fbpx

JK: Cafiso: On ilus olla muusik

30. aprill 2006

Noor saksofonimängija Francesco Cafiso ei kujutaks elu ilma muusikata ette. Intervjuus Jazzkaare veebile tunnistab noormees, et tahab mängida kogu elu ning muutuda ika kontserdiga aina paremaks.

Õige pea seitsmetestkümneseks saav Francesco Cafiso teadis juba seitsmesena, et tahab saada muusikuks. Sellest ajast on ta end pühendanud muusikale, sõitnud läbi pool maailma ja mänginud koos maailma mainekaimate muusikutega.

Muusikuga käis juttu puhumas Eliis Vennik.

Aasta tagasi alustas noormees ka ise muusika komponeerimist ja nagu Estonia Kontserdisaalis viibinud tunnistada võivad, on esimesed katsetused juba väga kõrgel tasemel.

Noor itaallane on avatud ja sõbralik ning intervjuu käigus esitab ta hulgaliselt küsimusi noorte elu kohta Eestis: millal saab teha autojuhilube, kas jazzi kuulatakse ja kas koolid on erinevate kallakutega.

See aga ei tähenda, et talle muusikast ei meeldiks rääkida. Otse vastupidi, Francesco teab väga hästi, mida tähendab olla muusik ja analüüsib seda pea sama läbimõeldult kui mõni aastakümneid vanem ametivend.

Kas muusika on sulle töö või on see midagi muud?
Muusika on minu jaoks parim, mida suudan ette kujutada, see on osa minust. Ma ei suudaks olla nädalatki ilma saksofoni mängimata. Loomulikult on see lisaks sellele ka töö, aga see tuleb alles pärast seda. Ennekõike on muusika midagi palju-palju olulisemat.

Oled tuntud üle maailma, aga kas Itaalias saad erilist meedia tähelepanu?

Itaalia on minu kodu, seega olen seal muidugi rohkem tuntud. Olen sel aastal tegelikult väga palju reisinud. Olen käinud USAs, Poolas, nüüd olen Eestis, Hispaanias. Lähen veel Austraaliasse. Kas see on sinu elu palju muutnud?
Jah, loomulikult. Tähelepanu pööratakse mulle esmalt sellepärast, et olen muusik ja teiseks selle pärast, et olen kuulus. Aga ma usun, et kui elus aus olla, siis ei ole midagi hullu.

Mida sa selle aususe all mõtled?
On palju muusikuid, kes peavad end maailma parimaks ja lähevad sellest õhku täis. Mina selline ei ole. Mitte keegi ei tohiks minu arvates seda mõelda, et ta on parim. Muusik peab mängima ja siis inimesed võivad otsustada, kas muusik on parim või mitte. Mulle meeldib õppida, areneda.

Lisaks sellele, et oled muusik oled ka noor inimene ja kooliõpilane. Kuidas sa sellega hakkama saad?
See on tõesti äärmiselt raske, sest mul on pidevalt nii palju asju teha. Käia muusikakoolis, reisimas ja siis muidugi tahan tegeleda asjadega, millega iga teismeline poiss.

Mida arvavad su sõbrad sellest, et oled kuulus?
Nad on õnnelikud. Neil on minu vastu palju austus, ma usun, et see on hea.

Kas su sõbrad on muusikud?
Ei, mitte keegi ei mängi mitte midagi. Minu sõpradele meeldib hip-hop ja R&B, aga mitte jazz. Nad ei mõista seda muusikat.

Mis oli kõige esimene pala, mida sa mängisid?
See oli blues, nimi oli vist „Let´s groove”. See oli alles kaheksa aastat tagasi, mäletan seda hästi.

Sinu bändikaaslased on palju vanemad kui sina, mis tundeid see sinus tekitab?
Ma olen sellega harjunud. Mängisin juba väga noorena orkestris koos neljakümneaastaste meestega. Ma kasvasin üles ja mind ümbritsesid vanemad mehed. Nad on mulle nagu vennad, meil on head suhted.

Millest sa unistad?
Tahaksin veel rohkem reisida, kogu maailma läbi sõita. Kunagi tahaksin omada endanimelist orkestrit. Suur orkestrit, mitmekümne muusikuga. Tahaksin mängida kõige olulisemate muusikutega maailmas.

Näiteks kellega?
No ma olen küllaltki paljudega koos mänginud juba, aga kindlasti on neid veel.

Mida sa oma muusikaga öelda tahad?
Mängides tahan inimesed muuta emotsionaalseks. Tahan lihtsalt, et nad nutaks. Sest musitseerides annad sa endast välja kõik selle, mis sinu sees on, kogu sentimentaalsuse ja emotsioonid. Ja see peab inimesteni jõudma. Hea muusik suudab seda.

Mis eristab head muusikut halvast muusikust?
Neid asju on palju. Pillimängija puhul on oluline roll tehnilistel võimetel, siis lisaks peab inimene musikaalse mõtlemisega olema. Sisimas peab jazzimees olema.

Kui peaksid valima ühe loo, mida esitada, siis mis see oleks?
Valiksin mõne enda loo. Valik ei ole veel väga lai, sest ma olen komponeerimisega tegelenud vaid aasta.

Kuidas sa jazzini jõudsid?
Mu isa mängis flööti ja siis hakkasin mina saksofoni mängima. Ja saksofon ja jazz käivad käsikäes. Võimalik, et minu õpetaja suunas mind jazzi juurde.

Mida sa muusikuelu juures kõige rohkem armastad?
Paljusid asju, reisimine, tuntud inimestega töötamine. Ja veel üks asi – kui oled kuulus, tunned paljusid inimesi, seega ka paljusid tüdrukuid. Mulle meeldib see elu.Tihti on see veider ja mitte eriti kerge, aga niikaua kuni sinu sees on jõudu, võid elus edasi jõuda ilma probleemideta.

Kuidas sa leidsid oma bändimehed?
Bassimängija ei ole minu tavaline bassimängija, tema on asendusmees. Bändimeestega kohtusin Itaalias ja rääkisin siis oma mänedžeriga. Ja siis viidi meid kokku. Bändis on kõige olulisem, et oleks tavaelus head suhted liikmete vahel ja siis sujub ka laval kõik.

Sa käisid kontserdil palju laval ringi ja rääkisin muusikutega, millest sa rääkisid?
Räägime muusikast. Ma ütlen: „Mis sa teed, see on saast!”

Kas sa mõtled seda tõsiselt või teed nalja?
Vahel ma teen nalja, aga enamasti mõtlen siiski seda. Pianisti kiusan ka omal moel, seisan tema selja taga ja kutsun teda tema suurima konkurendi nimega. See ärritab teda. Täna siiski kiitsin neid takka, ütlesin, et hästi panevad.

Mida sa laval olles tunned?
Minu jaoks on oluline, kas saalis on palju rahvast. Täna oli saal täis, ma vaatasin seda ja mõtlesin, et järelikult olen ma tuntud. Nii on hea mängida.

Niiet eelistad suuri saale väikestele?
Jah, igal juhul, mida suurem, seda parem. Ma arvan, et minu seni parim kontsert oli New Yorgis.

Millised on sinu suhted isaga, ta saadab sind kõikjal?
Meie suhted on head, ma ei saa ilma temata reisida, sest ei ole veel täisealine. Aga ta on kõige olulisem inimene minu elus, ta soovib mulle vaid paremat. Mul on küll palju sõpru, aga isa on see, kes teab minu elust kõike.

Oled juba väga noorena väga kuulus, kuhu on edasi liikuda?
Tuleb õppida ja paremaks saada. Ma tahan olla parem igal järgmisel korral, kui inimesed mind kuulavad, see on iga muusiku eesmärk ilmselt. Tahaksin mängida terve elu, sest ma ei saaks olla midagi muud kui muusik, see tähendab mulle kõike. On ilus olla muusik.