fbpx

Kontserdikaja: JK: Eesti rahvas armastab Dianne Reeves’i!

29. aprill 2010

Selliselt kohtingult Dianne’ga oli publikul keeruline igapäevareaalsusse naasta. Hääled publikust: Eestlased, kuivad ja külmad, naeratasid ja hõiskasid kaasa. Tõesti! Reeves’i muusika puudutas sõna otseses mõttes. Helid imbusid sedavõrd naha vahele, et see mõjus tugevalt kehalise kogemusena.

Üks on pärast eilset, 28. aprilli selge. Dianne Reeves on üks kõige soojemini publiku poolt vastu võetud artiste Jazzkaare laval viimaste aastate jooksul. Energia, mis Reeves’i kontserdi ajal Vene kultuurikeskuses tekkis, on võrreldav ehk vaid Angelique Kidjo omaga Rock Cafe’s aastal 2008. Ka 15-minutine paus, mis tehti, ei suutnud kirgi jahutada, kuigi võimsalt alustanud Reeves jätkas kontserdi teises pooles tunduvalt tasasemal ja traditsioonilisemal moel ning lasi oma häälel lõpuks saalis kaikuda ilma igasuguse mikrofoni võimenduseta.

Publiku seast kogusid arvamusi jazzkaar.ee veebireporterid Ivo Heinloo, Hanna Varkki, Anu Baranin, Marge Lumisalu, Andra Roosmets, Anu Leisner ja Külli Haav.

Phil Woolever, AllAboutJazz’i ajakirjanik:
Kui juba, siis räägin üldse sellest, mis muljed mul oma esimesest päevast Jazzkaarel on jäänud. Ploctones’i lähenemine oli pisut abstraktne, kohati asi logises, kuid üldiselt polnud viga. Ülakorrusel meeldis mulle Kadri Voorandi kontserdi kontseptsioon – oleksin tahtnud sellest luulest, mida ta kasutas, rohkem aimu saada. Voorand oleks väärinud samasugust kuulajaskonda kui Ploctones ehk siis suuremat saali. Eesti džäss tundub mulle tema kontserti kuulanuna tõeliselt progressiivne.

Dianne Reevesil on hea bänd kaasas, ta ise on ka suurepärases vormis. Täna oli bändil alles teine tuuri kontsert, nii et küllap tunneb ta end veel värskelt. Instrumentalistide nägudelt lugesin, et ka nende jaoks pole asi kaotanud oma uudsust. Teate, vahel käivad muusikud linnast linna ja ütlevad igal pool samu lauseid, aga siin poldud spontaansust ohvriks toodud.

Pean tunnistama, et ma pole varem Reeves’i live’is näinud. Heliga oli algul mingi jama, aga peale esimest laulu aeti asi joonde. Näis, et publiku vaimustuse üle olid muusikud siiralt tänulikud. Oletan, et paljud neist, kes Reeves’i siin 2006. aastal nägid, tulid tagasi.

Hedvig Hanson:
Eelmine kord oli hoopis teistsugune, vaikne ja akustiline kava. Täna tundub olevat isegi vägevam kontsert. Energiat on taas kümme korda rohkem, kui ma siiani olen Reeves’i puhul kuulnud-näinud. Ta hääl on nii varjundirikas – olgugi, et ma tean kõiki ta lugusid peast, tegi ta täna midagi täiesti uut. Tema laulmisse on nimelt ilmunud ohtralt kõrgeid falsette. Taolise kaliibriga laulja peabki ilmselt kogu aeg otsima uusi eneseväljenduse võimalusi.

Mare Väljataga:
Vaimustav. Neli aastat tagasi oli ta hoopis teist nägu. Mul on nii hea meel, et Eesti rahvas on ärganud ja võttis Reeves’i tõesti vääriliselt vastu. Ta on suur meelelahutaja, kes teeb publikuga, mida tahab.

Anne, laulja:
Natuke vaikne, heli oleks võinud pisut parem olla. Muidu oli kõik paigas ning pille oli ka eraldi ilusti kuulda.

Peedu Kass:
Väga kihvt energia. Reeves’i vokaalsed võimed on muljetavaldavad. Trummar ja kidramees on tase omaette.

Madis, füüsik:
Nahavärvus annab ikka temperamendile tohutult juurde. Näiteks Diana Krall on Reeves’i kõrval ikka väga külm naisterahvas. Jänkimaalastel on kombeks pakkuda show’d täie raha eest.

Hanna Varkki, veebireporter:
Dianne Reeves haaras kuulajad esimestest hetkedest oma maagilise hääle embusesse. Juba sissejuhatavast instrumentaalloost oli selge, et sel õhtul saab kuulda tipptasemel jazzi. Ansambli ühistunnetus oli erakordne. Reeves’i lavalisest olekust kiirgas vastupandamatut soojust ja sensuaalsust. Tema magnetina mõjuvas hääles andsid põhitooni sügavad, sumedad ja küpsed värvid. Tema muusika puudutas sõna otseses mõttes. Helid imbusid sedavõrd naha vahele, et see mõjus tugevalt kehalise kogemusena.
Esimene soololugu tõi meelde The Cinematic Orchestra’ ja Fontella Bass’i All that you give’i. Võimas algus äratas publikus miljonite aastate tagused aafrika juured. Tundus, et tal oleks kui otseühendus elu ürgsemate kihtidega, mida ta muusika kaudu publikule külluslikult välja valas. Pannes kuulajad täielikult unustama, et sellest saalist väljaspool üldse midagi eksisteerib. Muidu nii loogilised mõisted nagu aeg ja koht kaotasid igasuguse tähenduse. Tähelepanu koondus üksnes käesolevale hetkele ja kohalolule. Seda oskavad vaid tõeliselt suured muusikud.

Sarah (24), muusikatudeng Berliinist:
Mulle meeldis see kontsert väga! Mulle avaldas sügavat muljet tema hääleulatus, tal oli nii palju erinevaid värve hääles. Klassikalise lauljana võin öelda, et tal on väga hea, peaaegu klassikaline laulutehnika. Tal on tõeliselt rikkalikud värvid. Mulle meeldisid väga ka bändi muusikud, see, mis nad tegid ilma Reeves’ita, kuid ka temaga koos. See oli imeline!

Linda (29):
Võimas. Ma arvan, et see on parim, mida ma üldse viimasel ajal olen kuulnud. Mulle meeletult meeldis. Minu arust oli bänd väga väga tasemel. Omavaheline koosmäng oli neil super. See, kuidas nad end väljendasid just tiimina, see oli lahe. Tema häälest ja diapasoonist ma ei oska isegi rääkida, minu arust ta võtab ükskõik, mis noote, nii ülevalt kui alt ja nad on täiesti sügavad, ei ole lihtsalt pealiskaudsed. Suurepärane! Kindlasti ma usun, et kui ta tuleb järgmine kord, siis ma kindlasti lähen veel! Mulle meeletult meeldis.

Jelena (50), ettevõtja:
Kontsert väga meeldis. Super! Ostsin plaadigi, et Reeves`i uuesti kuulata ja loodan, et kunagi on võimalus taas tema kontserdile minna. Kuna elasin enne Tartus, siis Jazzkaare kontserte olen varemalt külastanud Tartus. Tallinnas on see esimene kord Jazzkaarest osa saada, aga kindlasti tahan sügisel taas kontsertidele tulla.

Jüri (50), arst:
Ta on ikka võrratu! Kuulan teda kolmas kord ja järjest paremaks läheb. Eelnevad korrad olen kuulnud teda live`is Kopenhaagenis ja Helsingis, aga siis esines ta kammerlikuma kavaga. Aga jah, ta on ikka tase omaette. Mul on kodus ta plaadid ka olemas. Jazzkaarel olen käinud ikka pidevalt, võib öelda, et olen Jazzkaare stammkunde.

Kristel (20), muusikatudeng:
Kontsert meeldis väga, sain hästi hea positiivse energia. Reeves on väga tasemel džässartist, ma teadsin, et tal on väga hea hääl ja ta laulab väga hästi, aga ikkagi suutis ta mind üllatada, et ta nii ülihästi laulab. Ta kasutab oma häält kui instrumenti ja suudab ka a`cappella väga hästi laulda. Väga muljetavaldav! Kuna tegelen ise ka muusika ja laulmisega, siis sain temalt kõvasti inspiratsiooni ja indu laulmisega edasi tegeleda.

Liisa (21): Otsa-koolist:
Olen sõnatu! Väga võimas! Tulin spetsiaalselt teda kuulama ja olen väga rahul!

Anne (40), ravimitega tegeleja:
Tulin teda spetsiaalselt kuulama. Eelmine kord, kui ta Eestis käis, siis ei saanud ma piletit, sest need olid väljamüüdud. Sel korral ostsin juba varakult piletid ette ära. Plaat on ka olemas, nüüd ootan, et saaks autogrammi. Jazzkaare kontserte plaanin külastada veel, kindlasti homme ja ülehomme.

Linda (16), Otsa-kooli lauluõpilane:
Väga kihvt oli. Dianne Reeves oli super ja bänd oli ka väga hea! Kuna õpin ka ise Otsa koolis laulmist, siis sain sellelt kontserdilt palju uusi mõtteid. Temalt on väga palju õppida.

Karel Kasak, kitarrist:
Uskumatult kõva, ebamaiselt hea. Ma olen ikka elu jooksul päris palju kontsertidel käinud, aga see mulje, mis mul juba esimese osa põhjal tekkis, viib tänase kontserdi minu top kolme koos Rolling Stones’i ja selliste tegijatega. Muidugi on pillimehed kõik head, aga Reeves seisab siiski neist kõigist paar astet kõrgemal. Ma olen enne tema muusikat kuulanud. Lindi pealt saad aru, et muusika on väga hea, aga inimese hääle nüansirikkusest ei saa ikkagi aru, live’is tulevad nüansid esile ja neid detaile on hästi palju. Teiselt poolt on ta kõiges selles kultuuriliselt lapsest peale sees olnud, et muusika on niivõrd veenev ja läbi tunnetatud.

Margot, tegutseb loomingulises valdkonnas:
Võrratu. Neli aastat tagasi ma ei käinud, aga täna täiel rinnal nautisin. Kogu saatekvartett oli samuti suurepärane, hästi mõnusa atmosfääri tekitasid. Ta nagu jutustab, ta oleks nagu kuulutaja, ei laulagi, vaid jutustab ja toob sõnumeid kaugemalt, õpetab, aitab mõelda. Hästi armas.

Susan Lilleväli, laulja:
Mul on raske rääkidagi, jube lahe oli. Ma ei käinud kahjuks nelja aasta tagusel kontserdil, aga tänane oli küll täielik elamus. Sellist koostööd ja sellise muusika sündi annab oodata lava pealt, seda iga päev ei näe. Nauditav on vaadata, kuidas laval kuulatakse üksteist ja tehakse koos ühist asja. Muidugi on Reeves viimase peal laulja.

Eero Raun, kultuuriministeeriumi muusikanõunik:
Kontsert oli fantastiline. Dianne Reeves on selline inimene, kelle plaate sai juba 20 aastat tagasi kuulata, ta on ikka sama hea ja veel parem. See bepop’i stiil, mida ta suurepäraselt valdab – tal on olemas see mõistus, aga samas teeb ta muusikat nii südamega. Ratio-tasand on nagunii olemas ja kui sellele juurde panna tunded, siis see teebki ühest muusikust suure muusiku. See on temal kõik olemas.

Siim Aimla, saksofonist:
Metsikult hea kontsert oli. Kui korraks laulja kõrvale jätta, siis meeletult hea bänd, uskumatult hea. Selline teineteise mõistmine, selline koostöö, rääkimata sellest, et kõik on väga head pillimehed.
Nelja aasta tagune kontsert oli hoopis teisest puust, mulle eriti see ei meeldinud, täna aga oli metsikult hea. Dianne Reeves’il on tohutu tehnilisus ja teadmine, kuidas mingisuguseid noote laulda, see pole suvaline. Harmoonia peensus, jazz’i olemus, mis tavaliselt on omane instrumentalistidele, aga lauljatele jääb kaugeks unelmaks, on temas nagu kandikul olemas. Väga lummav.

Anu Leisner, veebireporter:
Dianne Reeves’i kontsert Vene kultuurikeskuses oli nagu ilus ja hästitoimiv paarisuhe. Dianne kehastus ideaalseks partneriks, pakkudes vaheldusrikkust ja üllatusi. Ta pani saalisviibija unistama, paitades kuulaja kõrva lembelauludega, mis olid täpselt nii magusad kui vaja. Ta oli hooliv ja ootas tagasisidet, tuletades kuulajale meelde, et see endast märku annaks, kui lauljatari poolt pakutav meeldis.

Järgmiseks demonstreeris ta oma tugevat karakterit, tõstes häält ja mõnuga naeratades. Dianne oli kohal ja ta oli intensiivne. Ta elas muusikutele ja publikule kaasa ning tantsis energiliselt volangide lehvides. Ta oli vaimukas ja sõltuvusttekitav. Publikul oli keeruline selliselt kohtingult Dianne’ga igapäeva reaalsusesse naasta.

Liina Tennosaar (44), näitleja:
See kõik tuleb tal kuidagi nii loomulikult välja, teda on ilus kuulata. Ja see kvartett, mis tal selja taga mängis, oli väga lahe – muusika tihe hingamine, üksteise kuulamine ja üksteise pealt üle võtmine. See, kuidas ta lauldes oma bändi tutvustas ja lauldes publikuga suhtles, oli tore. Kui seda teeks keegi teine või mõni Eesti laulja, ma naeraks ennast vist kõveraks. Isegi tuimad eestlased läksid temaga kaasa, vastasid talle ja laulsid kaasa. Hästi lahe! Neile on kohe midagi antud. Uhke!

Piia Tammepuu (31), sotsiaalministeeriumi ametnik:
Plaadi nimilugu puudutas hinge, sest oli vahetu ja siiras. Improvisatsioonid olid väga lahedad ja hästi tehtud. Kontserdile tulime positiivsete emotsioonide ootuses ja neid siit ka saime.

Monica (28), ajakirja toimetaja, ja Hendrik (28), ettevõtja:
Oleme džässivallas täiesti rohelised ja tulime uudishimu rahuldama. Tulime avatud meelega, nägema ja kogema. Kontsert jättis päris võimsa mulje, hästi soe inimene ja soe esinemine oli. Võimas hääl! Tore sissejuhatus ja lõpp, tekkis mõnus tervik.

Elo (46), muusikaõpetaja:
Kontsert oli ehe ja võimas, ta on väga hea energiaga laulja. Kõik ootused kontserdile said kuhjaga täidetud. Mulle meeldib tema spontaansus, ma usun, et palju asju sünnib seal samas laval ja see on hästi vahva. Meeldis see, kuidas ta kuulab ja hõljub, tema tundelisus, hääl ja sound. Selle kõige üle peab mõtisklema, sest praegu on kõik veel nii elev-ärev.

Külli Haav, veebireporter:
Nüüd me saime lõpuks kuulda originaali, otse päritolumaalt imporditud parimate jatsutraditsioonide võtmes vokaali ja saadet, vürtsitatuna mustade gospli, südamesoojuse ja Big Mama vitaalsusega. Ja meile meeldis. Eestlased, kuivad ja külmad, naeratasid ja hõiskasid kaasa. Tõesti. Dianne Reeves küttis publikut oma tohutu sarmi ja mahlase häälega. Kui tema kontsert oli mõeldud meile õppetunniks unustamaks oma elukoha ekvaatorist kaugeid laiuskraade, siis Vene Kultuurikeskuse punalipulise lae all kajava aplausi järgi otsustades täitis see oma eesmärgi.

Jaak (57), füüsik
Sellist hääleulatust kui Dianne Reeves`il pole Eestis vist kellelgi vastu panna. Mulle imponeeris, kuidas must lauljatar iga oma kehavoldiga muusika võnkeid edasi andis. See kogu kehaga laulmine ja soojus on midagi, mida valged harva suudavad.

Raul (36), purjetaja
Reeves`i hääl ja laul jätsid vägeva mulje. Ja kui oleks teda 20 aastat tagasi kohanud, oleks figuur ka kindlasti lummanud.

Marek (39), rõivaärimees
Leidsin lauludest enda jaoks gospelsugemeid üllatavalt meeldivas ja professionaalses kontekstis! Liigutavad olid nii lood kui esitlus.

Külli, kontserdikülastaja: Esimene osa läks nii kiiresti: tund aega möödus täiesti ootamatult. Kogu aeg valdas tunne, nagu alles teine lugu oleks käsil. Ääretult elurõõmus muusika, soe kontakt inimestega, laulja oli üks tore energiapomm. Tohutult palju improviseeris, ei rääkinud mitte midagi, vaid kõik toimus läbi laulmise, isegi saatebändi tutvustamine. On tunda, et tal on oma pillimeestega väga hea kontakt. See, kuidas nad üksteist kõikide meeltega tajuvad – uskumatu!
Jaan, kontserdikülastaja:
Suurepärane õhtu oli! Dianne Reeves lummas kohe esimesest hetkest, kui ta lavale tuli ja sellist ekstraklassilist jazzi, mida ta teeb, on väga harva kuulda. Väga tore, et Jazzkaar selliseid superstaare siia väiksesse Eestisse toob. Oli hea ja üllatav, et selline staar teeb kontserdil vaheajaga, see andis võimaluse kõike kuuldut seedida. Tavaliselt tehakse ju etendus ühe sõõmuga ära. Jazzpianist oli ka harukordne, selline harmoonia ja side solistiga ning selline klaverikõla sõrmede vahelt välja mängida – suurepärane!

Mariann (27) ja Ilona (40):
Uskumatult tore elamus, väga vapustav hääl on tal. Meeldis publikuga flirtimine, mida ameerika muusikud oskavad väga hästi.

Peedu Kass seenior:
Siin oli tunda seda Aafrika hõngu rohkem, kui varasemate esinemiste juures. Vokaalselt võimas esitus, olen järjekordselt sillas!

Kontserdi fotogalerii