fbpx

Kontserdikaja: JK: Eesti-Šveitsi duo ilu kuulaja kõrvades

21. aprill 2009

Kaks suurepäraselt kokku sobivat häält. Šveitslanna juures võlus ka tema eesti keele hääldus. Muljeid vahendavad Marje Ingel, Birgit Kastepõld ja Anu Baranin.

Päikeselisel pühapäeval, 19. aprillil, kostus Okupatsioonimuuseumi klaasseintega saalis Ingrid Lukase duo hella ja habrast, nõtket ja samas jõulist muusikat. Kaks heledahäälset ja -meelset naist Ingrid Lukas ja Corina Schranz võlusid kuulajaid hüpnootiliselt korduvate helimustritega, mis andsid lihtsale muusikale kohati lausa loitsiva väe.

Enda ja publiku arvamusi edastavad Marje Ingel, Birgit Kastepõld ja Anu Baranin.

Marje: Ingrid Lukase näol on kahtlemata tegemist hea laululoojaga, kes oskab lihtsatest algelementidest laule komponeerida nii, et tema viiside lihtsus jätab kuulajale petliku mulje: neid võiks ju igaüks kirjutada! Nii osaleb kuulaja omapärase helimaailma loomisel, kust kontserdi lõpul lahkudes on tunne nagu käinuks mingis kummaliselt tuttavlikus võluaias.

Üllatavalt suur osa lauludest olid eestikeelsed, šveitslanna Corina Schranz paistis neid esitades silma väga hea eesti keele hääldusega. Sügiseks valmiva uue heliplaadi salvestamisega ametis olev Ingrid Lukas avaldas kontserdil lootust, et teda sügisel taas Eestisse esinema kutsutakse, ning siis juba koos bändiga. Kindlasti tuleksid pühapäevasel kontserdil käinud kuulajad taas neid lummavaid viise nautima.

Birgit: Suur rõhk on vokaalil ning üllatavatel rütmidel, mille ümber keerleb omanäoline ning üllatav laulude ülesehitus. Mitmetel juhtudel võib tunda lugudes ära kaanoni sarnaseid helikäike – toob meelele lapsepõlve ning noorusaja muusikatunnid.

Laulud on kuulamapanevad ning mõtteid tekitavad, kuidas helikäik ja laul edeneb. Ingrid Lukase näoilmed muutusid laulu ja meloodia eri iseloomude vaheldudes, see aitas kaasa mõistmaks laulude sisu ja sõnumit.

Eritasandilisus lauljate vahel toob lisaks kaanoni efektile ka kaja efekti. Kaks suurepäraselt kokku sobivat häält. Šveitslanna juures võlub ka tema eesti keele hääldus.

Anu: Naiivselt siirad, kuid ometi nii lihtsad laulusõnad köidavad mõtte ja ärgitavad piiluma sügavale enesesse! Lihtsuses peitub võlu ja väikestes tegudes suur õnn – nii sünnivad Ingrid Lukase ja Corina Schranzi näiliselt lihtsatest helidest ja rütmidest imeliselt mitmekesised kooslused, mis puudutavad kuulajate südameid ja hinge. Kuulajatel jagub neidudele ainult kiidusõnu. Kindlasti üks imeilus muusikaline kingitus Jazzkaare külastajatele!

Lauri Saatpalu (44), muusik:
Meeldis. Kuulda oli tugevat muusikakooli tausta, hea muusikakooli tausta. Väga hea sopran oli see Šveitsi daam Corina ja Ingrid Lukas laulis väga… Ütleme niimoodi, et siit on hea edasi minna. Kui see toimuks täisbändiga ja täislaksuga ja ilma närvita. Sügisel ma tuleks küll uuesti kontserdile, kui seda korraldatakse täisbändiga. Mina kui vana iriseja, noh, muidugi, mul on sellest kahju, kui inimesed kasutavad lauluteksti ainult selleks, et häält teha. Ma olen alati tahtnud, et laulude tekstis oleks ka nagu midagi. Siin oli mindud väga ainult muusika poolele kaldu. Sõnum oli väga lakooniline, pehmelt öeldes. Abstraktses kunstis on ka nii, eksole, et joonistad ruudu valgele paberile ja on kunst. Võib-olla siis alati ja kõigile see ei olegi oluline, et muusikas sõnad midagi tähendaks. Aga mina olen küll selline inimene, et mina tahaks, et laulus oleks vahva tekst ka. Siin praegu oli, jah, mindud ainult muusika poolele. Aga sügisel tuleksin uuesti, jaa, ma tahan ikka täislaksuga seda kontserti kuulata küll!

Noor naine:
Mulle päris meeldis, ma ei osanud midagi oodatagi. Mõtlesin, et põnevuse pärast tulen, nii huvitav, et eesti laulja ja Šveitsis õppinud. Huvitav oli, meeldis väga. Ta oli hästi vahetu ja siiras ise, hästi rõõmus. Nii ilus ja tore, et palju laule eesti keeles oli.

Tiina (52, teeb nahkehistööd):
Väga omapärane. Kuigi võiks arvata, et kõik muusikastiilid on juba ära kuuldud, aga tõesti omapärane nišš. Väga meeldis, huvitavad hääled.

Anneli (29, üliõpilane, FIE):
Mulle meeldis, mõnus, pühapäeva päevane rahulik kontsert, mõtiskleda sai. Vastas ootustele. Ma olin enne natuke kuulanud ka tema kohta internetist.

Kaja ja Heli (keskealised):
Kaja: Sattusime siia sellepärast, et meie ühine sõbranna on Inksu (Ingrid Lukase) tädi. Täiesti viimasel minutil, kell üks kuulsin, et on kontsert. Ma ei ole tema kontserdil küll enne käinud, ma olen teda kuulnud paar aastat tagasi niisama kodus klaveri taga laulmas, aga… ma arvasingi, et ta teeb just sellist muusikat, tundes teda. Jäin kontserdiga väga rahule. Heli: Esinejad olid tublid. Ega vist eriti ei oskagi midagi lisada. Noor inimene ja areneb kindlasti edasi veel. Ma tegin kodutööd, kuulasin internetist ta muusikat natuke enne. Olen tema tegemisi jälginud sellest ajast alates, kui ta siin 4-5 aastat tagasi „Kaks takti ette“ saates esines. Tal on see muusikaline suund juba sellest ajast saadik ühesugune olnud, ma arvan. Ma ei oskagi seda määratleda… Jäin rahule.

Mees (60-ndates):
Väga meeldis. Aga hääl… selle ruumi jaoks natuke liiga hea, akustika koha pealt. Hääleulatus jäi nagu selles ruumis väikeseks. Tal on tugevam hääl, ma tean. Kontserdi ülesehitus meeldis mulle küll. Ja see, et ta propageerib ka eesti keelt ja Eestimaad teatud määral oma lauluga ja oma esinemisega, ega karda öelda, et ta on eestlane, see on muidugi väga meeldiv. Esinemine oli väga hea, lõi sellise vaikuse saali, mis andis kogu kontserdile omapärase ilme kuni lõpuni. Keegi ei tihanud ega julgenud köhatadagi. Lõpulaul oli väga sobiv valitud.
Aga esinemiskoht oli vale. Siin saalis, vaadake, oleks kogu aeg nagu ekraan seal ees, esineja selja taga.“ (Okupatsioonimuuseumis jäi esineja selja taha klaassein, mille taga võis näha inimeste liikumist, toim.) „Seal lava taga toimub liikumine, mind kui kuulajat segab, ei saa rahulikult nautida. Et rahulikult nautida, peab olema teisiti, ikka luksuslikum kontekst. Näiteks Õpetajate Maja (või Mustpeade Maja) saal. See oleks just selline vaikne keskkond, sest ta ikkagi laulab selliseid laule, mis ei röögi, eksole. Aga ega see ei seganud kuulamast ega toonud kontserdi taset alla.

Liis (24, fotograaf):
Üks tuttav oli mulle saatnud kunagi ühe Ingrid Lukase loo, see oli eelinfoks. Üldmulje on hele. Selline armas, hele ja väga lihtne. Väga lihtsad sõnad. Väga ilusate häältega neiud. Võibolla ma oleks oodanud, et nad läheksid veidi sügavamale oma sõnadega.
Praegu kõlas see muusika rohkem nagu selline ilus mantra nende enda jaoks. See töötab vist nende enda jaoks sellise ilusa kordusena, või sellise mantrana – et sa kordad ja kordad ja kordad ja kordad, ja siis see lõpuks töötab su jaoks. Tore. Aga ma lihtsalt mõtlen, et sellele oleks mitu tasandit juurde tulnud veel, hääled ja kõik see kokku. Sõnad oleks kuidagi rohkem mitmetasandilised võinud olla.

Kati, peaspetsialist:
Kontserdi juures võlusid vahetu esinemine, puhas ja selge hääl ning soojus. Tema esinemine on siiski niivõrd omapärane. Läheksin veel Ingrid Lukase kontserdile ning julgen soovitada ka teistele. Kontsert on nii äsja lõppenud, peaksin enne seedima.

Olev, sisekujundaja:
Ma pole suur muusikaspetsialist, seda enam võib-olla ikkagi igav ei hakanud. Eriti meeldis kooskõla. Muusikaline keel oli loomulik, lihtne ja ilus, jõudis minus midagi tekitada. Tore oli näha, mõjusid vahetult ja värskelt. Laulude teemad olid üldarusaadavad.

Jaanika, üliõpilane:
Ilus kontsert oli. Ma polnud varem Ingrid Lukast kuulnud. Muusika ise oli ilus ja meloodiline. Vokaal meeldis ka.

Heldi, õppinud muusikat:
Mulle kontsert väga meeldis. See oli nii omanäoline. Üllatas, kuidas kaks inimest nii hästi oskavad niisuguse erilise kontserdi teha. Minu meelest on see nii suurepärane. Kõik läks südamesse. Tore on, et üks eestlane on leidud omale sellise tee muusika juurde.

Anneli, õppekonsultant:
Imeilus kontsert, soe tunne on. Need ilusad helid jäävad mulle päris mitmeks tunniks kuhugi kõlama! Tänane päev on nüüd hingeliselt täidetud!

Robert, vabakutseline kirjutaja:
Mõlemal lauljannal on suur hääleulatus ja nad kõlasid väga hästi kokku. Need meloodilised laulud sobiksid küll pigem külma ja kargesse jaanuarisse, kuid kõlasid ka tänases päikeselises päevas väga eriliselt!

Eva, õpetaja:
Kontserdile tulin, sest tundsin väikest seotust Ingridiga, ikkagi eestlanna ja tutvustab meie väikest riiki maailmale, see on midagi erilist. „Ego laul“ oli väga kihvt! Väga meeldisid mõlema lauljanna hääled, hästi erilised ja omanäolised. See kontsert andis tänasesse päeva midagi uskumatut!

Jaan, ettevõtja:
Tulin siia täiesti ootamatult ja ilma igasuguste eelarvamusteta, kontserdile kutsus mind sõber. Eile sai käidud ka Jazzkaare avakontserdil, see oli midagi hoopis teistsugust, võib-olla seetõttu ootasin tänaselt midagi muud, aga mul on väga hea meel, et tulin, selline igati positiivne üllatus! Eriti meeldis lauljannade vahetu suhtlemine publikuga, kõik oli nii loomulik ja mõnus ning muidugi see omapärane muusika! Võrreldes eilsega, absoluutselt teise dimensiooni tulek- sobib väga ilusti tänasesse päeva, igati kevadine kontsert!

Kristiina Päär, müügisekretär:
Väga omanäoline ja äärmiselt positiivne kontsert! Oleme Ingridi saavutuste ja elukäiguga hästi kursis ning tulime oma silmaga vaatama ja kuulama, kuidas see kõik kontserdil kõlab. Enamiku laule on ta ise teinud, mis on positiivne, sest see tähendab, et oma nišš on leitud! Tema muusika on väga armas: natuke boheemlaslik ja kohati romantiline, väga meloodiline ning lüüriline. Olen nüüd kontserdi lummuses – see on täiesti omaette emotsioon. Väga-väga super!