JK: Gadi Lehavi – parim 13-aastaste kategoorias

28. aprill 2010

Eilsel Gadi Lehavi kontserdil koondus kogu tähelepanu nääpsukesele noormehele laia tiibklaveri varjus, kes vajutas akorde nagu elatanud džässihai.

Enne Gadi Lehavi kontserti rääkisin ühe Iisraelis elava naistuttava ja džässifänniga, kes oli siiralt üllatunud, et põhjamaises riigis nimega Eesti peetaval džässifestivalil astub aprillis üles koguni kaks kollektiivi tema kodumaalt. Lehavi kohta ütles ta, et tema kontserti ei tohi ma mingil juhul maha magada.

Emotsioone noore pianisti eilsest kontserdist vahendab Ivo Heinloo.

Tõepoolest ei mäleta ma sellist, peaasjalikult reast džässisõprade aabitsasse kuuluvaist standarditest koosnevat kontserti, kus aeg oleks lennanud sedavõrd kiiresti. Mõnes muus kontekstis oleks taoline ühelaadne programm ehk rohkem väsitanud.

Kuna kogu tähelepanu koondus nääpsukesele noormehele laia tiibklaveri varjus, kes vajutas akorde nagu elatanud džässihai, teadvustasin endale vaevu, et avaloona mängis peagi 14-seks saav Lehavi pala “On Green Dolphin Street”. Mõnekümne aasta pärast kindlasti Iisraeli Mehldauks või Jarrettiks kutsutava poisi lemmikuks paistis olevat Chick Corea, kelle tehniliselt raske “Humpty Dumpty” sooritamise eest sai ta kiita ka bassimehelt Max Oleartchikilt.

Lehavi demonstreeris ka omaloomingu võrseid – lausa lastelaululikult lihtsale meloodiale oli ümber põimitud rohkesti keerulist ornamentikat. Rännak kulges huvitavale rütmipõhjale ehitatud loost “Giant Steps” üsna pika versioonini palast “Stella by Starlight”. Ainus puudus – õige pisut ehk logises Lehavi sooloetteaste, milleks oli valitud “Smile”.

Aga vigu, kui neid oli, ei märganud ilmselt keegi – publik oli vaimustuse ülesnäitamisel solidaarne. Lehavi pidas end ülal täiskasvanulikumalt kui tema partnerid, kelle naljadele šokolaadipiimast ei suvatsenud ta reageerida, võib-olla ainult turtsatas pisut ja pühendus tööle, tuues aeg-ajalt kuuldavale jarrettlikult ekstaatilisi rahulolu-urinaid.

Publiku seas paistis olema palju muusikaõpilasi. Ilmselt pidi Lehavi kontserdil neile olema teatud heas mõttes ärritav mõju. Meilgi on ju Eestis andekaid noori, kes ei pea Lehaviga kõrvuti seistes sugugi häbist maa alla vajuma. Üks neist andis oma trioga kord Tudengijazzil kontserdi täpselt samas paigas, KUMU auditooriumis.

Nii et kes ütles, et muusika ei ole sport? Rekordid vajavad purustamist.

Kontserdi fotogalerii

Gadi Lehavi Trio 27. aprillil kl 19 KUMU auditooriumis
Gadi Lehavi – klaver
Max Oleartchik – kontrabass
Itay Morchi – trummid