fbpx

JK: Linnulauluekskursiooni peaesinejad improviseerisid mõnuga

22. aprill 2012

Pühapäeva varahommikul alustasid mitukümmend linnulauluhuvilist meloodilist ja harivat jalutuskäiku mööda Kultuurikilomeetrit Kalamaja parki. Ekskursiooni juhatas ornitoloog ja Viru Folgi eestvedaja Peep Veedla.

Linnulaulukontserdist annab ülevaate ja vahendab publiku arvamusi Jazzkaare veebireporter Hille Tressum.

Linnulauluekskursioon on Jazzkaarel juba saanud traditsiooniks. Kui varem toimusid ekskursioonid Kadrioru pargis, siis tänavu sai lindude hommikuse kontserdiga tutvuda uues kohas, Kalamajas Kultuurikilomeetril. Kui mullu oli kontserdi eksootilisemaiks esinejaks Mandariini part, siis tänavu tervitas kuulajaid Patarei vangla vastas puu otsas kirkavärviline kukk.

Kultuurikatla korstna otsast aga leiti ronga pesa. Lindu kahjuks kuulda ei õnnestunud, kuid selle puudujäägi kompenseeris Peep Veedla legendiga ronkadest. Nimelt olla linnud umbes 1000 aastat tagasi päästnud põlengust Inglismaa kuulsaima vangla Toweri. Nüüd on Toweri kuulsaimateks elanikeks seitse süsimusta ronka. Ronkadele ollakse Toweri päästmise eest nõnda tänulikud, et riik on nende käsutusse eraldi teenistuja palganud.

Teel Kalamaja parki esines improvisatsiooniga must lepalind. Nagu kiuste, otsustas lind auditooriumi kogunemisel laulu lõpetada. Kannatlikult oodati, et ta ümber mõtleks, kuid paraku seda ei juhtunud. Selle asemel lendas lepalind hoopis minema. Seevastu kostitas kuulajaid mahedate nootidega rasvatihane.

Veedla rääkis, et rasvatihane on tõeline dšässiartist, kellel on raiuv rütm ja helisev tämber, pealegi on ta osav teiste lindude laulu matkima. Lisaks rasvatihasele soleeris kontserdil lätlaste rahvuslind linavästrik, kes on tähtis lind ka eestlastele. Nimet võis linavästriku paiknemise järgi ennustada tulevast linasaaki. Kui linavästriku kohati maapinnal oli oodata väga kehva saaki. Kui teda nähti oksal istumas, võis oodata keskpärast saaki ning kui linavästrik juhtus tiibu puhkama mõnel kõrgel katuseäärel, oli oodata lausa suurepärast linasaaki. Linavästrik laulab harva ning tema hääl on vaikne.

Üheks musikaalseimaks linnuks peetakse Veedla sõnul musträstast. Musträstas on inspireerinud mitmeid maailmakuulsaid muusikuid nagu Ray Charles’i, Paul McCartney’it, inglise kitarristi Jeff Becki ning lauljatari Kate Bushi.

Kalamaja pargis ootas külastajaid aga tõeline kontsert. Jalutades mööda kitsaid pargiteid sai kuulda väikese lehelinnu, ohakalinnu ja rohevindi ilusat laulu. Samuti sinitihast, kelle hääl on peenem ja kõrgem kui tema liigikaaslasel, rasvatihasel.

Kuulajatel vedas — ilm oli pühapäeva varahommikul imeliselt päikeseline. Peaesinejad näitasid end parimast küljest ning ornitoloog Peep Veedla rääkis lindudest suure entusiasmiga.

Tiiu, pensionärist linnuvaatleja: “See, kuidas Veedla räägib, on imeline. Väga informatiivne ja põnev. Kukk tekitas samuti toredaid emotsioone. See oli vahva üllatus!”

Kadi, tudeng: “Tulin, kuna mul on raskusi linnu ja linnu hääle kokkupanemisega. Väga palju uut info. Olen hakanud linde eristama. Väga tore, et muusikat ja linde seostatakse.”

Siim, tudeng: “Mulle väga meeldib, kui inimene on oma ala asjatundja ning räägib sellest nii vaimustunult. See tõi naeratuse minu huultele!”

Arno, fotograaf: “See on selline kõrvade puhkamise üritus. Ma ei ole kogenud linnuvaatleja aga side loodusega on olemas. Käin ikka vahel kuulamas, kes siin puuotsas sädistab. Väga palju sai uut informatsiooni. Väga vahva, et midagi sellist tehakse.”

Kadri: “Minu meelest oli ka väga tore. Mõnes mõttes oli pettumus. Kui me ekskursiooni alguspunkti läbi Kalamaja pargi jalutasime, oli see kontsert siin kordades kõvem. Nüüd on artistid vähe vaiksemaks jäänud.”

Linnulauluekskursioon Peep Veedlaga

Pühapäeval, 22. aprillil 2012

Kalamaja Kultuurikilomeetril