fbpx

JK: Abraham’s Café: julgete sammudega omaloomingu rajal

21. aprill 2012

Kahe tegutsemisaasta jooksul on Abraham’s Café kindlustanud endale raudse kvaliteedimärgi. Bändil, mis sai alguse Otsa kooli kolmanda kursuse kohustuslikust eksamikontserdist ja jäi muusikute endi suure huvi tõttu siiski edasi tegutsema, on silme ees märksa suuremad plaanid. Bändi asutaja ja akordionisti Kaspar Uljasega vestles Jazzkaare veebireporter Merli Antsmaa.

Abraham’s Caféd teatakse hästi tänu klezmer-muusika mõjudele. Kust see stiil bändi repertuaari tuli?

Minu eksamiloos, mille jaoks oma sõbrad kokku kutsusin, mängisid kaasa akordion ja klarnet. Viimane kõlab klezmer-muusikas eriti hästi, aga tegelikult sündis mõte sellist muusikat teha juba varem. Marteniga (klarnetist Marten Altrov) rääkisime juba ammu, et võiks proovida oma pillide, akordioni ja klarneti kooskõla. Juudi muusika polnud algul peamine, pigem tahtsime oma instrumentidele midagi lahedat leida.

Kuidas bändi repertuaar on kasvanud?

Algul mängisime palju teiste autorite seadeid, aga nüüdseks olen ise palju lugusid juurde kirjutanud. Ei ütleks, et see enam klezmer-muusika on – selles on sugemeid Araabia muusikast ja folgirütmegi, aga tegelikult on see siiski džässipõhine.

Kuhu te ise kahe aasta jooksul kasvanud olete?

Oleme palju kontserte andnud, umbes 40 tükki. Oleme esinenud paljudel festivalidel: Viljandi Folgil, Jazzkaarel, mulluses Linnaruumiprojektis ja kaks aastat järjest festivalil Visioon. Lisaks kõiksugu üritustel Tartus, Tallinnas ja Viljandis. Sõbrad on meid juba väga palju kuulnud, seepärast on hästi tore, kui keegi väljastpoolt meile ja meist kirjutab ning fänniks hakkab. Palju tagasisidet on tulnud Viljandi Folgilt ja Tallinn Music Weekilt, kus me oleme juba kaks korda esinenud. Tänavu oli publikut väga palju ja läks hästi; esinesime ka Lätis Liepaja tänavafestivalil. Meie sõber Janno Zõbin korraldab usinasti asju, nii et mai lõpus tuleb väike tuur Tartus ja ka Lätis üritame rohkem esineda. Eelmisel suvel käisime Joensuus Popkatul – see on kihvt linnafestival, kontserte toimub nädal aega jutti. Linn ärkas nädalaks ajaks ellu nagu Viljandi Folgi ajal, aga muusika oli sel festivalil väga erinev. Kahel päeval toimus ka tänavamängu võistlus, kus bände hindasid nii žürii kui ka publik. Meie tulime võidukalt tagasi: saime esimese koha ja publikuauhinna pealekauba.

Räägime teie plaadist: mida võib oodata ja millal?

Sellega me praegu tegeleme. Peamine on materjal sisse mängida, loodame suveks valmis saada. Teine asi on plaadi jaoks toetust leida – kui seda ei tule, lükkub plaadi ilmumine lihtsalt edasi. Et praegu on veel palju sisse mängida, loodame plaadi pigem sügisel valmis saada. Siis teeme väikse tuuri ja anname mõned esitluskontserdid. Plaat tuleb ilmselt teistsugune, kui meie laivid on olnud – puhtalt omalooming, mis paljudele ei pruugi meeldida. Oleme end juba kuuldavaks teinud ja nüüd on aeg edasi liikuda.

Mis plaanid teil edaspidiseks on?

Praegu üritame väikeste sammudega astuda ja palju esineda, ka välismaal. Eesti on ikkagi väike riik, millele teed kahe aastaga tiiru peale. Aga hetkel on kõige olulisem plaat välja anda ja siis uue repertuaariga üles astuda.

Mida võib oodata pühapäevasest kontserdist?

Ennekõike loodame head ilma: et vihma ei sajaks ja soe oleks. Arvan, et tuleb väga hea kontsert – tunni aja jooksul plaanime mängida nii uusi kui ka vanu lugusid.

Abraham’s Café:

Marten Altrov – klarnet
Kaspar Uljas – akordion
Madis Meister – kitarrid
Sergei Šegurov – bassid
Tõnis Kuusk – trummid

Abraham’s Café annab 22. aprillil 2012 kl 17 Kalamaja pargis tasuta kontserdil.