fbpx

JK: Eivør: koostöö eestlastega inspireerib

24. aprill 2006

Fääri saarte lauljatar, maagilise häälega Eivør oli peale laupäevaõhtust kontserti nõus valgustama Jazzkaare veebile oma Eesti-keskse projekti tagamaid.

Intervjuus Jazzkaare veebile tunnistab, Eivør, et koostöö Villu Veski ning teiste eestlastega inspireerib teda. Eivørit käis intervjueerimas Jazzkaare veebireporter Mari Hiiemäe.

Eivøri aeg on limiteeritud – intervjuu on küll kokku lepitud vahetult kontserdijärgsele ajale, kuid õnnitlejate ja autogrammisoovijate järjekord on selline, et hakkan juba kartma, et ei saagi löögile. Lubadus on lauljannal igatahes meeles. Viipab mulle ja kuulutab särava naeratusega, et 10 minutit on tal igatahes minu jaoks.

Intervjuu toimub Kaarli kiriku kirikuõpetaja toas pooleks kleidivahetustseremooniaga. Eivør pusib kinninööritud paelte kallal ja poriseb, et boyfriend on nöörid nii kõvasti kinni tõmmanud, et ei saagi enam kleiti seljast. Küsimustele vastab Eivør kiiresti, ilma kõhkluse ja ebakindluseta. Inimesena tundub ta teeskluseta siiras ja avatud.

Kuidas sai alguse koostöö Villu Veskiga?
Kohtusin Villuga Veskiga Fääri saartel, kus ta mängis selle sama jazzbändiga. Tema oli solist ning mina samuti, proovisime teha oma soolosid koos. See oli viis aastat tagasi.

Kui palju olete tänase esinemise jaoks saanud proove teha?
Tegime kaks proovi, eile oli üks neist. Kõik läks hästi ja ma olen selle üle väga rõõmus. Muusikud olid nii tasemel. Kõik bändi muusikud peale ühe soomlase olid Eestist.

Bändi omavaheline läbisaamine tundub olevat väga soe. Ka selle grupiga on lihtne töötada?
Ma olen täitsa üllatunud, sest ega me teistega peale Villu kunagi varem koos mänginud pole, see on meie esimene kord. Igaühega on tekkinud selline tore läbisaamine ja koostöö sujub. Kõik see inspireerib.

Mida uut pakub koostöö Villu Veskiga?
Koostöö on väga-väga inspireeriv. Ta on vaimustav muusik, tal on vapustav meloodiatunnetus. Ta inspireerib mind väga. Juba tema saksofonitoon on eriline. Ja ta on väga tore isiksus.

On teil plaan jõuda CD väljaandmiseni?
Võib-olla küll.

Palun kirjeldage oma muusikat inimesele, kes seda varem kuulnud pole.
Seda on väga raske kirjeldada. See on segu erinevatest stiilidest. Muusika, mida mina mängin, on pärimusmuusika Fääri saarte muusika juurte juurest. Põhjala kõla on miksitud kokku jazzroki suundumustega ja kõikide teiste muusikastiilidega. Ma kirjutan laule ise, kuid need on inspireeritud Fääri helidest.

Mis teid inspireerib peale Fääri muusika?
Ma saan inspiratsiooni igalt poolt, kohtadest, mida ma näen, inimestest. Palju tuleb inimestelt, kellega ma koos mängin. Teistelt headelt muusikutelt. Mind inspireerib lihtsalt elu ise, elusolemine, elamine.

Millest teie laulud räägivad?
Elust, armastusest. Paljud mu laulud räägivad mu kodust, kodumaast, minu juurtest. Aga üldiselt on nad elust endast. Rahust.

Kuidas meeldis Kaarli kirik kontserdipaigana?
Imeline, väga ilus kirik. Võib-olla on see üldse kõige imelisem koht, kus ma üldse mänginud olen. Ma olen üles kasvanud kirikutes lauldes, kirikuõhkkond on minu jaoks väga eriline. Ruumil, kus esineda, on väga tähtis osa esinemisest. Siin kõlab nii imeliselt. Kontserdiga jäin väga rahule.

Mis keeles teile kõige rohkem laulda meeldib?
Fääri keeles, aga loomulikult laulan teistes keeltes ka. Inglise keeles kindlasti. Ma olen kirjutanud mõned lood rootsikeelsetena. Islandi keeles ka. Ma armastan keeli, mulle meeldib laulda erinevates keeltes.

Mida tunnete laval esinedes?
Ma ei mõtle siis millelegi, ma ei mõtle üldse. See on muusikaloomise kunst, mitte mõtlemise koht, see aeg on lihtsalt laulmiseks ja mängimiseks. See on mingi maagiline seisund. Ma püüan laulda nii, et see lihtsalt juhtub, ma ei planeeri seda, millisena.