JK: Kirtana Rasa võlus lihtsusega

26. aprill 2010

Kirtana Rasa muusika on lihtsakoeline ja samas kultuuriliselt äärmiselt mitmekesine. See mitmekesisus ja soov kõike hõlmata võib mõnel puhul kahjulikukski osutuda.

Sel pühapäeval esines Kirtana Rasa Kumus oluliselt laiendatud ja seega veelgi põnevamas koosseisus. Lisaks tavapärasele kolmikule rikastasid helipilti Denis Vinogradov didgeridoo‘l ja Krista Joonas bambusflöödil. Kontserti oli aga kuulama kogunenud pea täissaali jagu rahvast, vahendab jazzkaar.ee veebireporter Ester Eggert.

Kirtana Rasa muusikat iseloomustaks ehk kõige paremini sõna „globaalfolk“, kui selline termin vaid olemas oleks. Noored muusikud on enda loomingusse põiminud elemente klassikalisest India muusikast, Aafrika rütmidest ja mitmelt poolt mujalt, lisades kõigele eelnevale veel tubli kihi kodumaist rahvamuusikat. Valmiv kõlapilt sulatab selle kultuurilise mitmekesisuse märkamatult üheks.

Krista Joonas ja bambusflööt tõid koosseisu kõige enam uudsust. Just tema soololugu tegigi kontserdiga algust. Krista Joonas on end viimastel aastatel Indias täiendanud suurmeister Hariprasad Chaurasia juures. Seetõttu pole üllatav, et just Joonas tõi õhtusse kõige enam puhast „indialikkust“ ning idamaist improvisatsiooni. Voolavale ja vabale meloodiale oli küll taustaks lindilt tulev põhi, kuid piiratud koosseisu puhul ei saa ilmselt enamat nõuda. Bambusflööt sobis Kirtana Rasa esitusse nagu see oleks alati seal olnud.

Läbivalt oli terve kontserdi vältel rõhk asetatud harmooniumile, mida mängisid nii Kadi Uibo kui ka Kaushalya, ning rütmipillidele. Nendest laoti valmis meloodia vundament, mis tugines suuresti korduvusele, mis on omane India klassikalisele muusikale. Samas eeldab antud traditsioon keerukamat improvisatsiooni ja muusikalisi struktuure. Ilmselt ei olegi see Kirtana Rasa eesmärk, kuid tuleb tõdeda, et seetõttu kippus üldpilt veidi üksluiseks jääma.

Hingestatud õhustikku Kumu saalis hoidsid üleval laulude refräänid. Kadi Uibo ja Kaushalya mitmehäälne vokaal oli muljetavaldav ja seda mitte niivõrd muusikalise keerukuse küljelt kui just kaasakiskuvuse ning emotsiooni poolelt. Tähtsat rolli mängisid muidugi ka tuntud luuletaja Mathura kirjutatud sõnad. Saab ju Mathuragi oma inspiratsiooni Indiast ja on eesti keelde vahendanud tublisti hindikeelset luulet ja sanskritikeelseid tekste.

Kirtana Rasa muusika on lihtsakoeline ja samas kultuuriliselt äärmiselt mitmekesine. See mitmekesisus ja soov kõike hõlmata võib mõnel puhul kahjulikukski osutuda. Püüdes hõlmata kõike, tuleb igast elemendist ka palju kõrvale jätta. Kirtana Rasa esituses oli emotsiooni, mis kandus muusikutelt edasi publikusse. See on oskus, mille lihvimise nimel näevad vaeva isegi maailma tippmuusikud.

Kontserdi fotogalerii

Kirtana Rasa
25. aprillil Kumus
Koosseis: Kadi Uibo (vokaal, löökpillid, harmoonium)
Kaushalya (vokaal, viiul, harmoonium, basskitarr, kannel, löökpillid)
Aleksandr Kardaš (basskitarr, löökpillid)
Krista Joonas (bambusflööt, löökriistad)
Denis Vinogradov (didgeridoo, löökpillid)