fbpx

Kontserdikaja: JK: Improvisatsioonimeistrid Tuuli Taul ja Eyolf Dale

27. aprill 2010

Kuigi mõlemad kontserdipooled Kumus jäid karge põhjamaalisuse piirile, oli tunda muusika all pulbitsevat energiat. Kontsert pakkus hea võimaluse heita silm peale tublidele noortele jazzartistidele.

Esmaspäeva õhtul panid Tuuli Taul ja Eyolf Dale oma suurepäraste jazzihelidega Kumu auditooriumi kõlama. Mõlemad olid oma koha Jazzkaarel auga ära teeninud, sest võitsid rahvusvahelise noortekonkursi “Jazzartist 2009″.

Eyolf Dale suutis oma särtsaka olemuse ja klaveri täieliku valitsemisega publiku kogu tähelepanu endale pälvida. Oli aru saada, et artist on 100% oma lugudes sees, sest laulis oma mängule kõva häälega kaasa ning kohati oli tunne, et ta oleks võinud ka püstijalu mängida. Tuuli Taul vallutas kontserdi teises pooles publiku südame. Laval olid ka Teet Velling ja Julia Anstal.

Publiku arvamusi kontserdi kohta vahendavad jazzkaar.ee noorreporterid Eila Poom, Merli Antsmaa, Anu Baranin ja Janika Niitsoo.

Eila Poom, jazzkaar.ee veebireporter:
Mõlemad artistid on suurepärased improvisaatorid. Tuuli Taul suudab oma häälega tõusta tavainimese jaoks mõistmatutesse kõrgustesse nii, et ei tee teist nägugi ning Eyolf Dale suudab klaverit mängida nii kiiresti, et publik ei jõua ta sõrmi jälgida. Oli väga hea kontsert selleks, et silma peal hoida praegustel parimatel noortel jazzartistidel.
Kohe esimeses loos väljendus Tauli luuleridades karm tõde tänapäevaste väikelaste kohta, mis pani publiku vakatama. Luuleridade mõte oli, et tänapäeval surutakse juba sündides lastele mobiilid ja i-Pod’id pihku ning tehakse alles sündimise kolmandal päeval Facebooki konto. kuid edasi läks kontsert rahulikumalt. Publiku võlus ära Tuuli suurepäraselt ühtlane ja selge hääl.

Merli Antsmaa, jazzkaar.ee veebireporter:
Noorte esmaspäev Jazzkaarel lubas improvisatsioone, omaloomingut, plahvatuslikku energiat ning seda kõike võis ka kogeda. Kuigi mõlemad kontserdid Kumus jäid karge põhjamaalisuse piirile, oli tunda muusika all pulbitsevat energiat nii hoogsate klaveripalade näol, mis viimasel hetkel vaibusid malbeteks helideks, kui ka teravate ja nutikate laulusõnade näol, mis ettevaatlikult ja parasjagu salaja selja tagant oma sõnumiga üllatasid.
Eyolf Dale alles kolmas soolokontsert üllatas publikut hea rütmitaju ja julgusega, samuti oma vahetu kohalolekuga. Tuuli Taul esitas oma julgeid, luulelisi ja kauneid palu. Mõlema artisti puhul oli näha emotsioone, loomulikkust, polnud tõlgenduste tõlgendusi.

Kairi (26): Mõlemad artistid meeldisid väga. Aga Tuuli lihtsalt tegi ära eelmisele artistile. Tal on nii head laulusõnad ja nii hea hääl ja nii hea muusika.

Helena (26):
Tuulil on hästi hingestatud või lahe lähenemine. Tema on selline artist, keda sa igapäev ei kuule. Ta ei ole selline, keda liiga palju mängitakse või kes oleks liiga palju kogu aeg kontsertidel. Selline mõnus uudsus on tema juures. Võibolla sellepärast ta varjutabki seda esimest poolt ka, et kui teisest poolest jääb nii hea emotsioon, siis see esimene pool läheb meelest ära. Minul on alati selline asi, et lauluga muusika mõjub paremini, sest sõnad annavad alati palju juurde.

Rein (21), üliõpilane:
Kontsert oli väga ilus. Helikeel oli mõlemal esitajal mitte etteruttav, vaid selline, et publik peab ka kaasa mõtlema. Ei olnud lihtsalt kuiv jazzi äramängimine, vaid mõtestatud meloodia lisaks huvitavale harmooniale. Viimane Tuuli lugu jäi täielikult kummitama. Ilmselgelt oli väga hea ja mõtestatud muusika, mitte ei olnud lihtsalt selline tükk muusikat, mis on paberile pandud. Kuna ta on luuletaja ka, siis on kohe aru saada, et ta on algselt lugenud luuletusi ja siis on neist võtnud südamest või hingesopist noodid, mis paneksid selle luuletuse kõlama muusikaks.

Helle (66), pensionär:
Hindan mõlema puhul professionaalsust. Ma ei ütleks, et ma nüüd fänniks hakkaksin, aga meeldis. Mulle meeldib igasugune muusika, mida tehakse väga hästi. Au ja kiitus. Rohkem meeldis mulle kontserdi teine pool.

Lauri Lehtsaar (22), üliõpilane:
Tuuli oma headuses. Olen teda varemgi kuulnud ja ka temaga koos muusikat teinud. Norra pianist oli väga inspireeriv. Õpin ise ka klaverit. Nagu Margus Vaher tutvustavalt ütles, siis Norra pianist õpib improvisatsiooni. See toimus peenetundeliselt ja piiripeal. Küllap on ta klassikalist klaverit õppinud. Seda oli külast kuulda. Harmoonia oli väga huvitav. Ühesõnaga, peaks ka rohkem klaverit harjutama.

Anu Baranin, veebireporter:
Kui Eyolf Dale pani publiku kontserdi esimeses pooles ekstravagantsete improvisatsioonidega tehnilises mõttes kaasa mõtlema, siis Tuuli Tauli reaalne elu muusikavõtmes sundis vaatama sügavale südamesse. Siirusest ja avatusest ei jäänud puudu kummagi artisti juures. Kontserdilt ootasin tegelikult Eyolf’i ja Tuuli lavalist koostööd, see oleks kontserdile üldkokkuvõttes palju juurde andnud. Pettunud ma igatahes ei ole, sest mõlemast kontserdipoolest leidsin midagi enda jaoks, aga siiski tuleb tõdeda, et Tuuli südamest-südamesse lähenemine oli nauding omaette!

Arno, molekulaarbioloog:
Tuuli Tauli kontsert tekitas minus nostalgiat, meenus üks ilus mälestus: hilissügisene päev, kus päike paistab ja härmalõngad lendavad. Sel päeval oli mul käsi kipsis ja kaelas, hõlmad laiali – äratas kõik selle päeva emotsioonid. Väga ilus! Ehk pisut nukker, aga ilus. Eyolf Dale soolokontsert kadus kahjuks Tuuli Tauli esituse järel unustusse.

Rasmus (23), üliõpilane:
Väga huvitav teostus Eyolf Dale poolt, erinevad nüansid ja lugude vaheldumine rangest improvisatsioonist lüüriliseks. Näha on, et mehel on talenti ja kindlasti ka veel ruumi, kuhu areneda!

Liia, keskkonnakaitsja:
Esimene pool kontserdist meeldis, aga alguses oli selline tunne, nagu oleks sattunud lastemuusikakooli klaverikontserdile. Mida lugu edasi, seda paremaks muutus ka üldmulje esinejast. Tuuli Tauli kontsert oli väga naturaalne ja naiselik, hästi õrn ning pisut mõtlik. Ka Eyolf Dale klaverimäng oli väga ilus ja mõnus, aga lihtsalt see teine pool mattis need klaveriimprovisatsioonid enda alla.

Allan ja Linda:
Norra pianist oli värske, omanäoline, teistega võrreldamatu. Palad olid just õigel ajal õiges kohas. Tehniliselt väga briljantne. Küll tänapäeva noored on talendikad!

Tuuli Taul meenutab mulle natuke noort Hedvig Hansonit, oma muusikatee algusaastatel. Ometi kaks täiesti erinevat inimest, aga nende lähenemine muusikale on veidi sarnane. Loomingult väga värske, imelise lauluhääle ja sõnaseadmisoskusega ning viis, kuidas see kõik muusikas kõlab, on vahva. Klaveri- ja kitarrimängu oskus lisavad siin veel palju juurde. Igatpidi meeldiv ja lendlev – ta teadis täpselt, millest ta laulab ja need tekstid olid nii reaalsed ning liigutasid meid, mõjudes samamoodi ka ülejäänud publikule.

Janika Niitsoo, veebireporter:
Mõnusal soojal esmaspäeva õhtul leidis KUMU-s aset Eyolf Dale ja Tuuli Tauli kontsert. Arvestades fakti, et see oli Norra pianisti kolmas soolokontsert, oli tema muusika siiras ja võluv. Tuuli Taul aga pakkus üllatusi oma sügavasisuliste lauludega.

Karl (28):
Ma ütlen, et 10 palli skaalal paneks hindeks 8. Mulle meeldis väga kontserdi teine osa. Esimene oli selline hea sissejuhatus, klaverisoolo. Teine pool oli elavam ja mulle meeldis Tuuli Taul.

Geete (12), õpilane:
Huvitavad helikõla maalingud olid. Vahepeal hakkas mul küll pea valutama, sest Tuuli Taul laulis liiga kõrgelt, aga muidu mulle meeldis tema hääl.

Fotogalerii vol 1
Fotogalerii vol 2

26. aprillil KUMUs. Noorte esmaspäev
Eyolf Dale – klaver (Norra)
Tuuli Taul – vokaal
Teet Velling – kitarr
Julia Anstal – flööt