fbpx

Kontserdikaja: JK: Nooruke Lehavi võitis publiku südamed

28. aprill 2010

Muusik Anneli Kits nägi saalis istudes kohe, et Gadi Lehavi on hoopis teisest puust kui eestlased ning ootab huviga, kuhu Lehavi 10 aasta pärast jõuab. Muhelema pani kontsert ka teisi muusikahuvilisi.

Üllatuste teisipäev sai alguse väikest Eestit raputava 13-aastase Gadi Lehavi taktis. Erinevad lood tõid kord huulile naeratuse, kord kehale külmavärinad ning viisid mõtte rännakule.

Ujedalt ja pelglikult lavale astunud Gadi Lehavi ja tema kaasmuusikud kontrabassil ning trummidel saavutasid aga muusikamaailmas jõu ning julguse. Uskumatuna näis vaatepilt, kus nii kleenuke ja noor poiss suudab klaverist selliseid improvisatsioone välja võluda. Kontserdi suurem osa koosnes jazzistandarditest. Samuti näitas ta oma potentsiaali lugude kirjutamise osas. Bänd ise paistis üksteist hästi mõistvat, muusikud olid muhedad, tegid nalja, olid siirad ja vahetud. Publik jäi pakutuga väga rahule.

Publiku arvamusi kontserdi kohta küsisid jazzkaar.ee noored veebireporterid Eila Poom, Janika Niitsoo ja Merli Antsmaa.

Andres Põldroo, muusik:
Oli väga hea kontsert. Pianist oli väga noor, aga tal olid käed väga lahtised, jazziliku mõtlemisega juba. Ja ansambel mängis väga hästi koos. Igati nauditav kontsert oli. Nõustun selle ütlemisega, et ta on “jazzi imelaps.” Pärast Elderit, kes oli eelmine jazzi imelaps, kuulub ta kindlasti sellesse kategooriasse.

Anneliis Kits (23), muusik:
Väga tore on vaadata saalis ringi ja näha, et väga paljud lapsevanemad on võtnud oma võsukesed kaasa. Selline tore mentaliteet, et kui palju harjutad, saad samasuguseks.
Kohe näha, et pianistil on meiega võrreldes teine veri, teine temperament ja hoopis teine tunnetus. Mind isiklikult mõnes mõttes kurvastasid realbooki lood. Selline standardite valik. Samas lugu “Solaris” oli huvitav. Kui tulin kontserdile, teadsin, millise asjaga kokku puutun. Pärast seda, kui nägin videot, kus ta 10-aastasena interpreteeris Berlee kevadkontserdil pala “Spain”, oskasin oodata, mida kuulama tulen. Pärast kontserti tundsin, et ma ei tea ikka jazzist midagi.
Tahaks näha, mis temaga kümne aasta pärast juhtub, kui ta juba nii noorelt on nii hea. Kuhu on võimalik välja areneda?

Anonüümne kontserdikülastaja:
Kontsert meeldis väga. Võibolla isegi olen nõus selle väitega, et ta on jazzi imelaps. Bänd kokku meeldis ka väga. Minu arust oli siis, kui ta ühe pala üksinda esitas, võib-olla tunda veidi ebakindlust. Muidugi ta on noor veel ka, selline väike armas poiss. Tema anne lõi tõesti lõkkele siis, kui nad kolmekesi koos laval olid. Tekkis tõeline sünergia. Sellised toredad, lõbusad poisid on. Väga vahva.

Maarja (19), õpilane ja Meri-Kris (19), õpilane:
Hästi huvitav oli vaadata, kuidas niivõrd küps heli oli tegelikult selle kõige kohta. Koosmäng oli väga hea. Üks asi on see, et mida instrumendid eraldi teevad, aga teine asi on see, mis nende vahel toimub. Täiesti telepaatia omavahel. Pilkudega käis suhtlemine neil. Tegelikult oli see isegi miskit enamat kui pilk, sest see ei ole võimalik, et sa täpselt samal ajal mängid. See oli väga inspireeriv ja hästi huvitav oli seda vaadata. Me pole niivõrd noort inimest küll näinud enne niimoodi mängimas. Kui nüüd mõelda, siis publiku seas oli ka hästi palju selliseid nooremaid ja samavanuseid lapsi kui Gadi Lehavi, kes olid kindlasti vanemate poolt kohale veetud, et “miks sina selline ei ole?”. Inspiratsiooniallikaks või siis vastupidi masendusallikaks neile lastele.

Tarmo (35):
Oi, mulle meeldis kogu bänd väga. Pianist oli ehk veidi häbelik, aga ta tegi selle kõik tasa, kui ta mängima hakkas. Nii hea oli vaadata, kuidas ta lugudesse sisse elas, need hüüded lugude sees ja see, kuidas ta vahepeal lausa püsti seistes mängis. Ma ikka pidevalt imestasin, et kuidas sellised veel mitte täielikult välja arenenud käed üldse ulatavad neid akorde võtma, aga ta sai suurepäraselt hakkama. Bänd mängis kokku väga hästi. Oli näha, et nad tõesti nautisid, seda, mida nad teevad. Kontrabassimängija ja trummar tõesti toetasid ka teda. Väga hea oli vaadata.

Eero (28):
Minu jaoks oli see huvitav, et nad ei olnud selles suhtes professionaalsed, et vahepeal nad naljatasid ja kui keegi ütles midagi valesti, tundus see kodune. Minu arvates mängis ta väga hästi ja minu mõte läks küll jooksma selle peale. Väga head olid need kohad, kus ta ise ei arranžeerinud nii hoolega.

Merje (29):
Minu jaoks oli hästi kihvt, et see on üks väheseid kontserte, kus näed, kuidas muusikuid üldse ei häiri publik. Nad on omas maailmas; ujedad ja kihvtid. Mulle meeldisid kohutavalt. Muusikud parimas mõttes. Nad ei tulnud esinema, tulid ennast nautima.

Mari (61):
Tore kontsert oli. Minu jaoks on täitsa vapustav, et niisugune noor pianist on kasvamas.

Laura (18) ja Katariina (20):
See oli väga lahe kontsert, hästi meeldiv ja hinge puhastav. Värske nagu spaa, kerge katarsis. Hästi kihvt oli see, kuidas kava oli tormakalt mängitud, aga samas olid lood erinevad. Vähemalt nad ise ikka teadsid, mis hetkel millist nooti mängida.

Pentti Perttula: Meile meeldis see kontsert väga, see oli fantastiline – kogu trio mängimas lihtsalt koos. Pianist on geenius.

Ema Evelin ja tema tütar Hanna-Kristel:
Meile väga meeldis ja oli huvitav kuulata, sest sügavust oli tunda. Geenius!

Vaata lisaks:
Ivo Heinloo kontserdiülevaade “Parim 13-aastaste kategoorias”
Kontserdi fotogalerii

Gadi Lehavi Trio (Iisrael)
27. aprillil KUMU auditooriumis
Gadi Lehavi – klaver
Max Oleartchik – kontrabass
Itay Morchi – trummid