JK: Etnofusion Rütmiallikalt

28. aprill 2009

Katsetamisrõõm pani kava lainetama seinast seina. Vaheldusrikkus ajas isegi veidi segadusse ning takistas suhtumise kujunemist. Kontserdi toob lugejani Mari Hiiemäe.

Laupäeval kl 17 Vene Kultuurikeskuse suures saalis üles astunud Tanel Rubeni folk-jazz-projekt Rütmiallikal lõi erinevaid muusikalisi ja stiililisi vahendeid kasutades vinge terviku.

Kontserdiülevaade Mari Hiiemäelt.

Laval oli kuueliikmeline torupillisektsioon, regilaulusolistid, trummid, puhkpillid ja P. Julma eletroonikalabor. Ühtlase trummibiidiga kokkuseotuna kõlbas see kompott kuulata igati. Mõned pöörded ja üleminekud olid ehk veidi ootamatud, kuid väga positiivne üldmulje jäi sellest kooslusest kindlasti.

Kava liigendus oli ülimalt vaheldusrikas. Sulaselged DJ- ja trummisetid vaheldusid peaaegu et puhaste torupillipala juppidega. Näis, et suures avastamisõhinas otsustas bänd katsetada kõike, mida nende rohkeid võimalusi pakkuvast kooslusest võtta sai. Ka visuaalse poole pealt ei oldud kitsid – esitust rikastas vöökirjakatketest, rahvatantsuteemalistest salvestustest ja lava peal toimuva kajastusest kokku miksitud kirev videoinstallatsioon lava tagaseinal.

Katsetamisrõõm pani kava lainetama seinast seina. Nii tempolt, stiililt kui võimaluste kasutamise mahult olid esitamiseks valitud palad väga varieeruvad, nagu olnuks tegemist kireva galakontserdiga antud teemal. Publiku jaoks oli ilmvõimatu järgneva loo meeleolu ära aimata – tuli sealt siis DJ-sett, vokaalijupp, torupillikoor, ülemheliflöötide pala, trummi- või saksofonisoolo või kõik need koos. Vaheldusrikkus ajas isegi veidi segadusse ning takistas suhtumise kujunemist.

Allikmaterjali poolest oli kõik selge. Projekti aluseks olid Eesti autentsed rahvalaulud ning need läbisid Rütmiallika kõiki lugusid sõltumatult sellest, kas nende ettekandmisvahendites domineeris elektroonika, trummid, jazzklarnet või vokaal.

Oma näo lõplik teidmine seisab sel bändil ilmselt aga alles ees. Olenevalt sellest, kuhu nad oma rõhuasetuse panevad, võib Rütmiallikast saada nii elektroonikalisanditega folkbänd, folgisugemetega jazzgrupp kui samahästi ka tantsuprojekt ning live-klubimuusika esitaja. Praegu olid lauludes kõik nimetatud märksõnad üksteise kõrval ja kordamööda olemas ning seetõttu oli projekti selgroog veidi segane. Kui Rütmiallikal aga ei jää vaid eksperimentprojektiks, vaid leiab ansamblivormis pikema elutee, siis võib sellest kujuneda grupp, mis võtab kuulajad sõnatuks.

Rütmiallikal
Jazzkaar 2009, 25. aprillil kell 17.00 Vene Kultuurikeskuse suures saalis

Koosseis:
Tanel Ruben – löökpillid, luubid
Cätlin Jaago – torupill, flööt
Siim Aimla – saksofonid, flööt
P.Julm – DJ, efektid, luubid
Eva-Lotta Vunder – vokaal
Kerli Kivilaan – vokaal
Triin Norman – vokaal
Maarja Soomre – vokaal
Ulvi Võsa – torupill
Katariin Raska – torupill
Mari Tammar – torupill
Kulno Malva – torupill
Lauri Kadalipp – torupill
Gerti Paavel – torupill
Erki Kannus – visuaalid