fbpx

Kontserdikaja: JK: Bach öös: vaikselt kõlanud sving

28. aprill 2009

Ja tõepoolest, Bachi andis svingida küll. Vaikselt, aga ikka andis. Muusika jõudis publikuni kergelt ja hapralt, just sobivalt öösse ja jumalakotta, viies kuulajad kõrgematesse sfääridesse. Triinu Laan vahendab muljeid.

Reedeõhtuse jazzipäeva lõpetas Andres Mustoneni kvartett, kes mängis Jaani kirikus Bachi. Öövaikuseas kõlasid Bachi erinevad variatsioonid, rüütatuna svingirütmi. Muusika voolas nii sujuvalt, et esialgu ei tihanud publik vaikset ja harrast õhkkonda palade vahel aplausiga katkestada, kuid mida lugu edasi, seda enam elavnesid ka kuulajad.

Mustonen on öelnud, et muusika ei tohi kõlada surnuna, vaid ta peab kuulajat puudutama. Sellel kontserdil jõudis muusika publikuni kergelt ja hapralt, just sobivalt öösse ja jumalakotta, viies kuulajad kõrgematesse sfääridesse.

Publikumuljeid kogus Triinu Laan.

Katrin (36):
Kontserdi alguses rabas Mustonen mind oma eeterliku välimusega viiuliga. Mis mulle ei meeldinud, oli võib-olla trumm, mis väga hästi kirikus ei kõlanud. Kontrabass ja kitarr olid see-eest väga hästi paigas ning sobisid selle domineeriva viiuli juurde. Kogu kompositsioon oli väga ilus, lõpetati sama teemaga, millega alustati.

Meeldis veel, et Mustonen ikka veel viitsib selliseid asju teha. Muusikud tõid seal kirikus mängides muusika jumaliku kõla meile lähemale. Piinlik oli vaadata, et osa inimesi kiiresti lahkus, aga öine aeg, inimesed olid vist väsinud ka. Nagu kirikuõpetaja kontserdi algul ütles, et Bachi omal ajal eriti ei hinnatud, tundus, et täna õhtul ei hinnanud publik Mustoneni nii väga, teadmata tema tegelikku väärtust.

Sulev (50):
Alguses oli huvitav vaadata ja kuulata, kuidas nad esinevad ja kõlavad. Ma ei olnud seda koosseisu varem kuulnud, seepärast tahtsingi näha, mida nad teevad. Hiljem läks muusika natuke monotoonseks, aga keskel tekkis õnneks selline põnev rütmimuutus, muusika läks jatsilikumaks ja lõpp oli ikka väga hea. Väga jäin rahule.

Maris (25):
See oli selline tugitooli-muusika, istud kodus kõrvaklapid peas ja naudid. Minu jaoks oli trumm üleliigne, ilma selleta oleks ehk parem olnud. Aga öisesse Tallinna sobis väga hästi. Ei kahetse küll, et kuulama tulin.

Inge (41):
Ma ootasin midagi tormilisemat ja rütmikamat, Mustonen on minu jaoks hästi elav ja energiline muusik, aga nagu kontserdi pealkirigi ütles, oli tegu svingiga. Ja tõepoolest, Bachi andis svingida küll. Vaikselt, aga ikka andis. Kahjuks ma ise olin erinevatest kontsertidest ja üldse pikast nädalast väsinud, nii ei suutnud piisavalt muusikat nautida. Selline une-eelne muusika oli, ei andnud Mustonini Vivaldi-töötlusega võrreldagi, mida ta kunagi varem Jazzkaarel mängis.

Andres Mustonen Jazzkvartett reedel, 24. aprillil kell 23 Jaani kirikus

Andres Mustonen – viiul
Jaak Sooäär – kitarr
Taavo Remmel – bass
Tanel Ruben – trummid