fbpx

Kontserdikaja: JK: Lina Nyberg jutustas naljakaid lugusid

01. mai 2010

Lina Nyberg võitis eile Vene Kultuurikeskuses lugejate südamed, pikkides laulude vahele lühijutte oma elust, mis sageli olid andnud ainest laulude sünniks.

Lina Nybergi klišeevaba kontsert nõudis süvitsi kuulamist. Džässistandardite asemel esitas Nyberg omaloomingut ja kohati pigem jutustas lugusid kui laulis. Nybergi saatnud ja kummastavaid rütmimustreid pakkunud klaveritriost hakkas enim silma just pianist Cecilia Persson.

Mõned mõtted Nybergi kontserti uudistanud huvilistelt toovad teieni Ivo Heinloo, Anu Baranin ja Andra Roosmets.

Helin-Mari Arder, laulja:
Mulje on muidugi positiivne. Mina pean kõige paremaks küljeks laulja loomingulisust – et need olid tema enda lood, sellised väga emotsioonirikkad ja värvirohked, suures osas pigem jõulised. Hääle poolest on ta põnev segu erinevatest lauljatest. Tämber oli mulle tuttav, paljud Põhjamaade lauljad on sarnase hääletämbriga, aga tema tugevuseks võib just lugeda tema enda loomingut ja jõulisust, oma energiaga paneb ta terve bändi tööle. Bänd oli muidugi ka väga hea.

Tiiu Laur, rahvusooper Estonia laulja:
Kahtlemata väga huvitav, aga oleksin oodanud veidike traditsioonilisemat kontserti. Hästi omanäoline artist, on näha, et ta on otsinud oma liini ja selle ka leidnud. Meeldis küll, aga traditsionaalne lähenemine muusikale oleks olnud siiski südamelähedasem.

Dimitri Fefilov, Raadio 4 helirežossöör:
Minu jaoks on see kontsert muusikaliselt võrreldav isegi Islandi laulja Björkiga.

Tiit, tegevjuht:
Väga meeldis. Võrreldes eilse Korea lauljatari Youn Sun Nah kontserdiga, tekib täielik kontrast. See vapustav kõlapilt ja lauljaga väga head tööd tegev bänd moodustasid täna terviku. Ei osanud oodatagi sellist kontserti. Nagu Märt Treiergi kontserti sisse juhatades ütles, et laulja ei ole mingites stampides kinni ega tee midagi traditsioonilist, see muutis asja huvitavaks. Ehk viimane lugu oli selline traditsioonilisem kui teised, aga tavapärasest vabam lähenemine andis palju juurde. Olen äärmiselt üllatunud, et avastasin enda jaoks uue ja huvitava artisti.

Sven Christer Östholm, Rimi Food AS osanik:
See on mu esimene kord siin festivalil ja kuulda Lina Nyberg’i laulmas. Kontsert oli üllatavalt hea, eriti just selle vaheldusrikkuse poolest. Mõnikord on nii, et kuulates jazzi tundub see igavana, aga see kontsert tõestas siin täna vastupidist oma värskuse, laiahaardelisuse ja omanäolisusega.
Olen käinud paljudel džässkontsertitel ja isegi, kui sul on tuttav bändis (tunnen ise pianist Cecilia Perssoni), võib ka see olla ehk veidike igav – üks läbiv teema kogu aeg, aga siin oli kõik väga hea, tõesti nautisin seda kontserti! Koosseisu teeb eriti huvitavaks see, et iga liige on küll suurepärane interpreet ka individuaalselt, aga koostööd tehes tekitavad nad ühe tugeva ja mõjusa terviku. Nad olid fantastilised!

Edith (45), tegevjuht:
Väga lahe oli, kõik meeldis. Selline puhas jazz on hästi rahustav, praegusel närvilisel ja raskel ajal täiesti super. Kõik kokku oli täiuslik, ei saa ühtegi elementi eraldi esile tuua. Praegu ei saa väga paljudel üritustel käia, aga see oli hea kingitus ja läks täie ette. Väga hea elamus.

Urmas, konsultant:
Mulle meeldis väga. Oli palju energiat ja laulja elas lauludesse hästi sisse. Põnev segu lauludest, mida on lihtne kuulata ja mida keerulisem. See on keeruline muusika, et publikuga kontakti saada. Ma arvan, et täna läks tasapisi paremaks ja paremaks, nii et publik ei tahtnud lõpus muusikuid minema lasta.

Tiina ja Margit:
Hästi armas ja lihtne tämber, stiililt ainulaadne laulja. Meenutas natukene 30ndate varieteed ja tekitas erinevaid mõtteid. Kahju, et meil ei ole armast ja intiimset jazziklubi, kuhu sobiksid sellised artistid jube hästi. NO99 on ainus selline praegu, teised on tantsuklubid rohkem.

Feng (20) Hiinast, õpib Muusikaakadeemias:
Lauljal on väga ilus hääl. Eriti meeldis mulle viimane lugu. Tulin siia kontserdile koos sõpradega ega osanud enne midagi oodata.

Piret, kunstnik:
Mulle väga meeldis, kuidas Nyberg publikuga suhtles, rääkis iga laulu ette ja taha ja kuidas ta hääl muudkui läks ja läks… Kõik oli minu meelest super ja fantastiline.

Mart, Pireti abikaasa:
Tore. Mõne laulu ajal tuli Kadri Voorand meelde. Leidsin natuke sarnasusi Voorandi ja Nybergi laulmise stiilis. Kõik teised pillimehed olid ka toredad. Sain positiivseid elamusi.

Elis Aunaste, ajakirjanik:
Väga vahetu. Ma ei tulnud siia Lina kontserdile mingi kindla ootusega ja ei olnud ka eeltööd teinud. Ma kuulan hea meelega džässi ja muidugi Vikerraadiot, kui Anne Erm muusikat tutvustab. Ootan väga ka homset Avishai Coheni kontserti.
Nybergi looming oli väga omanäoline, laulusõnad äratasid tähelepanu. Mulle meeldis see, et sõnad olid muusikaga hästi võrdsed, traditsioonilisemas džässis seda võib-olla nii tihti ei kohta.

Merli Antsmaa, jazzkaar.ee veebireporter:
Võimsa häälematerjaliga Rootsi lauljanna. Tema esinemises on midagi estraadilikku, diivalikku, samas õhkab temast salapärast sarmi, mida on kuulda ka lugudest. Tema hääl tõuseb bändist esile, mis ei muutu häirivaks, vaid hoopis vürtsitab kogu kompotti. Tema looming on omapärane ning eriline. Tema hääl meenutab osades lugudes Prantsuse suitsustes kabareedes lauljannade tämbreid, mis muudab esituse jällegi eksootilisemaks. Loo “Claude” algus oli aga vapustavalt debussylik, mis oligi eesmärk.

Vaata lisaks:
Kontserdi fotogalerii

Lina Nyberg (Rootsi) Vene kultuurikeskuses 30. aprillil:
Lina Nyberg – vokaal
Cecilia Persson – klaver
Josef Kallerdahl – bass
Peter Danemo – trummid