fbpx

Helimaag Nik Bärtsch tuleb Jazzkaarele oma ansambliga Mobile

22. detsember 2017

Festival Jazzkaar toob kevadel Eestisse Šveitsi muusiku ja ECMi artisti Nik Bärtsch’i ansambliga Mobile. Nik Bärtsch on äärmiselt põnev isiksus ja looja, kelle muusikas kohtuvad rituaalne ja sakraalne energeetika leides vaba väljundi jazzi, funki ja minimalistlike kaasaegsete helide kaudu. Nik Bärtschi sugestiivne ja kordumatu muusika kõlab 29. korda toimuva festivali Jazzkaar viimasel festivalipäeval 29. aprillil kell 17.00 Vabal Laval. Nik Bärtsch’s Mobile kontserdipiletid on eriti soodsad aasta lõpuni!

Zürichis sündinud Nik Bärtsch on oma muusikuteel mänginud pea kõike fusionist free funk’ni, kaasaegse muusika ja moodsa jazzini. Šveitsi pianisti looming saavutab minimaalsete vahenditega vapustava emotsionaalse sügavuse.

 

Bärtsch töötab paralleelselt kolme koosseisuga. Esimene neist on 1997. aastal moodustatud akustiline projekt Mobile, mille rituaalsed kontserdid on erinevad ja võivad kesta isegi 36 tundi. Mobile pillide koosseisus on väga eriline, klaveri ja bassklarneti kõrval on hüpnotiseeriv roll löökpillidel. Mobilega salvestas Nik Bärtsch oma värskeima albumi „Continuum”. Nik Bärtsch’s Mobile kvartetis musitseerivad koos pianistiga Sha bassklarnetil ja kontrabassklarnetil, Kaspar Rast trummidel ja löökpillidel ning Nicolas Stocker trummidel ja häälestatud löökpillidel.

 

Bärtschi zen-funk kvartetiga Ronin on ECM plaadifirma alt ilmunud albumid „Stoc“ (2006), „Holon“ (2008), „Llyria“ (2010) ja lisaks live album (2012). 10 aastat tagasi oli seda kvartetti võimalik kuulda Tallinnas festivalil „Täiuslik vaikus“.

 

Bärtsch on ka hinnatud sooloartist. Oma kontsertidel kasutab ta prepareeritud klaverit ja löökpille. Millise koosseisuga pianist ka ei esineks, tema muusikaline DNA on selgelt äratuntav juba esimestest helidest. Kriitikud on tõdenud, et tema muusikal on täiesti uus kontseptsioon, kus pulseeriva rütmika taustal areneb haarav draama.

29. Tallinna rahvusvaheline festival Jazzkaar toimub 20.–29. aprillini 2018. Festivali koduks saab taas parimat festivalimeeleolu pakkuv Telliskivi Loomelinnak. Kontserdid toimuvad Punases Majas ja Vabal Laval.

 

Nik Bärtsch’s Mobile 29. aprillil kell 17.00 Vabal Laval toimuva kontserdi piletid on müügil alates 22. detsembrist Piletilevis. Samuti on müügil Jazzkaar 2018 peaesinejate Suurbritannia võrratu lauljatari Laura Mvula (26.04 Nordea Kontserdimaja), jazz-rokk sugemetega power-trio The Bad Plus (25.04 Vaba Lava), ameerika trompetisti Ambrose Akinmusire (25.04 Vaba Lava), festivali avasündmuse “Saja lugu” (20.04 Noblessneri sadamalinnak) kontserdipiletid ja festivalipassid. Kõik kontserdipiletid on eriti soodsate hindadega kuni 31. detsembrini 2017.

 

Jazzkaare kuldsponsor on Danske Bank. Jazzkaar 2018 peasponsorid on KAFO, Jazz Pesulad ja Eesti Päevaleht. Majutuspartner My City Hotel, aastasponsorid BMW, Tallink ja Aktaprint. Festivalikeskust Telliskivi Loomelinnakus aitavad püstitada Prike ja Telliskivi Loomelinnak, kohvikupartner on Reval Cafe. Toetajad on MyFitness ja Kodupaber. Kontsertlavastust “Saja lugu” esitleb Viru Keskus ja õnnestumisele aitab kaasa Noblessneri sadamalinnak. Laura Mvula kontserti esitleb Viru Keskus. Festivali Jazzkaar 2018 toetavad Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, Tallinna linn ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus.