fbpx

Kontserdikaja: JK: Hispaania flamencojazz pakkus publikule üllatusi

01. mai 2006

29. aprillil Estonia kontserdisaalis esinenud Hispaania jazzkoosseis José Luis Gutiérrez & Jorge Pardo 5tet nakatas publiku eleva flamencojazziga. Loe, mida kontserdi järel räägiti.

29. aprillil tänavuse Jazzkaare viimasel päeval vallutasid Estonia Kontsertsaali ja sealse publiku saksofonistid José Luis Gutiérrez ja Jorge Pardo. Jazziklassika, nagu näiteks Duke Ellingtoni ”Caravani” kõrval kõlas ka flamenco ning boolero motiividel lugusid. Temperamentne, salapärane ja veidi melanhoolnegi muusika kandis endas lõunamaist elujaatust. Palade vahepeal võlusid hispaanlased kuulajaid nii, et kogu saal naeris nendega kaasa.

Jorge Pardo ja Jose Luis Guitierrez hiilgasid flamencohõnguga toonitatud temperamentsete saksofonisillerdustega.

Publikut küsitlesid Mari Hiiemäe ja Grete Soosalu.

Tiina (vähem kui 59), IT spetsialist:”Hästi isikupärane. Hispaanlased oskavad oma flamencot ise ikka kõige paremini teha. Väga vaimukas lavakäitumine. Kogu muusikaline sõnum anti edasi ka kehakeelega. Rahvale see väga meeldis.”

Veiko (50), tegevjuht:”Väga hea laeng oli asjas sees ja et juhtumisi sai eelmisel nädalal tuldud Hispaaniast, siis mulle veel eriti. Hea valik oli. Hispaania muusikas on kurblikkust, tantsulist ja kirglikkust. Ma olen päris flamencojazzi ka kuulanud, mis on eriti kirglik. Päris flamencojazzipärlit pole Jazzkaarele vist veel jõudnudki, kõike ei jõua muidugi jälgida ka.
See on põnev, kuidas kogu flamenco repertuaari jazzis ära kasutatakse. Siin jooksis flamenco suhteliselt õrnalt läbi, päris flamencojazz see polnud, aga meeleolu jäi hea. Algusest peale publikuga kontakti loomine ja ettevalmistamine tuli neil hästi välja.”

Eve (40), elektroonikakomponentide ostja:”Tore üllatus! Olen suur saksofonifänn ja olen täitsa leilis praegu. Ostsin plaadi ka, siis on hea kodus üle kuulata. Oli tunda lõunamaist temperamenti, eriti kui esitati neid flamenco-lugusid. Trummar väga meeldis, eriti kui ta kasutas neid imelikke mänguriistu, tühjad pudelid ja wc-poti harjad ja pintslid, see oli väga naljakas. Saksofonimängijatest laiahaardelisem tundus olema see vanem härra, aga teine oli lihtsalt väga sümpaatne.”

Tiina (26), turundusvaldkonna esindaja:”Minule meeldis see üllatus, et ilma lauluta võib sama hästi lugu rääkida ja suhelda, kui lauluga. Mulle instrumentaalbändid nii ei meeldi tavaliselt. Igas laulus tundus neil olema mingi lugu. Fanasiline muusikute käitumine oli, kohe esimese noodiga ja kontaktiga pandi rahvas kaasa elama ja mõtlema. Trummar oli kift. Ma istusin kõige ees ja nägin, mis ta tegi, ta oskas mängida wc-poti harjaga, pudelitega ja millega iganes.”

Kristi (16) ja Maria (15):”Olime esimest korda Jazzkaare kontserdil. Huvi tekitas Hispaania, saksofonimuusika ning improvisatsioon. Jäime kontserdiga väga rahule.”

Mati (48), muusik, ja Mailis (41), arst:”Meile meeldib väga saksofonimuusika ja tänane kontsert oli tore, rõõmsameelne. Mehed mängisid hästi: trummar oli lahtiste rannetega, Jorge Pardo meeldis flöödil isegi rohkem kui saksil. Lood olid enamjaolt juurtega 60-70ndate traditsioonilises jazzis. Ainult lisalugulugu meenutas nõuka-aegset restoranimuusikat – see estraaditango oleks võinud olemata olla.”

Kadi ja Sille (mõlemad 32):”Muljed on väga head. Kontserdilt lahkudes on kõhus hea tunne. Muusikud olid sümpaatsed: soojad, lihtsad ning vahetud.”