fbpx

Kontserdikaja: JK: Di Meola esitles tehniliselt virtuoosset kitarrimängu

28. aprill 2008

Suurele osale publikule tähendas Al Di Meola kontsert kohtumist ühe oma lemmikartistiga.

Puupüsti täis Estonia kontserdisaalist võis pärast laupäevase, 26. aprilli Al Di Meola kontserdi lõppu näha väljumas rahulolust ja õnnetundest pakatavaid kuulajaid, nende seas nii mõnedki eesti muusikaelu tipptegijad.

Publikult küsisid kontserdimuljeid Marge Lumisalu ja Katre Pilvinski.

Soome džässilauljatar Bianca Moralez:„Mulle meeldib Al Di Meola anne ning see, kui profesionaalsed muusikud oskavad laval ka nalja teha. Tunnetan grupi keemiat, nad töötavad koos väga hästi. Feeling on siin üldiselt publikust väga hea. Inimesed hindavad siin muusikat, see pole nende jaoks taust. Muusikutele antakse head tagasisidet, kogetakse koos kontserdielamust. Samuti on akustika Jazzkaare kontsertidel väga hea, palju parem olla ei saagi.”

Bianca Moralezi produtsent Merja Partanen: „Tänane kontsert on suurepärane. Grupi koostöö oli märkimisväärne. Ostsin Al Di Meola CD 30 aastat tagasi – see oli elegantne gipsy. Peale seda plaati armastan tema muusikat. Mul on ka CD, kus osalevad kõik neli muusikut, kes ka täna laval on. Nägime teda laval esimest korda kaks aastat tagasi Los Angelesis.”

Toivo Unt, Nõmme Jazzi organiseerija: „Kontsert oli niivõrd hea, et pole vaja arvamust avaldada. Ei saa rääkida eraldi muusikutest, teame kõik ühte nime – neli meest kokku on Al Di Meola. Tema muusika moodustas ühtse terviku. Teine kitarrist (Peo Alfonsi – klassikaline kitarr, toim.) oli väga hea, ta hoidis etteastet koos. Kontsert pakkus fantaasiarikkust, näha oli koosluse ühtset hingamist. Muusikute eraldi eesmärk on alati terviku saavutamine, siin oli see läbipaistev. Igav ei hakanud.”

Ivar (40) kunstnik, kitarrimuusika huviline:”Kontsert oli väga hea! Ma olen juba ammu tema muusikat kuulanud ja enam-vähem teadsin, mis mind ees ootab. Ta midagi šokeerivalt erilist küll ei teinud, aga ta on lihtsalt oma märgi niiöelda maha pannud ja taasesitab seda kogu aeg, nii nagu me oleme harjunud teda plaatidelt kuulma. Üllatus oli tegelikult see, et Meola oli selle akordionisti endaga kaasa võtnud. See lisas kontserdile oluliselt särtsu juurde. Kui Al Di Meola käigud on juba enamus ette teada, et mis sealt tuleb, siis selle lõõtspillimehe näol oli tegu tõelise positiivse üllatusega.

Tänavuse jazzkaare esimesel päeval käisin ma kuulamas Austraalia kitarristi Tommy Emmanueli ja kui hakata siin paralleele tõmbama, siis Emmanuel tegi kogu töö niiöelda üksi ära, aga siin oli selle jaoks lisaks Meolale veel üks kitarrist.

Kontserdi valik oli teadlik, ses mõttes, et ma tulin Al Di Meolat vaatama kui muuseumi-eksponaati, seega ma ei oodanudki mingeid erišokeerivaid asju. Aga kui nad tekivad, siis on nad lihtsalt pealekauba. Näiteks ei teadnud ju ette, et seal tekivad sellised vokaaliosad akordionisti esituses ja muidugi Brian Melvini lavaletulek oli väga hästi planeeritud käik. Ma ei saa aru, miks rahvas ei reageerinud üldse!? Ta on ju praktiliselt oma inimene! Nii kui ta lavale ilmus, oleks pidanud publik kohe plaksutama hakkama, aga siin tekib see Estonia saali publikut tampiv efekt, et kõik üritavad hirmus viisakad olla. Laiemalt mõeldes võiksid sellised džässkontserdid olla üldse mingis suuremas ja moodsamas saalis, mis ei kammitseks nii palju. Praegu sellist saali aga lihtsalt ei ole.”

Kert (38) kunstnik:”Muidu oli väga hea kontsert, aga mind kohati häirisid meie pingireas istuvad noored rasta-mehed, kes väga elavalt rütmi jalaga kaasa tagusid, nii et terve pingirida vappus. Kohati ei läinud nende rütm laval esitatava muusikaga ka täpselt kokku, nii et see veidi segas kontserdi nautimist.”

Erki (38) Jazzkaare toetaja Topautost:”Tulin spetsiaalselt seda kontserti kuulama, kuna Al Di Meola on olnud juba pikka aega mu üks lemmikuid. Väga huvitav oli, et ansamblisse oli kaasatud akordionist, nad sobisid omavahel päris hästi kokku. Ja Brian Melvini lavaletulek oli muidugi ka tore üllatus.
Ja seda oli väga hea vaadata nende ilmetest ja kehakeelest, et nad kõik nautisid seda lavalolekut, et neil on väga hea tuju ja mõnus olla ja et nad ise naudivad seda, mida nad teevad.
Seekordse Jazzkaare ajal olen jõudnud veel käia kuulamas Leny Andradet ja Roy Ayersit, kes olid ka väga head ja õhtul lähen veel kuulama Angelique Kidjot. Sel aastal on mu meelest Jazzkaare kava väga hea, parem kui eelmisel aastal.”

Anne (Erki abikaasa):”Minul otseselt erilisi lemmikuid džässivaldkonnas pole, aga selle kontserdiga jäin küll rahule. Üldse ma eelistan instrumentaalmuusikat, nii et tänane kontsert meeldis küll väga.”

Paavo (37) harrastusmuusik:”Kontsert oli igati tore. Olen olnud Al Di Meola austaja juba pikka aega ja mängin ise ka kitarri juba ligi 25 aastat, nii et jäin kontserdiga igati rahule.”

Madis (29) DJ, plaadikaupleja:”See oli mul teine Jazzkaare kontsert sel aastal. Ma ei osanud seda kontserti väga oodata, kuna tegelikult pidid siia tulema mu vanemad, aga nad ei saanud tulla ja nii ma sain need piletid õnneks endale ja mul on selle üle väga hea meel, sest kontsert oli väga hea. Ma olen meeldivalt üllatunud ja lahkun siit hea tujuga.”

Mihhail (50) teleajakirjanik:”Kahjuks on sel aastal läinud nii, et see oli ainuke Jazzkaare kontsert, kuhu ma sain tulla. Aga mulle väga meeldis, minu arust oli see fantastiline. Ma käisin Al Di Meola kontserdil ka 1991. aastal ja mul on olemas suur osa tema plaatidest. Kahjuks ma ei saa täna jääda ootama, millal Di Meola tuleb siia plaadileti juurde autogramme jagama, sest ma pean kohe ära minema. Aga Di Meola on tõesti fantastiline! Ta pole kaotanud oma head tehnikat ja tänu Piazzollale on ta saanud juurde seda sügavust ja üldse…mulle väga-väga meeldis ja see kontsert ületas ka minu kõige paremad ootused.”

Perekond Kulbusch ema, isa ja 2 tütart (20 ja 12):”Meile väga meeldis. Me oleme enne teda plaadi pealt kuulanud ja autos on meil Al Di Meola plaat, nii et me ootasime seda kontserti ja tulime suure elevusega siia kontserdile. Väga tore üllatus oli see, et Di Meola esines koos akordionistiga ja muidugi Piazzolla oli väga ilus. Ostsime praegu kaks plaati ka. Meile tervele perele džäss väga meeldib ja selle kontserdiga jäime väga rahule.”