JK: Kummituslikud helid reede öösel Jaani kirikus

25. aprill 2010

Põhjamaiste viisidega artistid tõid kirikusse hilisõhtust jazzi, ise mitte väga põhjamaiselt kargeks jäädes. Eike Johanna Raielo artikkel osaleb jazzkaar.ee noorte džässikriitikute konkursil.

Jazzkaare esimene kontsert täitis Jaani kiriku 100% muusikaga ja 75% inimestega. Põhjamaiste viisidega artistid – Villu Veski-Tiit Kalluste 5tet feat. Anders Hagberg – tõid kirikusse öist jazzi, ise mitte väga põhjamaiselt kargeks jäädes. Elavamad palad vaheldusid tasasematega ja publik sai ääreni täidetud muheda jazzi ning improvisatsiooniga.

Kontserdist teeb ülevaate Eike Johanna Raielo.

Kontserdi vorm oli suurepärane – juttu oli ainult alguses, kui Jaani kiriku õpetaja Jaan Tammsalu kontserdi sisse juhatas. Ülejäänud aja sai rahus nautida interpreetide esituses rahustavat, pingelise päeva lõppu sobivat muusikat. Kvintetti sobis suurepäraselt Hagbergi flöödid oma heleda kõlaga ja Veski saksofonide madal tämber. Klassikalises jazzis mitte väga laialt kasutatav pill – akordion – oli oma saate- ja soolopartiidega kenasti ühildatud teistega. Löökpillide rohkus tundus esialgu liialdane, kuid kõrva ei riivanud.

Muhedad tuttavad viisid segatuna improvisatsiooniga lasid mõtted rändama ja panid unustama reaalsust. Võib julgesti öelda, et kirikus esitatud jazz tõi rahu hinge. Osaliselt tantsuline muusika tahtis jala küll vahepeal tatsuma võtta, kuid karglemiseks ruumi poleks seal leidunud. Altari ees olid muusikud, neile ja esimestele lae-toetuspostidele oli suunatud sini-helerohelised valgusvihud. Tundus, et publik ei saa muhedast ja igavikulisest jazzist küll, telliti kaks lisalugu, kontsert ületas pooleteise tunni piiri.

Viimaks voogas rahvas väsinult, kuid rahulolevana kirikust välja.

Eike Johanna Raielo artikkel osaleb jazzkaar.ee noorte džässikriitikute konkursil.

Kontserdi fotogalerii

Reede, 23. aprillil Tallinna Jaani kirikus

Villu Veski-Tiit Kalluste 5tet feat. Anders Hagberg (Eesti-Rootsi-Läti)
„The Best of NordicSounds“

Villu Veski – saksofonid
Tiit Kalluste – akordion
Anders Hagberg – flöödid
Raimonds Macats – klahvpillid, kromaatiline suupill
Taavo Remmel – kontrabass
Francois Archanjo – löökpillid
Tanel Ruben – trummid