Jazzkaare üllatusesineja on Al Jarreau

16. märts 2009

22. aprillil kell 20 esineb Estonia kontserdisaalis hinnatud vokaalivõlur Al Jarreau.

KC Grupp esitleb: Al Jarreau (USA)
22. aprillil kell 20
Estonia kontserdisaalis

Jazzkaarel on muusikasõpradele meeldiv üllatus. Meie juubelifestivali kavasse lisandus 7 Grammy’t võitnud legendaarne ameerika laulja Al Jarreau. Ta on unikaalne ja mitmekülgne artist ning ainsa lauljana maailmas on ta pälvinud Grammy auhinna nii jazz, pop kui ka R&B kategoorias. Jarreau võib briljantselt laulda mida tahes. 40 lava-aasta jooksul on ta valmistanud rõõmu mitme põlvkonna kuulajatele. Tema nime all on ilmunud 58 heliplaati, mille müüginumbrid on kuldsed ja tiraažid ulatuvad miljonitesse.

Jarreau mitmekülgsus on hämmastav, ta on meister sulatama oma lauludesse erinevate instrumentide kõlasid, ta on tõeline vokaalakrobaat, samas võib ta sametpehmelt esitada ballaade armastusest, unustamatult improviseerida ja tuliselt funkida. Tema vokaaltehnika pagasis on lugematult varjundeid kõigiks hinge ilmadeks. Ta on esinenud nii Brodway muusikalis kui ka sümfooniaorkestritega, rääkimata erinevatest ansamblikoosseisudest.

Alwyn Lopez “Al” Jarreau sündis 12. märtsil 1940. aastal Milwaukee’s – tema isa oli adventisti kiriku preester ja ema klaverimängija ning kirikukooris laulsid kõik pere kuus last. Al hakkas laulma neljaselt. Kolledžipäevil õppis ta psühholoogiat ja oli silmapaistev korvpallur. Lõpetanud Iowa ülikooli tegutses ta mõned aastad sotsiaaltöötajana.
Peagi sai ta tuntuks San Francisco jazzilavadel, kus ta tihti esines koos hilisema superstaari George Duke’i Trioga. 1967. aastal otsustas Al lõplikult keskenduda laulmisele. 1975. aastal sai ta plaadistuslepingu suurfirmalt Warner Bros. Debüütalbum “We Got By” ning sellele järgnenud “Glow” said sooja vastuvõtu osalisteks ja mõlemad albumid võitsid Saksamaal kõrgeima muusikaauhinna. Oma esimese Grammy pälvis Al Jarreau aga parima jazzvokaali kategoorias 1978. aasta albumi “Look To The Rainbow” eest. Sama kategooria preemia tõi talle järgmise aasta kauamängiv “All Fly Home”.

Oma seni viimase Grammy pälvis ta koos George Bensoniga tehtud albumil “Givin ‘It Up” (2006) kõlava loo eest “God Bless the Child”. Plaat pälvis erinevate lugude eest 3 Grammy nominatsiooni ja sellel osaleb mitmeid nimekaid külalisi nagu Herbie Hancock, Paul McCartney, Jill Scott jpt. George Benson ja Al Jarreau on väga harmooniline kooslus. Nende kahe sama generatsiooni artisti karjäär on kulgenud paralleelselt, mõlemad on oma ala tipud ja võitnud hulga tunnustust.

Jarreau esimesteks eeskujudeks olid Billie Holiday ja Nat King Cole, hiljem perfektse scat-tehnikaga Jon Hendricks ja Frank Sinatra oma väga selge emotsionaalse väljenduslaadiga. Aastaid on Jarreau ise paljudele lauljatele eeskujuks olnud. Al Jarreau on rahvusvaheline staar ja väga oodatud kõigis maailma kontserdisaalides ja festivalidel. 2008. aastal saatis teda suur edu North Sea festivalil, jazzilood nagu Chick Corea “Spain” või Dave Brubecki “Blue Rondo a la Turk” kõlavad tema esituses endiselt lummavalt. Samal aastal ilmusid ka kaks suurepärast CD-d. “Love Songs” ja “Christmas”.

Oma sündmustetiheda muusikukarjääri juures on Al Jarreau olnud ka aktiivne ühiskonnategelane, ta on algatanud mitmeid programme kirjaoskuse parendamiseks ning kritiseerinud Ameerika võime hariduskulutuste kärpimise pärast.

Aastad on küll möödunud, kuid Al Jarreau on endiselt vormis ja täis tegutsemisindu. Seekordsel Euroopa-turneel annab ta 20. märtsist 28. aprillini kontserte Saksamaal, Prantsusmaal, Austrias, Ungaris, Venemaal, Soomes, Taanis, Šveitsis, Norras ja esmakordselt Eestis. Kontserti esitleb KC Grupp.

Piletid hinnaga 395-895 krooni on müügil alates esmaspäevast, 23. märtsist Piletilevi müügikohtades ja internetis www.piletilevi.ee