JK: Rõõmus rännak Henn Rebase ja Tõnu Raadikuga

22. aprill 2009

Professionaalse mängu kõrval võlus esinejate südamlikkus ja rõõmsameelsus, mis jõudis publikuni nii muusika kui ka sõnade vahendusel. Kontserti vahendab Katrin Parbus.

Pühapäeva pärastlõunal, mil Tallinn tüünelt vaikne, viisid akordionist Henn Rebane ja viiuldaja Tõnu Raadik kuulajad kõigepealt sumiseva Pariisi melusse. Duo ülesastumine toimus Arhitektuuri- ja disainigaleriis, mille suured klaasaknad meenutasid esinejatele nende enda sõnul just Prantsusmaa pealinna kohvikuid.

Kontserdi toob teieni Katrin Parbus.

30 aastat koos musitseerinud Henn Rebane ja Tõnu Raadik lasid esimese loona kõlada šanssoonil “Pariisi taeva all”, sellele järgnesid tangorütmid. Galerii akustikaga sobis kui valatult Hispaania kitarripala, mille sisuks mälestused Alhambrast. Kuigi duol ühtki kitarri käepärast polnud, tuldi loo jagamisega akordionile ja viiulile hästi toime. Aeg-ajalt akendest mööduvate inimeste uudishimulikud pilgud peatusid muusikutetandemil ning mõnigi kiirustaja jäi minutiteks akna taha seisma, et jälgida naeratavate pillimeeste hoogsat mängu.

Lisaks teiste loodud muusika seadetele mängisid Henn Rebane ja Tõnu Raadik ka omaloomingut. Kaasakiskuvalt ja tantsule meelitavalt kõlas Rebase loodud “Bossa number 5”. Rebase seni esimene ja viimane bossa kannab järjekorranumbrit 5, mis on tingitud ajaloolisest tõigast, et kuigi Brahms kirjutas 21 Ungari tantsu, soovitakse alati kuulda just viiendat. Sedapuhku ei pidanud isegi küsima, galerii põrandaruudustiku kohal hakkasid pärast viiendat bossat keerlema viienda Ungari tantsu helid. Järgnevalt siirdus duo sambakarnevali pidavasse Brasiiliasse ning Henn Rebane andis trummirütme edasi oma akordioni raputamise abil. Selline rütmi loomise tehnika akordionimängus olevat Rebase enda leiutatud ning kuulajate kõrvad olid tunnistajaks, et see tõepoolest toimis.

Kontsert kulmineerus Valgrega. “Muinaslugu muusikas” pani kaasa nõksuma paljude galeriis istujate pead. Professionaalse pillimängu kõrval oli oluline esinejate südamlikkus ja rõõmsameelsus, mis jõudis publikuni nii muusika kui sõnade vahendusel. Henn Rebase ja Tõnu Raadiku mäng kõnetas kuulajaid ja sellest ka tormiline aplaus, mis tingis lisaloona Brasiilia “Tico-Tico”.

Kontserdid:
Disaini- ja Arhitektuurigaleriis pühapäeval, 19. aprillil kell 13.00.
Elva Kultuurikeskuses “Sinilind” teisipäeval, 21. aprillil kell 19.00

Tõnu Raadik – viiul
Henn Rebane– akordion