JK: Paquito D’Rivera õdus rännak ladina rütmide saatel

27. aprill 2009

Tango, bebopi ja Kuuba muusika sulam võinuks kõlada kuumalt ja kirglikult, kuid mõjus Paquito D’Rivera Quinteti esituses pigem saladuslikult, justkui looriga varjatud unelm. Laura Paju ülevaade.

24. aprilli õhtupoolikul esines Vene Kultuurikeskuses saksofoni- ja klarnetivirtuoos Paquito D’Rivera. Kuuba päritolu muusik korraldas õdusa muusikalise rännaku ladina rütmide saatel.

Kontserti vahendab Laura Paju.

Paquito D’Rivera astus üles oma kvintetiga, kuhu kuuluvad lisaks vanameistrile veel Michael Rodriques (trompet), Robert Rodriques (klaver), Zach Brown (bass) ja Mark Walker (trummid). Maailmatasemel muusikud esitasid bossanoovat ja tangot enneolematu nõtkusega. Ent stiilse kerguse tagant võis ometi aimata peenetundelist taipu ja imetabast sünkroniseerimisoskust.

Esitusele tulid palad nii Paquito D’Rivera viimaselt albumilt „Funk Tango” kui ka varasematelt heliplaatidelt. Kontserdi üks liigutavamaid hetki oli trompetist Dizzy Gillespie’le pühendatud „I Remember Diz” (albumilt „A Night in Englewood”). Selles unistav-romantilises bossanoovas või ära tunda tsitaate Gillespie palast „A Night in Tunisia”. Oli ju kuulsa trompetisti näol tegemist Paquito D’Rivera hea sõbra ja kolleegiga, kes talle Kuubast pagemise järel esimesena abikäe ulatas. Seega pole ime, et loo lõpus vaikusesse hääbuvast klarnetisoolost nii rahu kui ka nukrusenoodid kõlama jäid.

Kontserdi esimene pool oli üldjoontes unistav ja nostalgiahõnguline. Tango, bebopi ja Kuuba muusika sulam võinuks kõlada kuumalt ja kirglikult, kuid mõjus Paquito D’Rivera Quinteti esituses pigem saladuslikult, justkui looriga varjatud unelm. Palale „I Remember Diz” järgnenud „A Night in Tunisia” võttis küll hoogsamad rütmid üles, kuid jäi meeleolu poolest jäädi siiski hillitsetuks. Kuuba rahvuslikust tantsust palsost inspireeritud „Memories”, nagu nimigi ütleb, eksles taas mälestuste tagaaias.

Paquito D’Rivera oli laval väärikas ja väljapeetud, samas ei peljanud ta aeg-ajalt sambarütmide saatel tantsusamme teha. Tema mäng oli ülimalt meisterlik, tundlik ja nüansirikas. Pani imestama tema võime suhteliselt pikki fraase märkamatult ühe hingetõmbega ära mängida. Lisaks Paquito D’Riverale avaldas muljet trummar Mark Walker. Ta mõjus tõelise sambakuningana, eriti siis, kui kontserdi lõpuosas hoogsamad bossanoovad käsile võeti. Alanud „sambakarneval” näitas, et Rivera kvinteti meestel on ladina rütmid tõeliselt veres.

Paquito D’Rivera 5tet 24. aprillil kl 21.00 Vene Kultuurikeskuse suures saalis

Koosseis:
Paquito D’Rivera – saksofon ja klarnet
Diego Urcola – trompet
Oscar Stagnaro – bass
Mark Walker – trummid
Alex Brown – klaver