fbpx

Kontserdikaja: JK: Marcos Valle lasi aimata suve hõngu

29. aprill 2007

Marcos Valle tunnistas, et nii sooja vastuvõttu kui Estonias ei kohta sugugi igal pool. Muusikud annavad laval endast parima ja kaasaelav rahvas ulatab lendulastud emotsionaalse laengu neile kuhjaga tagasi. Publiku muljeid kogusid Laura Paju ja Helene Urva.

Brasiilia teise põlvkonna bossa täht Marcos Valle astus 28. aprillil Estonia kontserdisaalis üles enamjaolt omaloomingulise kavaga. Esitamata ei jäänud ka hittlood „Summer Sumba” ja „Crickets Sing For Ana Maria”, mis tekitasid suviselt sooja meeleolu.

Publiku muljeid annavad edasi Laura Paju ja Helene Urva.

Alustati kolme instrumentaalpalaga artisti uuelt plaadilt. Lisaks Marcos Vallele kuulusid bändi veel trompetist Jesse Sadoc, flöödi- ja saksofonimängija Renato Franco, bassist Mazinho Ventura ja trummar Jose Renato Calmon. Marcos Valle improviseeris süntesaatoril, laulis omaenda loodud laule ning vahetevahel võttis kätte ka kitarri. Bändile lisandus kauni häälega noor lauljanna Patricia Alves, kes moodustas Vallega mõnusa duo. Kaasahaaravad meloodiad olid võluvad oma lihtsuses. Huvitavate seadete ning omalaadsusega pakuti samas ka mitmekülgsemat kuulamisrõõmu.

Publik kuulas alguses suhteliselt rahulikult ja kaasaelamises oli eestlaslikku vaoshoitust. Kontsert kogus aga üha rohkem tuure üles ning lihtsa lõunamaise siirusega sulatati viimasedki barjäärid. Kokku kolm lisalugu ja rahvas ei tahtnud brasiilia muusikuid enam kuidagi lavalt minema lubada. Marcos Valle tunnistas ka ise, et nii sooja vastuvõttu ei kohta sugugi igal pool. Muusikud annavad laval endast parima ja kaasaelav rahvas ulatab lendu lastud emotsionaalse laengu neile kuhjaga tagasi.

Külli, töötab ilusalongis: „Uskumatult hea oli. Kõik oli nii tore. Ma ei osanudki midagi oodata, aga ma teadsin, et see on kindla peale tulek. Mul oli kananahk kogu aeg ihu peal. Tõesti, ma olen sõnatu!”

Kaidi & Ingrid: „Enne kontserti ei teadnud asjast eriti midagi, aga tegelikult oli väga hea. Oleks arvanud, et on veidi mahedam, aga kohati oli selline natuke käre. Jäime rahule. Kuskile õue oleks sobinud, selle järgi oleks tahtnud ennast liigutada.”

Andres Vago, kitarrist: „Marcos Valle oli minu jaoks Jazzkaare peaesineja. Hästi töötav bänd. Neil oli kenasti sisse töötatud kava, rahulikud liigutused. Vaatasin lava plaani ka, kõik oli hästi ökonoomne. Lugude seaded mulle meeldisid. Siin olid live-seaded hästi konkreetsed, kõik töötas. Hästi õpetlik oli kuulata, kuidas vorm toimis. Oli lausa imeline, kuidas iga lugu võis nii lihtsalt töötada.

Trumm meeldis tohutult, kuigi see oli vist kohalik set, oleks tahtnud kuulata tema enda trummimängu. Ja bassimees oli suurepärane, stiilne. Mõnus ja lahe kontsert. Kahju, et kitarr ühtegi soolot ei teinud, aga Marcos Valle on rohkem klahvimees ka. Saundi vahe lihtsalt, kõik värvid olid neil ära kasutatud, see kitarr andis lihtsalt juurde.

Kontserdipaik väga ei meeldinud, kuna kaja ei kannata üldse kriitikat. Sakalas oleks nähtavasti palju parem olnud või oleks sobinud kuskile õue, suvel. Joyce’i olen ka käinud kuulamas, kellega Marcos Valle on koostööd teinud. Siis ei olnud nii täpselt välja töötatud kava, aga nad jällegi ei hoidnud end tagasi, mis oli hea. Praegu oli laval Joyce’i asemel Patricia. Tema käsitles väga hästi shaker‘it. Bändis ei olnud mitte mingeid lokse, rütmilisi möödamängimisi, see mulle meeldis. Kui oleks väike nihe sisse tulnud, ja veel sellises saalis, oleks täitsa lõpp olnud. Mul on endal veel praegugi see rütm sees.”

Evelin (24), ilusalongi juhataja, ja Inger (23), büroo juhataja: „Väga hea oli! Sellist ehtsat brasiilia bossanoovat kuuleb õudselt harva, kui siis ainult mingi plaadi pealt. Fantastiline. Tegelikult – kui ma tulin, ma ei osanud midagi arvata sellest, aga niimoodi ongi alati kõige huvitavamad asjad, kui sa ei tule mingite eelarvamustega. Siis sul tekib kohapeal kas väga positiivne või negatiivne arvamus. Minu arvamus täna on väga positiivne. Super.”

Ülle (47), töötleva tööstuse vallast: „Muljed tahavad natuke settida… Väga nauditav ja professionaalne muusika. Tegelikult ma ootasin rohkem sellist salsamuusikat, aga põhiliselt domineerisid bossanoova ja samba. Aga igatahes ääretult professionaane esitus.”

Andres (30): „Igal juhul väga meeldis, et lemmiklood tulid ära. See oli põhiline. Ma tegelikult polegi teistel Jazzkaare kontsertidel käinud, ma ainult selle pärast tulingi. Nägu läks naerule ja siiamaani on, nagu näed.”

Fred (25), konsultant: „Ma olen enne tema (Valle) kontsertil käinud Londonis, aga täna oli parem. Siin rahvas võttis ta väga hästi vastu, Londonis olid publikuks veidi vanemad inimesed. Eile me käisime Incognitol – see oli ka väga hea, suurepärane!”

Liis, Jürist: „Väga toredaid tundeid tekitas, sest ma olen üldse brasiilia muusika austaja, ma katsun alati neid kontserte külastada. Väga huvitav oli ka sellesmõttes, et paljude laulude kohta, mida ma olin tegelikult enne kuulnud, ma ei teadnud, et need on tema kirjutatud või esitatud. Ma olin neid laule varem kuulnud, teda ennast mitte. Kõik oli väga hea, tore, et ta viitsis tagasi lavale tulla mitu korda, paistis, et rahvale ka meeldis.”

Õnne (35), sekretär, ja Heidi (36), lao-operaator: „Väga hea kontsert oli. Suvine, hea-tuju-muusika. Natuke häiris see, et meel on veidi ärevil veel selle olukorra pärast, mis Tallinnas toimub. Sellest on kahju, et need vastikud laamendajad rikkusid muusikaelamust, aga kontsert ise olimuidugi väga hea. Ma tegin otsuse, et siia tulla, selle Jazzkaare tutvustava plaadi põhjal. Muidu ma neid kuulnud ei olnud varem, kuigi see „Summer samba” tuli küll mitme esitaja poolt tuttav ette.”
„Mina üldse unustasin ära, mis väljas toimus. Nii mõnus oli. Täpselt see, mis ma ootasin.”

Heleia Nestal Zibo (Brasiiliast), arst, ja René Zibo, pankur: „Imeilus! Ma olen brasiillane, sellepärast ma tulin. Ma olin ka varem tema muusikat kuulnud, mitte kontserdil, aga plaadi pealt. Väga hea oli.”
„Enne tulime, siis pea valutas, nüüd enam pea ei valuta.”

Katrin, arst: „Väga õnnestunud kontsert. Ma arvan, et kõigile meeldis. Seda oli publiku käitumisest ka näha, et kõik ni kaua plaksutasid. Väga kift! Hästi positiivne. Mina igal juhul jäin hästi rahule. Bänd oli ka väga hea, soolod mulle meeldisid.”

Tiina, tõlk: „Mul on isiklik suhe Brasiiliaga ja ma tulin siia pigem sellepärast, et ta on brasiillane. Samas ma tundsin ja teadsin teda enne ka, ta on üks esimesi brasiillasi, kelle nime ma üldse tundma sain. Ma jäin väga rahule. Ma arvan, et kõigile bossanoovaarmastajatele oli see suurepärane kontsert: tuntud lood ja see meeleolu! Tore instrumentaalmuusika ka.”

Peeter Karits (42), arst, ja Algi Karits (42), hetkel kodune: „Kahel Jazzkaare üritusel olen käinud siiani. Väga jazzilik ei olnudki tänane kontsert, aga selline hea fiiling tuli. Jazziga sarnasust ei olnud, aga võis kuulata küll selle jazz-ürituse raames. Ei ole üldse seostanud bossanoovat jazziga, tuli nagu veidi üllatusena. Aga meeldiva üllatusena, kokkuvõttes oli ju hea muusika. Kuidagi hea ülesehitus oli ka,tundus, et järjest paremaks lood läksid. Lisalood läksid juba eriti kümnesse.”
„Väga hea oli. Jazzkaar on alati hea. Eile me käisime Andy Bey’d vaatamas, ka väga hea. Tõesti – alates etnojazzist lõpetades klassikalise jazziga, igale ühele midagi. Osad esinejad on enne ju täiesti tundmatud, aga ikka tuleb huvi pärast minna vaatama. Keegi siia nalja ei tule tegema, tase on hea. Mulle meeldis täna ka. Soolod olid head. Ma olin juba tulles väga positiivselt häälestatud. Ma ei teagi, mis peaks olema, et õudne pettumus oleks. Võib-olla kui bänd ei tuleks kohale…?”