fbpx

JK: Peep Veedla naudib lindude džässi

23. aprill 2010

Peep Veedla: Lindudest paremaid improviseerijaid ei ole! Intervjuu toob teieni Ivo Heinloo.

Ornitoloogiasõber Peep Veedla kutsub muusika- ja loodusehuvilisi pühapäeval, 25. aprillil ainulaadsele ettevõtmisele, mille sarnast pole Jazzkaare ajaloos varem ette tulnud. Varahommikuses Kadrioru pargis teevad oma Jazzkaare-debüüdi kevadlinnud. Esitamisele tulevates lugudes kokku lepitud ei ole ning valmis tuleb olla üllatusteks. Kas ka aplodeerimine paslik on, võib Peep Veedla enese käest küsida.

Mitmekülgse mehe Peep Veedlaga tegi juttu Ivo Heinloo.

Kuidas linnulaul ja džäss kokku sobivad?

Klassifitseeriksin lindude esitused hea meelega folgiks, kuid oma loomingus on lindudest inspiratsiooni saanud ennekõike hoopiski popheliloojad ja klassikud. Aga linnulaulukontserdi kuulamine sarnaneb kõige enam ikkagi džässkontserdil viibimisega, sest lindude omavaheline kokkumäng on puhas improvisatsioon.

Mida te ütleksite loodusearmastajana asfaldil üles kasvanud linnainimesele, et teda nt metsa meelitada? Või hommikul kell 8 Kadrioru parki?

Olen märganud, et peale kümne-viieteistaastast loodusest võõrandumise perioodi on ka linnainimestes taas tärganud ürgne kutse loodusesse ning suurt osa inimesi polegi vaja üldse loodusesse meelitada, nad järgnevad sellele kutsele suure rõõmuga!

See võib tõepoolest nii olla. Kuidas aga inimesed looduse eest hoolitseda mõistavad? Metsad on ju prahti täis, hoolimata tänuväärsetest koristustööde jõupingutustest.

Paraku küll, aga prahistavad eelkõige need, kes kasutavad loodusmaastikku vaid pikniku- ja peopidamiseks, kes loodushäälte kuulamise asemel lasevad tümpsul üle metsa kajada jne. Looduse vastu huvi tundvad inimesed üldjuhul ei reosta.

Korraldate ka Viru Folki. Kuidas sellel üritusel läheb ja kas oma koha leidmine meie äärmiselt kirjul festivalimaastikul on ka raske?

Viru Folk leidis oma koha juba esimesel festivaliaastal, teine aasta aga kinnistas ta kindlalt Eesti festivalide kõrgeimasse eliiti. Meil läheb väga hästi, sest miski ei takista meil tegemast just täpselt sellist sündmust, nagu meile endile meeldib. Ja külastajate, esinejate, kohalike elanike ja toetajate tagasisidest on ilmnenud, et ka kõigile neile meeldib just selline festival nagu meilegi. See on haruldane õnnestumine!

Millist muusikat te ise meelsasti kuulate ja kas te mängite ka mõnda instrumenti?

Ise ei mängi ma ainsatki instrumenti ega pea ka viisi, kuid olen rõõmus oma oskuse üle linnulaulu ära tunda ja et saan seda oskust inimeste heaks ära kasutada. Muusikat ma liiga palju ei kuula, aga kui, siis ikka head muusikat. Viru Folgi programm on suures osas komplekteeritud muusikast, mida mulle endale meeldib kuulata. Ka Jazzkaare kontserdid on muidugi suurepärased!