fbpx

JK: Balkani rütmid virtuoosses esituses

26. aprill 2013
Mari Hiiemäe

Isast ja kahest pojast koosnev Starcevice kitarriansambel Trio Balkan Strings Serbiast näitas üles kõrget tehnilist taset. Kontsert sisaldas mitmekesist materjali klassikalisest muusikast bluusini, esitatuna Balkani muusika rütmiskeemide kohaselt. Kontserdil käis Mari Hiiemäe.

„Kitarrimuusikal on eriline saund. Kui erinevat muusikat esitatakse kitarridel, on tulemus ikka sarnane, olgu tegu Deep Purple´i või Tšaikovski muusikaga,“ märkis Stracevice pereansambli juht Zoran Starcevic. Seda erinevatest muusikastiilidest pärit palade sarnaseksmängimist Trio Balkan Strings ka viljeles, kasutades ühtlustavaks vahendiks Balkani rütme. Kontserdil kõlas lisaks tüüpilisele Balkani muusikale ka Hispaaniast, Moldaaviast, Iisraelist ja mujalt pärit palasid, mille sulatas terviklikuks kavaks esitajate isiklik muusikaline käekiri ja nägu: perfektsed kõlaharmooniad ning maksimumini viidud tempo.

Kogu maailmas ringi reisinud ning kontserte andnud trio tehniline meisterlikkus oli imetlusväärne. Kuna mõlemad perepojad töötavad kitarriõpetajatena ning ka isa Zoran ei mäleta enda elust päevagi, mil ta ei oleks kitarri mänginud, ei maksa trio virtuoosse taseme üle ka imestada.

Visuaalselt efektseimaks lahenduseks oli võte, kui kõik kolm meest mängisid muusikat korraga samal pillil, jagades omavahel ära solisti ja saatemängijate rollid. See oli seda nauditavam, et muid publikut hullutavaid šõutrikke (peale ülinobedate näppude demonstreerimise) trio ei harrastanud. Kuna nii Nikola kui ka Zeljko Stracevic on saanud klassikalise kitarrikoolituse ning õpetavad nüüd seda ka ise, siis õhkus kontserdi välisilmest pigem akadeemilist vaoshoitust. Tuline muusika rääkis ise enda eest – esitajad istusid suurema osa ajast süvenenud ilmega oma jalapingiga varustatud toolidel, kaotamata klassikalist kitarrihoiu asendit. Ülinobedalt liikusid vaid mängijate näpud, esinejate kehakeel jäi reserveerituks. 

Publikuga suhtleja rolli võttis endale pereisa Zoran, kes tutvustas palade vahel lugusid ning jagas selgitusi piirkondliku muusika iseloomulike taktimõõtude ja nende kasutamise kohta. Esinejad mõjusid vahetult ning tekitasid tulist poolehoidu.

Trio Balkan Strings

Koosseis:


Zoran Starcevic – kitarr 


Nikola Starcevic – kitarr 


Zeljko Starcevic – kitarr

Neljapäeval, 25. aprillil Teater NO99 Jazziklubis