Jazzliit: ASK teab, et küsija kõrva pihta ei lööda

11. november 2009

Reedel annab NO99 jazziklubis kontserdi trio ASK:, üks põnevamaid vabaimpro kollektiive Eestis.

Ansambel ASK: on põnevamaid vabaimprovisatsioonilisi kollektiive Eestis. 13. novembril kell 21.30 on Mart Soo, Taavi Kerikmäe ning Andres Noormets taas teater NO99 jazzklubis, et anda järjekordne ootamatusi täis sõna-ja muusikaetendus.

ASK: ise nimetab oma kontseptsiooni teadaolevalt ainulaadseks – kogu nende muusika sünnib kohapeal ja kuulajate väljapakutud improvisatsiooniainesest. Mart Soo: “ASK: on omalaadne sotsiaalne eksperiment osalusest, interpreteerimisest ja soovide täitumisest.”

2009. aastal esindas ansambel ASK: Eestit kontserdiga European Broadcast Unioni üleeuroopalises raadio-otsesaates “Art´s Birthday”.

Kontserttegevuse kõrval on kollektiivil Eesti Rahvusringhäälingu Klassikaraadios teist hooaega toimuv isiklik otsesaade, kus ASK: vastab otse-eetris kuulajate telefonikõnedele ja interpreteerib neid oma live-improvisatsioonides. Triol ASK: ilmus 2009. aasta algul CD, kuhu on talletatud ERR soovisaate esimese hooaja parimad hetked. See album sai Eesti Ekspressi plaadiarvustuses hindeks üheksa palli kümnest ning kuulutati “nädala albumiks”.

Novembris ja detsembris on ASK: kontsertturneel Euroopas, mis viib neid esinema Vilniusesse, Warsawisse, Taborisse, Göttingeni ja Münsterisse.

Tõnis Leemets (Jazzkaar.epl.ee):”Need mehed täidavad mind uhkusega selle üle, et olen eestlane ja ühtlasi muusikasõber, ning mõistan seetõttu nii eesti kui ka muusika keelt…. Igatahes on ASKi kontserdid ja hiljuti ilmunud album aga kohustuslikud nii kõigile improviseerivatele muusikutele kui ka kõigile neile, kes armastavad genereerida teksti.”

Mart Soo (kitarr, live-elektroonika) on sündinud 1964 Tallinnas. Lõpetanud G. Otsa nim. Tallinna Muusikakooli, hetkel kitarriõppejõud samas ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Marti seob koostöö gruppide ja artistidega nagu: Tunnetusüksus, Weekend Guitar Trio, Sam Bennett, Lisa Karrer & David Simons,Vladimir Tarasov Baltic Art Orchestra, Ensemble Uncontrolled, Petras Višniauskas, Juozas Milašus, Brian Melvin, Jacques Di Donato, Xavier Charles, Isabelle Duthoit, Taavi Kerikmäe, Martine Altenburger, Chris Cutler, Jean Marc Montera, Paul Lovens, Uchihashi Kazuhisa, Markus Reuter, Vox Clamantis, Estonian Guitar Octet ja paljud teised. Mart on osalenud hulgal jazzi ja uue muusika festivalidel Euroopas, USA-s ja Jaapanis, samuti ligikaudu 20 cd salvestusel. Ta on komponeerinud muusikat kuuldemängudele, tetrietendustele ja filmidele.

Alates 2005. aastast kureerib Mart koos Taavi Kerikmäega rahvusvahelist vabaimprovisatsiooni kontsertsarja IMPROTEST Kanuti Gildi Saalis.

Taavi Kerikmäe (klahvpillid, termen-vox, live-elektroonika) on sündinud 1976 Tartus. Õppinud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja Lyoni Riiklikus Kõrgemas Muusika- ja Tantsukonservatooriumis. Hetkel töötab Taavi EMTAs vabaimprovisatsiooni ja kaasaegse muusika õppejõuna. Vabaimprovisatsiooni alal seob Taavit koostöö artistidega nagu: Chris Cutler, Jacques Di Donato, Mart Soo, Juozas Milašius, Isabelle Duthoit, Eric Echampard, Xavier Charles, Jean-Marc Montera, Paul Lovens, Ucihashi Kazuhiza, Martine Altenburger, Michel Doneda jt. Aastast 2004 teeb ta koostööd rahvusvahelise improviseerijate grupi EIEga (European Improvisators Ensemble). Interpreedina on Taavi osalenud arvukatel kaasaegse muusika festivalidel (solistina IRCAM\´ i festivalil “Agora” Pariisis), olles koos töötanud tuntud heliloojatega nagu : Pierre Boulez, Tristan Murail, Louis Andriessen, Vinko Globokar jt. Taavi on komponeerinud muusikat mitmetele teatri- ja tantsuetendustele (“Kajakas” Pärnu teatris Endla 2007 – Eesti Autorite Ühingu 2007 aasta teatrimuusika auhind.)

Andres Noormets (sõna/vokaal) on sündinud Paides 1963. Lõpetanud Eesti Muusikaakadeemia Kõrgema Lavakunstikooli (TRK lavakunstikateeder). Andres on töötanud näitlejana, lavastajana ja kunstilise juhina Ugala teatris, hetkel näitleja ja lavastajana Pärnu Endlas. Andres on lavastanud ka Teleteatrile, Linnateatrile, Raadioteatrile. Samal ajal töötab Andres õppejõuna Viljandi Kultuuriakadeemias.
Andres on kirjutanud arvukalt näidendeid (“Salasõber”, Endla 2007) ja kuuldemänge (“Päev” osales festivalil Prix Europa Berliinis 2008 ja sai Eesti Raadio aastapreemia). Tegeleb aktiivselt actionteatri ja actionteatri koolitusega. Ta on European Action Theatre Ensemble asutajaliige (2006 Berliin).