JK: ASK täitis kuulajate soovid

27. aprill 2009

Eriliselt meeleolukana ning festivali teemaga sobivana mõjus improviseering teemal “Jazzikuu aprill”. Mari Hiiemäe vahendab kontserti.

ASK ehk eksperimentaalne trio koosseisus Andres Noormets, Mart Soo ja Taavi Kerikmäe leiutasid publiku rõõmuks uusi laule otse laval. Vastavalt sellel teemal, mis publik neile laulu tegemiseks ette andis.

Ülevaate teeb Mari Hiiemäe.

Teemasid oli palju ja imelikke. Trio ei jäänud hätta millegagi. Üksteise järel said lauluvormi märksõnad nagu “ecce homo”, “naised ja rehad”, “kes tappis Laura Palmeri”, “krokodilliroheline”, “lampvõimendi luigelaul” jne.

Eriliselt meeleolukana ning festivali teemaga sobivana mõjus improviseering teemal “jazzikuu aprill”, mille käigus kandis Andres Noormets ette sõnumi, kuidas “jazz tuleb meie särgikaelusest sisse ja hakkab seal paljunema, jõuab nabaauku surisema, kaenlaaukudesse ja kõrvalestadesse ning siis me oleme seda üleni täis ning võib-olla kunagi hakkab see sõnum ehtima ka meie voodipäitseid – jazzikuu aprill”.

ASK paistab olema üks nišinähtus, mis suuri saalitäisi ei hakka ilmselt kunagi kokku tõmbama, kuid sobib hästi pisemate seltskondade naerutamiseks. ASKi loomingu moodustavad muusika saatega sõnalised sketšid, mis sünnivad hetkeinspiratsiooni tulemusel. Lugudest 80% toetub Noormetsa näitlejameisterlikkusele ning reageerimiskiirusele leida etteantud märksõnale kiire tekstiline väljund. Kuna tekstil paistab projektis olevat suurem tähtsus kui muusikal, on Noormetsa kiired fantaasiakäigud ning ladus sõnastamisoskus trio loomingu nael.

Uued lugulaulud sündisid Jazziklubis vaevata ja kähku. Vaid harva jooksis Noormetsa kõneand momendiks kinni ning hüppas liialt järsult teisele teemale. Enamasti sündis igast märksõnast omaette terviklik sõnum, mille spontaanselt loodud sisu oleks lausa salvestamist ja tsiteerimist väärt olnud. “Sinu armastus tühiste asjade vastu on liialt tühine, et mina oma armastuse nende hulka lisaks,” rääkis Noormets Laura Palmeri saatusest ning loos teemale “lampvõimendi luigelaul” jutustas sellest, kuidas luik, haug ja vähk trio tegid. Inimestele meeldinud kõige enam luigelaul. Vähi laul meeldinud aga ka, sest vähk ei pressinud ennast kunagi peale, vaid laulis vaikselt ja tagurpidi liikudes.

Kuulajatel oli lõbu laialt. Jazziklubi oli sel korral küll harjumatult tühi ning seetõttu oli publik teemade leidmisel veidi kohmetu, kuid tulemust hinnates võis öelda, et sel õhtul sündis Jazziklubis päris mitmeid pärleid ning geniaalsusevälgatusi.

Taavi Kerikmäe näitas end korraks lisaks DJ rollile ka jazzpianistina ning mängis loos “jazzikuu aprill” klaveril maha veenvalt mõjusa jazzimprovisatsiooni. Ülejäänud aeg oli tema asi helide osava ajastusega eksperimente huvitavamaks muuta ning lauludele helipõhju leiutada. Mart Soo sai tunda täit väljakutset abistava kitarristina.

ASK soovikontsert

24.04.2009 NO99 Jazziklubis