JK: Calle Real Rootsist täitis Kuuba-unistuse

20. aprill 2009

Hoogsate timbarütmidega lajatades haaras Calle Real publiku otsekohe meeletusse tantsukeerisesse. Ülevaate Jazzkaare avapäeva õhtusest kontserdist teeb Laura Paju.

18. aprillil toimunud Jazzkaare avapeole Pirita Lillepaviljonis kogunes kenake rahvahulk. Esines Rootsi päritolu kuuba muusikat viljelev ansambel Calle Real, kes suutis juba esimeste taktidega peo võimsalt käima tõmmata.

Kontserdist ja avapeost annab ülevaate Laura Paju.

Inimesi hakkas Pirita Lillepaviljoni kogunema juba tükk aega enne kontserdi algust. Taas kord osutus see imeliseks paigaks, kus magusa ootusärevuse käes vaeveldes peo algust oodata. Pirita Lillepaviljoni suurtest klaasakendest kumas roosakasoranž päikeseloojang ja palmide all hõljudes võis hetkeks kujutleda, et oledki kuhugi soojale maale sattunud.

Ootama ei pidanud kaua. Lavale asusid tantsustuudio Casa de Baile tantsijad, et pidulistele mõned asjakohased sammud õpetada. Elurõõmust pakatavad õpetajad suutsid imekerge vaevaga vähemasti poole saalist kaasa tantsima panna. Selleks ajaks kui Calle Real lavale astus, oli soojendus tehtud. Ja publik nõudis häälekalt lisa.

Calle Real lendas peale nii võimsa hooga, et ei jäänud aega hetkekski mõelda ega õhku ahmides taganeda. Kaksteist energilist meest laval on ju peaaegu terve orkester. Mõni ime siis, et nad hoogsate timbarütmidega lajatades publiku otsekohe meeletusse tantsukeerisesse haarasid.

Ettevaatlikumad olid end siiski lavast ohutusse kaugusesse kuulama sättinud. Tuleb tunnistada, et lihtsalt niisama kuulata ei olnudki kuigi põnev. Alguses meeldiva üllatusena tulnud jõuline energilisus hakkas ajapikku pisut väsitavalt mõjuma. Bändis endas tundus kõik justkui paigas olevat – neljaliikmeline vokaalansambel oskas lisaks laulmisele ka ühes rütmis tantsida, puhkpillirühm „üürgas” kenasti ja pakkus aeg-ajalt mõnusaid soolonumbreid. Vaatamata sellele jäi Calle Reali muusikas puudu nüansirikkusest. Kõik lood olid justkui ühe tempoga visatud ja jäid dünaamiliselt üheplaaniliseks. Miinuseks oli ka see, et ansambel ei üritanudki eriti publikule laulude sisu arusaadavaks teha.

Siiski oli Calle Real meeldiv kingitus kõikidele latiinofännidele ja tantsulõvidele. Üle maailma leviv latiinomuusikavaimustus ühes salsa, bachata jt tantsudega on osa universaalsest eksootikaihalusest. Kui Kuubale on keeruline sattuda, on tore, kui Kuuba-unistuse täidab mõni artist lähemast ümbrusest.

Calle Real 18. aprillil kell 21.00 Pirita Lillepaviljonis

Koosseis:

Thomas Sebastian Eby – laul
Karl Frid – güiro, saatevokaal & tromboon
Petter Linde – trompet
Jacek Onuskiewicz – trompet
Patricio Sobrado – tres, saatevokaal & bändi liider
Gunnar Thullberg – klahvpillid & kitarr
Cezary Tomaszewski – tromboon
Andreas Unge – bass
Rickard Valdés – kongad
Harry Wallin – trummid & löökpillid
Magnus Wiklund – tromboon
Michel Zitron – saatevokaal