fbpx

Kontserdikaja: JK: Kust rütmid algavad? Allikast!

28. aprill 2009

Hääl publikust: “Olen hämmastunud! Ma mõtlen seni, et mis see oli, mida ma kuulasin… Kas see oli jazz? Oli see Iiri muusika? Eesti muusika? See sarnanes Šoti muusikaga. Igatahes kõlas väga hästi.” Helene Urva ja Ivo Heinloo jagavad muljeid.

Kuidas folk jazz’iga kõikvõimsa DJ kaasabil plahvatusohtliku segu võib moodustada, selgus 2009. aasta Jazzkaare eelviimasel päeval. Siim Aimla, Tanel Rubeni, DJ P. Julm ja Viljandi Kultuuriakadeemia torupillimängijate ning leelotajate ühisprojekt Rütmiallikal oli Vene Kultuurikeskusesse parasjagu publikut meelitanud.

Helene Urva ja Ivo Heinloo jagavad publiku muljeid.

Helene:
Kui rütmide üle valitsesid DJ ning Ruben, siis noortele pärimusmuusikutele näis vaimseks vanemaks õeks olevat Cätlin Jaago. Seda kõike ühendas dirigendina Siim Aimla, kes ka teenitult tänavuse Elioni jazziauhinna pälvis. Eriti hea meel oli näha saalis palju päris noori jazzisõpru.

Pärast Margus Vaheri sissejuhatavaid sõnu ei tulnud muusikuilt endilt ühtegi vahekommentaari. Koosseisu kuulunud neli lauljannat andsid kontserdile ainsa vokaali. Erinevalt paljudest teistest Eesti folk-jazz-projektidest suutsid sel korral muusikud isegi eestlaslikust tõsimeelest veidi eemalduda ja regilaulule omasele horisontaalselt kulgevale muusikale rütmi, särtsu ja vabadust juurde anda. Märkimata ei saa jätta ka muusikat saatnud teemakohast videoinstallatsiooni, mis veel paremini aitas kooslust ühte siduda. Publik võttis kompoti hästi vastu ja ootab ilmselt uusi retki sinna, kust rütmid tulevad.

Ivo:
Rütmiallikal kujutas endast uut taset Eesti rahvapärimuse edasikandmisel. “Pasteldega klubisse tantsu vihtuma!” – selline näis olevat Tanel Rubeni uue projekti osaliste üleskutse.

Loore, kunstnik:
Väga mõnus. DJ sobitus väga hästi ülejäänud seltskonnaga.

Joosep Sang, muusikaajakirjanik:
Toimiv variant folgi ja biidi ühendamisest. Isegi paneb mõtlema, et see on tegelikult üks Taneli paremaid projekte. Kui stuudios kõik vahekorrad ja efektid paika sättida, siis peaks väga hea plaadi saama. Ma muidugi ei tea, kas neil on plaat plaanis.

Sven, fotograaf:
Mõnus ja rütmikas. Tantsuline segu Eesti rahvamuusikast ja džässist. Sellist muusikat on väga raske istudes kuulata. Oleks võinud kusagil mujal saalis toimuda. Aga muidu oli väga lahe. Lapsele ka meeldis.

Tiit, muusik:
Idee oli hea, teostus mitte. Oleks võinud nad mõne torupillimängija improviseerima õpetada. Praegu natuke monotoonne ja igav.

Jaak, füüsik:
Rahvalaul mõjus autentselt. Mulle meeldis, et Kultuuriakadeemia noored oma asja lustiga tegid.

Ats (10), Tallinna 21. kooli õpilane:
Enamik lugusid olid ühesugused – viis käis ühtedes intervallides kogu aeg, see oli natuke halb pool. Aga hea oli see, et esimene lugu jättis kohe nii võimsa mulje, et tuleb hea kontsert. Jäin rahule ja kuulan edaspidi ka jazzi!

Mariann, pensionär:
Mulle meeldis väga. Ma olen ise ka rahvalaulu ammu-ammu 40 aastat tagasi Tartu filoloogide ansamblis laulnud, kuid see kooslus oli eriline. Algul mind natuke ehmatas DJ osavõtt, aga mulle tundub, et see tegi asja väga lõbusaks. Selline uudne kooslus oli väga huvitav kuulata, see toimis isegi minuealisele. Kuulaks midagi taolist veel meeleldi.

Jüri (60), torutööd:
Ma arvan, et väga hea kontsert oli, sest kõik need pasunapuhujad – torupillimängijad – mängisid hästi ja kokku oli väga huvitav kooslus, pole enne trehvand kuulama midagi sellist. Kui ainult rohkem noori viitsiksid mängida! Mulle meeldivad sellised lood kõige rohkem, kus on rütmi tugevamalt juures. Olen Jazzkaarel päris palju muid asju ka kuulanud. Suur erinevus teistest kontsertidest oli täna muidugi see, et kõik olid laval eestlased. Kõlaerinevus muidugi ka…

Tiina, muusik:
Huvitavaks tegi kontserti etno ja jazzi ühinemine – noorte energia. Kooslus mõjus väga hästi. Väga vahva ja huvitav projekt, nad võiksid jätkata seda näiteks mõnel etnoüritusel. Ma ise kuulan rohkem klassikat, aga selle kontserdi valisin, sest kooslus tundus nii intrigeeriv.

Manfred Euroopast (51), ökonomist:
Kõla oli väga hea! Olen hämmastunud! Ma mõtlen seni, et mis see oli, mida ma kuulasin… Kas see oli jazz? Oli see Iiri muusika? Eesti muusika? See sarnanes Šoti muusikaga. Igatahes kõlas väga hästi. Kõndisin lihtsalt mööda tänavat ja nägin seda hoonet ja astusin sisse… Mul on väga hea meel!

Emma Johanna (14), õpilane:
Olen küll varem sellist etno-popiliku muusikat varem kuulnud, kuid see oli veel parem kui kõik, mis ma varem olen kuulnud. Mulle õudselt meeldis see, kuidas vahetati pille laval, see oli väga huvitav ja kõik sobis väga hästi kokku…

Linda Mae (6), käib lasteaias:
Hästi meeldis! Muusika oli hea. Mulle meeldisid kõik muusikud. Kui mina saaksin seal mängida, siis ma tahaksin mängida torupilli.

Rütmiallikal
Vene Kultuurikeskuses laupäeval, 25. aprillil kl 17

Koosseis:
Tanel Ruben – löökpillid, luubid
Cätlin Jaago – torupill, flööt
Siim Aimla – saksofonid, flööt
P.Julm – DJ, efektid, luubid
Eva-Lotta Vunder – vokaal
Kerli Kivilaan – vokaal
Triin Norman – vokaal
Maarja Soomre – vokaal
Ulvi Võsa – torupill
Katariin Raska – torupill
Mari Tammar – torupill
Kulno Malva – torupill
Lauri Kadalipp – torupill
Gerti Paavel – torupill
Erki Kannus – visuaalid