fbpx

JK: Inspireeriv muusikafilm: kolme muusiku elu omavärvilistel saartel

03. mai 2012

Dokumentaalfilmi tegemiseks on mitmeid mooduseid. Kogu filmi võib ju väga keerulise teema ümber mässida ning sel juhul ei ole oluline, kas ekraanil olev pilt on perfektselt üles võetud. Teisel juhul võib teema üles ehitada visuaalselt – kaunilt ja kunstiliselt, kuid siiski dokumentalistika piiridesse jäädes. Madli Lääne „Saarte värvid“ on kerge ülevaade kolmest eheda saareelu mõjutustega muusikust. Toredad intervjuud muusikute emakeeles on vürtsitatud imekaunite kaadrite ja piltidega. Taustaks muusikute looming, enamjaolt Villu Veskilt.

Filmi “Saarte värvid” tutvustab Jazzkaare veebireporter Merli Antsmaa.

Filmi keskmes on kolm muusikut – saksofonist Villu Veski Muhu saarelt, lauljanna Eivør Palsdottir Fääri saartelt ja elukogenud muusik Barak „Bird“ Levi Hawaiilt. Viimane jääb küll filmis tahaplaanile, kuid mõjub kahe esimese muusiku kõrval hea kontrastina.

Dokumentaalfilmi tegijate töö keerukas osa on hiljem filmitud materjali läbitöötamine. Režissööril on vaja järge pidada, mis on olemas ja kuidas jutustava looga edasi minna. „Saarte värvide“ režissöör ja stsenarist Madli Lääne on filmi sisse pikkinud palju ehedaid ja spontaanseid hetki. Näiteks satub Villu Veski intervjuu ajal talle külla naabritädi, et tuua sõna sauna küttepanekust ja et õhtul nende pool sauna saab. See stseen annab tegelikult edasi nii palju: kunagine külapoiss ja vahepealne linnamees Veski on selles külas oma ja väikses kohas satutakse ikka üksteise juurest läbi astuma.

Fääri saartelt on palju kaadreid inimeste ja folkloori sidemest. Ka oma intervjuus Jazzkaarele mainis lauljanna Eivør, et pärimus on tema juur ja alustala. Nii võimegi näha kaadreid ringis laulvast ja tantsivast saarerahvast.

Oma paljude naiste, laste ja lastelastega elukunstnik Barak Levi pakub ehedust ja värvikust. Juba esimene kaader temast – üritades ilmselgelt tühja välgumihkliga suitsu põlema saada, ei kaota mees rahu ega jäta jonni – kõneleb temast palju. Samuti ka muhe eksitus, kus tema ajaarvamine ja nädalakalender kaasmuusikute omaga ei ühti ning ta leiab, et neil seal Hawaiil voolabki aeg natuke teistmoodi kui mujal.

Aeg saartel ongi erinev. Üks tähtis mõõde, mis filmist välja paistab, on aeg ja selle kulgemine saarel – aeglane ja rahulik, endassevaatav. Väga oluline on aeg kõigile kolmele peategelasele kui muusikule, et oma loomingus ja tegevustes edasi minna. On rohkem ja vähem produktiivseid aegu – need vahelduvad nagu aastaajadki. Igas ajahetkes on midagi head ja kasulikku. Ka aastaajad on siin üks oluline sümbol. Film on sügavalt inspireeriv ning et seda lõpuni mõista, peab filmi ise nägema ja tunnetama.

 

„Saarte värvid“

Režissöör ja stsenarist: Madli Lääne
Operaator: Rein Kotov, ESC
Heli: Mart Kessel-Otsa, Matis Rei
Monteerijad: Rein Kotov & Madli Lääne
Produtsent: Pille Rünk

Esilinastus: 26. aprill 2012