fbpx

JK: Gourmet Duo mahedad meloodiad viisid mõtted rändama

25. aprill 2011

Kogemus aitab üle ka ootamatust raskusest, mida artisti elu kaasa võib tuua, veendub kuulaja 23. aprillil Vilde muuseumis veedetud laupäevase lõunatunni jooksul. Nimelt on lauljatar Yvetta Uustalul 39-kraadine palavik, informeerib tema ansamblipartner Tõnis Tüür allakirjutanut nii pea, kui viimane muuseumi tagatoas esinemiseks valmistujate juurde astub. Kontserti siiski ära ei jäeta, ainult kaaslase tervise üle murelik Tüür heidab nalja, et ähmi täis olekus läheb tal ju nüüd kõik segamini.

Nii muidugi ei juhtu, ja esinemise käigus end kuulajaile tutvustades mainib lauljatargi vaid möödaminnes „kerget külmetust“. Ju ei luba artisti uhkus ja kohusetunne enesele publiku ees vabandusi otsida, seda enam, et neid ei lähe õigupoolest tarviski. Olukorrast teadlik siinkirjutaja ei leia samuti kogu kontserdi jooksul rohkem märke haigusest kui ehk paar tavapärasest arglikumalt võetud kõrgemat nooti.

Duo repertuaar on mitmekesine, ulatudes jazzi klassikast bossanovade ja poplugude kaudu kaasaega – Yvetta Uustalu kirjutatud lauludeni. Need on tänuväärne lisa eesti levimuusika salve, kaunite tekstidega Kai-Mai Olbrilt, mis panevad kuulaja mõtlema. Sama võib öelda Leelo Tunglalt tellitud eestikeelsete tekstide kohta, mis samuti aitavad kohati ehk liiga tagasihoidliku pretensioonitusega muusikal tõusta taustale sobiva meelelahutuse tasandilt kunstiks. Muide, Stingi laule on tunnipikkuses kavas tervelt kolm. Üks neist on andnud nime ka duo plaadile „Salaliit“, millel leidub enamik kontserdilgi kõlanud viise.

Mõnus muusika sobib Vilde muuseumi salongi kui valatult, mõnigi publiku hulgast kõlgutab tahtmatult muusika rütmis jalgu või uneleb kuulates kinnisilmi. Uustalu maheda madala hääle saatel on hea kanduda unistustesse, eemale argitegelikkusest. Ainult silmad avades võib näha mõningast visuaalset ebakõla, sest pillid, millel mängitakse, on ümbritsevast interjöörist pea sada aastat nooremad. Vilde muuseumi kohaliku klaveri kaas on jäänud avamata, süntesaatorile paariliseks on kasutusel elektriline kontrabass.

Muusika ise ei flirdi aga liigselt kaasaajaga, kasutusel pole ühtki ulmelist sound’i, mida süntesaatori puhul ehk eeldada võiks. Maitsekas esitus väldib samas ka museaalset pitserit, Yvetta kaunid klaverisoolod ja Tõnis Tüüri hingestatult „laulev“ kontrabass panevad vältimatult kaasa võnkuma ka kuulaja hingekeeled.

Eduard Vilde majamuuseumis 23. aprillil kell 13.00
Gourmet Duo kontsert „Salaliit“
Yvetta Uustalu – laul, süntesaator
Tõnis Tüür – elektrikontrabass