fbpx

JK: Bassimees on bändi „hall kardinal“

24. aprill 2012

„Minu arusaam hea bassimängija stereotüübist ansamblimängu kontekstis sarnaneb pigem "halli kardinaliga", kes ei mõtle liiga isikukeskselt ning kellele on enda ego rahuldamisest palju tähtsam võimalikult hea muusikalise kooskõla saavutamine,“ arvab bassimees Mihkel Mälgand selle instrumendi mängija rollist ansamblis.

Bassimehi päritles Jazzkaare veebireporter Ivo Heinloo.

Eesti džässi parimatest bassimängijatest kokku pandud ansambel Aces of Basses esineb kolmapäeval, 25. aprillil kl 18 Merepaviljonis, soojendades samal õhtul üles astuvat Christian McBride Triot. Ivo Heinloo palus Aces of Bassesi neljal bassimängijal vastata neljale bassiteemalisele küsimusele. „Ankeedi“ täitsid Raul Vaigla, Peedu Kass, Mai Jõgi ja Mihkel Mälgand.

Miks just bass?

Raul Vaigla: Teised instrumendid olid juba hõivatud. Kiindumus sellesse pillisse toimus koos õppimisega, avastades selle võimalusi nii saundis kui ka erinevates mängutehnikates.

Peedu Kass: Bassi juurde jõutakse ikka sageli mõne „eksituse” või juhuse läbi. Nii jõudsin ka mina. Mind kutsusid kamraadid raskerokibändi, sest neil oli bassimängija puudu. Ma küsisin neilt kohe, mis imeasi see basskitarr üldse on, kuidas see töötab ja mille poolest ta tavalisest kitarrist erineb. Siis tegid muidugi kitarristid („nemad”, kes takistavad bassimängijaid ansamblis kitarripositsiooni haaramast) mulle selgeks, et basskitarr on see kõige lihtsamini õpitav pill üldse ja et bassimäng on suisa lollikindel. Jäin tookord nende muinasjuttu uskuma ja sealt kõik algaski.

Mai Jõgi: Esimesest hetkest oli äratundmine, et bass on minu pill. Ma ei ole kunagi nautinud soolopillide või laulja kombel laval domineerimist, pigem naudin vaikselt trummari kõrval oma asja ajamist ja olen unustamatu nende jaoks, kes asjast midagi jagavad.

Mihkel Mälgand: Tegelikult olen hoopis bassi käest küsida tahtnud, et miks just mina. Olin viis aastat vana, kui ühes laulukoori proovis jäid saatebändi pillid hetkeks hooleta. Kui teised lapsed jooksid proovima trumme, siis mind tõmbas mingi seletamatu jõud just nimelt bassi poole – sellest hetkest oli kõik selge. Suur unistus saada bassimängijaks ei lasknud oma täitumist kaua oodata, juba neli aastat hiljem vajas noorte rockgrupp Bio-Est-Rock just selle pilli mängijat. Tagantjärele võib öelda, et bassimäng on minu kutsumus.

Hea bassimängija kõige olulisem omadus?

Raul Vaigla: Basskitarr  võib olla väga emotsionaalne, saundilt soe ja kaunis, aga rokkmuusikas agressiivne ja jõuline ning funk’is seksikas . Kui bassimängija suudab seda emotsiooni edasi anda, on see juba väga hea omadus.

Peedu Kass: Eriti olulised omadused bassimängija juures on tugev rütmitunne ning võime siduda erinevate (selle sõna igas tähenduses) muusikute mängu ühtseks tervikuks. Peale kõigi õpetatavate omaduste, nagu tehnika, harmoonia, vormitaju ja teooria, jääb säravaid bassiste alati eristama see x-faktor, mis avaldub selles, et säravad bassimängijad suudavad iga koosseisu panna alati hästi kõlama, kuigi nad teevad pealtnäha täpselt sama, mida paljud teisedki.

Mai Jõgi: Täpne ajastus, oskus kuulata, olla toetav ja tugev vundament, mille peale oleks teistel instrumentidel hea lugu ehitada.

Mihkel Mälgand: Üldistada on muidugi raske, kuid minu arusaam hea bassimängija stereotüübist ansamblimängu kontekstis sarnaneb pigem “halli kardinaliga”, kes ei mõtle liiga isikukeskselt ning kellele on enda ego rahuldamisest palju tähtsam võimalikult hea muusikalise kooskõla saavutamine.

Kõige põnevam bassimängija maailmas?

Raul Vaigla: Et bassimäng ja selle võimalused on viimase kümne aasta jooksul meeletult arenenud, on raske kedagi nimetada – neid on lihtsalt nii palju. Aga keegi teine pole muutnud selle instrumendi olemust nii, nagu seda tegi Jaco Pastorius.

Peedu Kass: Äärmiselt raske on nimetada ainult ühte, ilma teistele liiga tegemata. Pikaajalised lemmikud on olnud Charlie Haden, Larry Grenadier, Christian McBride, Steve Swallow, Miroslav Vitous ja Anders Jormin. Uuema põlvkonna bassistidest tuleb silma peal hoida ameeriklasel Thomas Morganil ja norrakal Mats Eilertsenil.

Mai Jõgi: Praegu on minu kõige suuremad lemmikud Gary Willis ja minu õpetaja Robert Sundin Stockholmi Kuninglikust Muusikaakadeemiast. Inspireerinud on mind suuresti Raul Vaigla, Tal Wilkenfeld ja Jaco Pastorius.

Mihkel Mälgand: Põnevaid bassimängijaid on maailmas palju, kuid siinkohal tooksin esile kõige värskema elamuse siitsamast Eestist – seda pakkus noor bassist Heikko Remmel oma küpse ja hingematvalt ilusa mängustiiliga oma venna Joel Remmeli äsja ilmunud plaadil.

Kuidas saada aru, et loo on kirjutanud nimelt bassimängija?

Raul Vaigla: Ega vist kindlat reeglit olegi, aga enda kogemusest tean, et kui kirjutan loo bassile, peab kindlasti kogu lugu läbima keskne bassiriff.

Peedu Kass: Bassimehe kirjutatud loo tunneb sageli ära sellest, et bass domineerib rohkem kui tavaliselt. Kui aga loo olemus reedab kohe autori pillivaliku, ei ole see minu meelest hea. Pigem on tore kuulda bassistide lugusid, kus on keskpunktis muusika ise, mitte bassivirtuoossus.

Mai Jõgi: Enamasti saab bassigruuvi järgi aru, et lugu on bassimängija poolt kirjutatud, aga mitte alati. 

Mihkel Mälgand: Selle järgi, et lood kõlavad eriti hästi!


Merepaviljon, 25. aprill kell 18:00

Aces of Basses

Koosseis:

Raul Vaigla – basskitarr

Peedu Kass – kontrabass
 
Mihkel Mälgand – kuuekeelne basskitarr
 
Mai Jõgi – neljakeelne basskitarr
 
Reigo Ahven – trummid