clamantis toetub gregooriuse laulule ning varajasele mitmehäälsusele, kõlab pea alati nende kontsertidel ka kaasaegne muusika. Vox Clamantisele on kirjutanud teoseid paljud eesti heliloojad – Helena Tulve, Tõnis Kaumann, Toivo Tulev, Erkki-Sven Tüür jt.

Tuneesia udivirtuoos ja laulja Dhafer Youssef (1967) tegutseb juba 90ndate algusest Euroopas, kus on teinud koostööd paljude tunnustatud muusikutega ja oma nime all välja andnud kuus värvikat albumit. Toetudes islamitraditsioonile ja sufide muusikale, lisab Youssef omalt poolt kas digitaalse või autentse heli ja ristab araabiapärast mitmete muude muusikatega. Kas koos võii eraldi ikka on nende muusikute kontserdid kõikjal oodatud suursündmuseks.

Piletid mõlemale konrserdile hinnaga 13 eurot (sooduspilet tudeng, õpilane ja pensionär 10 eurot) on müügil Piletilevi müügipunktides.

Kohtumiseni septembris!