fbpx

Kontserdikaja: JK: L´Effet Vapeur korraldas Draamateartis piksekärgatuse

25. aprill 2006

24. aprilli Jazzkaare-õhtu algas eriskummalise jazzbändi L´Effet Vapeur´i kontserdiga, mis oli igal juhul enamat kui vaid muusika. Loe publiku mõtteid.

Esmaspäeva õhtul esines Eesti Draamateatris Prantsuse koomiline jazzband L´Effet Vapeur. Kõlanud muusika oli midagi uut, eriskummalist ja väga huvitavat. Kontserdile kogunenud publik istus alguses vaikses ootusärevuses, kuid juba pärast esimesi lugusid tekkis muusikute ja saalisolijate vahel elektrit täis side.

Kõige suuremat vaatemängu pakkus löökpillivirtuoosi Alfred Spirli tegevus. Lisaks tavapärasele trummikomplektile oli laval kõikvõimalikke värvilisi vidinaid, enamus neist laste mänguasjad. Kontserdi edenedes paistis hallipäine Spirli järjest enam lapsena. Tema tekitatud mängulust pani rahva saalis kaasa elama ja naerma.

Kokku oli laval kolm muusikut. Peale Spirli veel Xavier Garcia sampleril, kelle võimuses oli tekidada erinevaid hääli ja kõlasid, mis tekitasid lugudele väga huvitava tausta, ning Jean-Paul Autin saksofonidel, bassklarnetil ja bandzhol, kelle voolavad ja kaunikõlalised meloodiad kenasti kogu rütmisumma sobitusid. Kindlasti ei maksa ka mainimata jätta bändi neljandat liiget Thierry Cousin´i, kes küll pilli mängimise asemel helidisainiga tegeleb.

Trio kõlas nii hästi kokku, et puudust ei olnud mitte millestki. Kõik oli täpselt paigas ning kõlas vägagi nauditavalt. Huvitav oli jälgida neid kõikvõimalikke esemeid ja mänguasju, mida lugudes kõlapildi rikastamiseks kasutati. Palad, mida trio esitas, olid otsast lõpuni täis peent prantsuse huumorit, mis kahjuks isegi pealkirjades jäi tõlgendamatuks.

Jane Põvvat, Eliis Vennik ja Helen Oja uurisid publiku hinnangut toimunule.

Märt (20), muusikaõpilane:”Naljakas oli. Alguses mitte, algus oli kreisi. Vahepeal oli kuulata raske, aga silm nägi rohkem. Selline tsirkuse moodi oli. Plaati võibolla ei ostaks, aga kontserti kuulaks küll.”

Tatjana (40), insener ja Vladislav (43):”Väga veetlev ja tark muusika. Selline ilus tsirkuse moodi. Väga emotsionaalne, elegantne huumor. Kindlasti ei kahetse, et siin olime, sest see oli väga huvitav ja originaalne. Prantsuse sharm!”

Kaspar (18), gümnasist:”Väga cool. Andis mulle väga palju, ja eriti kui veel võrrelda eilse kontserdiga, kus esines The Bad Plus. Aga pean nentima, et praeguseks olen ma väga väsinud.”

Tormi (23) ja Mai (19) TTÜ tudengid:”Hullumeelne! Võin pea anda, et teist sellist trummarit kusagil maailmas ei leidu. Üleüldse, see mis asjad kõik muusikainstrumentideks saab võtta ja nendel niiviisi musitseerida, see on lihtsalt vaimustav.”

Helle (59) tarbekunstnik:”Uhke spektaakel! Muusikud olid harukordsed – ühest küljest oma rolli sisse elanud, teisalt aga kõike väga iseensest mõistetavalt ja kergelt võtnud. Pidin peaaegu et naerma puhkema, kui kauni valge parukaga trummar mänguas nelja ilmakaarde loopis, endal surmtõsine nägu ees. Teate, nagu kloun areenil!”

Helmi (17), õpilane:”Tundsin, et see on kohe selline kevadine ilus päev, et peab mingit head kontserti kuulma. Leidsingi Jazzkaarest põneva kontserdi. Kuigi draamateatri saal ei ole ju tegelikult tsirkuse moodi. Vahepeal olid ka rahulikud palad, et sai rahulikult sisse elada. Laval oleksid võinud olla taksikoerad balletiseelikutega, see oleks muusikaga hästi kokku sobinud.
Kogu kontserdi juures meeldis kõige rohkem õhupall või kilekott, mis päris kontserdi lõpus täis puhuti ja siis sellega musitseeriti. See oli vinge! Minu arvates oli see kontsert midagi täiesti uut. Mina ei ole igal juhul midagi sellist varem näinud-kuulnud. Ainult pikem oleks võinud olla. Kuigi vahel võib minu jaoks instrumentaaljazz igav olla, siis see oli väga tore kontsert. Kõik oli ajastatud, asi ei olnud liiga kaootiline.”

Eino (61), pensionär:”Kuulge, täitsa vinged mehed teised! Energiline oli see esinemine, endal tuli kümme aastat noorem tunne sisse. See on ikka imetlust väärt kuidas vanemad meesterahvad sellist komejanti laval jaksavad teha. Muusikalises mõttes väga huvitav, sellisel kontserdil ei hakka lihtsalt igav, sest eksperimenteeritakse nii erinevate asjadega.”