fbpx

JK: Mette Juul: Leidsin oma hääle kirjutamise kaudu

20. aprill 2008

„Palju on veel ees ning olen oma võimaluste eest tänulik,” räägib Mette. Vestluse toob teieni Katre Pilvinski.

Mulluse Nõmme Jazzi lauljatekonkursi võitja taanlanna Mette Juul rääkis enne Jazzkaare kontserti, et muusika kirjutamine on üks osa temast ning just kirjutamine oli see, mille kaudu ta oma hääle leidis.

Mette Juuli mõtisklused pani kirja Katre Pilvinski.

„Kirjutamine on osa minust. Alustasin kirjutamisest ja leidsin selle kaudu oma hääle,” rääkis Juul. „Kirjutamine muudab mind vahel kärsituks, sageli ei malda ma oodata, millal jõuan loo kirjutamisega valmis,” tunnistas ta ja lisas, et seetõttu on esinemine märksa lihtsam.

Juul ütles, et lapsena laulis ta kooris, kuid tõsisem tutvumine muusikaga toimus 13-aastaselt, kui sõbra pere kinkis talle kitarri. „Olen ainus muusik peres ning kitarri mängimisest ei unistanud ma kunagi,” rääkis Juul juhuslikust algusest.

Mullust Nõmme Jazzi lauljatekonkurssi meenutas lauljatar, et ta vajas väljakutset ning võistluslikku esinemist oli omamoodi lõbus proovida. Juul pole päris kindel, miks just tema konkursi võitis. „Tõenäoliselt oli mul õnne,” jäi ta tagasihoidlikuks.

„Õppisin lauljatekonkursist palju – teisi lauljaid kuulama ning enne lavaleminekut kontsentreeruma,” rääkis Juul oma kogemustest. „See on absoluutselt erinev, kas esineda kontserdil või minna võistlustulle. Võistlusel pead unustama, et see on võistlus,” lisas ta.

Taani kuninglikus konservatooriumis õppis Juul, kuidas õpetada laval laulmist. „Praegu annan aeg-ajalt eratunde, kuid ühel päeval võib see olla minu igapäevatöö,” arvas Juul.

Veel tulevikust rääkides tõi ta kiirelt välja kolm märksõna – kitarr, džäss ja omalooming. Juul ütles, et hetkel naudib ta nii omaloomingu kui ka standardite esitamist. „Mõlemad annavad erinevad võimalused häälega mängimiseks.”

Juul tunnistas, et ta on mõelnud New Yorki kolimise peale, kuna linn meeldib talle väga ning džässi tase on seal hoopis teine. „Eriti ma siiski ei usu, et see teoks saab ning enamik minu publikust on Taanis ja Soomes,” sõnas lauljatar.

„Palju on veel ees ning olen oma võimaluste eest tänulik,” rõõmustas Juul.