fbpx

JK: ASK julgustab küsima

24. aprill 2009

ASKi kitarrist Mart Soo vestab juttu Ivo Heinlooga.

Vähe on maailmas ansambleid, kelle kontsertide kava pannakse täies ulatuses kokku kuulajate soovidest ning kõik sünnib koha peal vabaimprovisatsiooni ettearvamatus võtmes. Jazzkaare festivalil reedel esinev kollektiiv ASK on üks sellistest. NO99 Jazzklubi lavast saab teatripüüne, kust sein publiku ja esinejate vahel maha kistakse.

Ivo Heinloo küsis bändi liikmelt, kitarrist Mart Soolt mõned küsimused.

Kuidas ansambel ASK sündis?

Ansambli ämmaemand on Tanel Ruben, kes selle projekti Viljandis ellu kutsus ja kellega koos me oleme ka esinenud.

Mida see nimekombinatsioon tähendab? Miks just ASK, aga mitte näit. NSK, kui võtta aluseks liikmete perekonnanimed?

ASK: tähendab – küsi! Ja siis võib ta veel olla: Andres-Soo-Kerikmäe, Aavi-Soormets-Koo… ja veel on ta muide vana eesti sõna – lumm.

Esinesite hiljuti ka Tallinn Music Weekil. Milline oli välismaine retseptsioon?

Kohtasime väga mõistvat suhtumist. Üks Kuuba metal-klubi pakkus tööd õhtujuhtidena. Samas soovis Baikonuri kosmodroom meie teeneid ilmateadustajatena. Me veel mõtleme, hetkel pole lõplikult otsustanud.

Teil on ka plaat valminud. Kuidas te vabaimprovisatsiooni plaadistamise võimalikkusesse üldiselt suhtute?

Kindlasti on improvisatsioonilise muusika kuulamise õige koht kontserdil, vahetus kontaktis muusikute ja teiste kuulajatega. Samas – dokumendina on plaat siiski konkreetse hetke jäädvustus, milleta muusika oleks kui sulalumi, mis käte vahel sulab ja millest objektiivset tõestust hiljem polegi.

Rääkige pisut ka raadiokontsertidest. Kuidas need on läinud ja kas need ka tulevikus jätkuvad?

Fantaasia Soovisaadet alustades polnud meil aimugi, kas see kedagi huvitab ja mis sellest välja tuleb. Õnneks on helistajaid jätkunud ja loodetavasti ka saated jätkuvad! Selle aasta jaanuaris esinesime EBU programmi otsesaates ja soovilugusid telliti ka Rootsist ja Prantsusmaalt.