fbpx

JK: Cantuariale tähendab bossa nova kerget ja rahulikku

28. aprill 2006

Vinicius Cantuaria jaoks on nn vanem brasiilia muusika südamelähedasem, räägib kitarrist, laulja ja helilooja intervjuus Ester Eggertile.

Mõned minutid pärast oma kontserdi lõppu Vene Kultuurikeskuses nõustub Vinicius Cantuaria vahetama paar sõna Ester Eggertiga.

Endiselt innustununa eesti publiku heast vastuvõtust tahaks lokkisjuukseline brasiillane rääkida ehk rohkemgi, kuid kellaaeg on juba hiline ja ümbersagivad inimesed suruvad ka temale tempot peale.
Cantuaria ei uhkelda millegagi, ta vastab konkreetselt ja räägib nii nagu asi on. Näol püsiv naeratus reedab aga rahulolu kahe lisalooga lõppenud kontserdiga. Õigupoolest kohtub eesti publik peagi Cantuaria sõbra Romero Lubamboga, kes koos Russell Malone’iga saadab kitarril jazzidiivat Dianne Reevesi tema Tallinna külastusel.

Mis on bossa nova tuum?
Bossa noval on brasiilia rütm, aga see tuleneb sambast. See ei ole tähtsaim brasiilia rütm. Bossa nova on samba kauge sugulane. Minu jaoks on bossa midagi väga kerget ja rahulikku, väga lõdvestunut. Ja kõik armastavad bossa novat.

Kas see stiil on võrreldes algusega palju muutunud?
Jah, väga palju, sest nüüd inimesed siit, Inglismaalt, Saksamaalt kuulavad bossa novat ja nad ei tea midagi selle juurtest. Niisiis lähevad nad poodi ja ostavad näiteks Jobimi plaadi ja siis kõnnivad jälle koju tagasi ning topivad plaadi arvutisse. Just noorte inimeste tegevuse tulemusena on bossa nova nii palju muutunud.

Kas selle projektiga olete kaua töötanud?
Tänane kontsert oli nagu näitus minu töödest. Esitasime muusikat minu esimeselt, teiselt albumilt. Olen niimoodi juba kaua mänginud.

Miks teil klahvpille koosseisus pole?
Ei, meil ei ole klahvpille, aga selle eest on elektroonika, mis tekitab helisid. Minu muusika kõlab palju paremini ilma klahvpillideta. Kitarriga saab kõike teha palju paremini – akordid, erinevad helid, kaja.

Milline muusika brasiilia noortele meeldib?
Paljud segavad brasiilia muusikat kokku elektroonilisega. See on väga lai teema. Mulle endale meeldib vanem brasiilia muusika rohkem, sest minu jaoks on see endiselt uus. Nagu Gilberto Gil ja teised.

Kas teile meeldib erinevaid stiile kokku segada?
Jah, väga meeldib. Ma elan New Yorgis ja see linn on nagu kogu maailma keskus. Mul on suhted muusikutega Euroopast, Mehhikost, Jaapanist. See kõik aitab loomisele kaasa ja järelikult kasutan paljusid erinevaid stiile. Stiilid on nagu erinevad toidud, rikas menüü on alati parem.