fbpx

Kontserdikaja: JK: Sarmikas Külalised ja nakatavalt stiilne Us3

28. aprill 2009

Hääl publikust: Võimas! Tore, et Jazzkaarel on kontserte tõepoolest igale maitsele. Publikuga vestlesid Birgit Kastepõld, Ester Eggert ja Anu Baranin.

Laupäeva, 25. aprilli ehk lemmikute päeva lõpetas Rock Cafes hiphopi hõng. Muusikat jätkus lausa mitmeks tunniks, sest esmalt küttis rahva üles ja ajas puusad nõksuma kodumaine koosseis Külalised. Esitanud pea tunnijagu klubimuusika maiguga hiphoppi, vabastasid nad lava külalistele Suurbritanniast. Us3 ei vaja oma valdkonnas kindlasti tutvustamist. Mehed on võtnud hiphopi ja jazz’i ning saanud tulemuseks midagi täiesti omanäolist. Mõneti oodatum tundus Us3 esinemine, ent külastajatele meeldis rohkem Külalised.

Publikut küsitlesid Birgit Kastepõld, Ester Eggert ja Anu Baranin.

Birgit: Külaliste ajaks oli pool saali täis, rahvast kogunes aina juurde. Ringi liikus muusikarütmis liikuvaid-liigutavaid inimesi ning ka neid, kes kaasa laulsid. Olid päris mitme loo ajal kuulda, kuidas rahvas kaasa laulis.

Külalised oli selline mõnus hiphop-dzässivõtmes, muutes meeleolu heaks ning pannes mõtlema laulu sõnumile. Iga hetkega läks see aina paremaks ning inimesed higisemaks ja nende liigutusedki muutusid aktiivsemaks.

Rahvas ei tahtnud Külalisi lavalt ära lubada, sest osa neist on eelkõige nende pärast tulnud, mitmed inimesed haarasid viimase loo lõppedes mantlid ja liikusid ära. Us3 on omapärane bänd, mille juures jäid kõrva saksofoni- ja trompetisoolod, milles võis ära tunda, et tegu on siiski dzässikastmes hip-hopiga, poleks neid olnud, siis oleks ehtne hiphop-pidu.
Umbes esimese viie looga tekkis arusaam-tunne, et midagi on Us3 esinemises vale. Järgnevate lugude ajal sai aduda, et nende lavaline olemine on loost loosse korduv ning ka lugude taust justkui oleks sama. Vahest see vinüülplaatide taustaks mängimine tegi esinemise liiga hiphopipeoks.

Villu Veski, muusik:
Us3 oli kunagi üks mu lemmikbänd. Meil oli oma Saxappeal Band, millega esitasime 4- 5 aastat mitmeid Us3 cover’eid nt „Cantaloupe Island“ ja publik ootas meid igal reede õhtul.

Aga mulle siiski meeldis, et nad on jäänud ikkagi, mul jäi parem mulje, kui ma arvasin: nad on niivana bänd, ei uskunud, kas nad suudavad sellise energiaga taas järsku lavale tulla. Väga hea trompetist ja saksimängija, lihtsalt ei ole maailmas väga palju häid mängijaid. Sellele bändile aluse panijad olid tagumsite laudade taga ja nemad on kõik selle produkti kokku pannud, aga siiski nad on leidnud väga head uued liikmed sinna ette, kes live’i teevad.

Pean tunnistama, ei saanud täpselt aru, et publikule ei läinud see korda nii, nagu oleks võinud oodata, võib-olla selle muusika aeg on läbi lihtsalt! Et jazz’i põhjalised sämplid ja live’i peale mängimine. Publik ei läinud nii pööraselt kaasa, kui oleks oodanud. Paneb mõtlema. Ja suur hulk publikust täna õhtul tuligi ju tõenäoliselt nn ööklubisse lõbutsema ja see oleks võinud täpselt olla see, mida nad ootasid! Aga võib- olla on ajad muutunud ja inimesed ootavad efektsemaid asju, täiesti midagi uut.

Laias laastus jäi üldse mulje, et sellise muusika aeg on möödas; noorem generatsioon ei võtnud seda muusikat omaks. Kontserdiga jäin muidugi rahule, tõesti väga tugevad tegijad ja oma meistriteoseid ikka nii palju mänginud. Külalised meeldisid ka mulle väga, kuigi neid ma palju ei kuulnud. Nad olid väga tublid.

Fred Krieger, produtsent:
Külalised on väga hea bänd ja nad meeldisid mulle väga. Us3 on okei. Ta oli omal ajal väga kõva bänd ja eks nad tegid täna sama, mida 17 aastat tagasigi. Teadsin, et tegu on rohkem räpiga, olin varem neid plaate kuulanud. Ma arvan, et nad võiskid natuke oma sound’i upgrade’ida: kahe räppari asemel, minu maitse järgi, võiks seal olla keegi, kes laulaks ka. Ma ei saa öelda, et ma nüüd sillas või pettunud oleks, aga paljud inimesed, kes olid eelnevalt ainult ühe loo põhjal ostustanud, mis bänd võib teha ja tulid kontserdile – tundusid küll pettunud olevat. Minu jaoks natuke igav, ei jõudnud kahjuks lõpuni kuulata, aga üldiselt oli okei.

Cool D, muusik:
Ma ei näinud kõike algusest lõpuni, aga mulle meeldis. Kui Külalised oli rohkem jazzimaiguline, ma ootasin, et Us3 on rohkem seda teemat, mida ma tean. Kui aus olla, siis ma tean ainult ühte Us3 lugu ja mul olid peas mõtted, mida nad oma live’s teevad, aga kui kuulasin live’i, siis nad olid kohati palju hiphopimaigulisemad. Mulle isiklikult meeldis Us3 rohkem. Üks oli natukene teravam ja teine natukene teisest teemast. Sellegipoolest sobisid Külalised ja Us3 väga hästi kokku. Kontserdiga jäin ma rahule. See, mis Us3’d puudutab, siis tänane kontsert oli üllatus nii heli poole pealt kui ka muud asbektid. See, mis nad laval tegid, oli väga hea!

Kontserdikülastaja:
Olin kontserdil algusest peale, kuulsin Külaliste esinemist ja see groove’iv jazz’illikkus meeldis rohkem. Ma ei olnud täna kahjuks sellel lainel, et Us3 kontserti lõpuni kuulata. Kokkuvõttes oli pisut üheülbaline ja liiga noortepärane.

Kätlin:
Mulle meeldis väga hiphopi ja nende torude sümbioos. Trompetist oli minu jaoks muidugi kõige lahedam! Soojendusbändi ei kuulnud ja neid kommenteerida ei oska, aga Us3 esinemisega jäin küll väga rahule!

Liis, töötab hotellinduses:
Külalised oli väga hea. Teine artist, Us3 oli rohkem hip-hop, kui ma ootasin, Seega oleks oodanud rohkem dzässilikumat muusikat.

Noor neiu:
Tore kontsert! Muusika tegi selle toredaks. Mulle meeldis Külalised rohkem, sest nende sõnumit oli parem kuulda ja aru saada. Us3 oli mürarikas ja ma ei saanud aru nende tekstist.

Noormees:
Kui mustanahalised välja võtta, siis olid ülejäänud bändist hea. Bändi staar oli vaieldamatult trompetimängija mitte need mustanahalised. Ansambel Külalised oli väga hea, üllatas positiivselt. polnud live’s varem kuulnud, jäin väga rahule.

Julia, perearst:
Väga hea oli. Kuidas dzäss hip-hopigaühendatakse, see on minu kui vanema põlvkonna jaoks päris huvitav. Us3-l olid väga head soolopartiid, nad liiguvad häst ning nende kava on läbi mõeldud. Ansambel Külalised – ma parem ei kommenteeriks.

Birgit Õigemeel, laulja:
Väga kihvt! Mina tegelikult palju ei ole kuulnud Us3e. Tean, et nende liikmed vahetuvad tihti. Seda koosseisu ei ole ma varem kuulnud. Nad sobisid kokku, räppisid koos. Kõik pillimehed olid kui üks suur punt. Külalisi olen tihti kuulanud, nad alati meeldivad mulle.

Maarika, tulevane ema:
Mulle meeldib see muusika. Us3 meeldib rohkem, lihtsalt meeldib. Dzässi sugemed on sees nende muusikas. Mulle muidu hiphop ei meedi, aga kui sellel on kiiks küljes, siis on hea.

Liina, vabakutseline IT-vallas:
Ma ootasin, millal tuleb funky funky, aga see oli nõrk. Rohkem funky‘t tahaks. Mulle Us3 meeldib. Olen olnud Soomes ühe korra nende kontserdil kaua-kaua aega tagasi. See oli ööklubis öösel kell kolm.

Kristjan, vabakutseline:
Kontsert oli väga hea. Sellepärast, et ta on live, alati on live hea. Helikandjal on vahel jama, aga lives’ on parem. Kahjuks ei näinud Külalisi esinemas, tulime liiga hilja, kuigi mulle nad meeldivad. Us3’st ei teadnud ma midagi. Hakkasin enne kontserti neid kuulama. Positiivne on selle juures -ma kuulasin neid kodus, ei jätnud nad muljet, aga live jättis väga hea mulje.

Evi, kontserdikülastaja:
Mulle meeldis. Pole just eriti hea kirjeldaja. Minu arvates, oli publik lahe ja artistid ka. Tuleksin veel kord. Nad tegid pikalt – nägid, et publikule meeldis, tulid tagasi.

Kalle Palling, riigitööline:
Soojendusbänd oli hea ja tegelikult ka peaeineja. Ma kergelt isegi üllatusin, kui jäin vaatama Youtube videosid. Ma polnud kuulnud-näinud varem Us3. Seetõttu ootasin miskit muud. Kuid üllatus ei olnud mitte halb, vaid hoopis parem. Bänd oli hea, tegi oodatust pikema kontserdi ja oodatust parema ka.

Kristjan, ehitaja:
Us3 ei ole midagi kaotanud oma rütmikusest. Need kaks MC’d natukene tapsid selle muusika ära. Üks olnuks hea, polnuks ühtegi, olnuks veel parem.

Jorma Puusaag:
Külalisi ei kuulnud. Kontserdi algus oli paljulubav. Suurepärased muusikud, kuigi lootsin laval live rütmigruppi näha. Üks MC oleks trummide taga võind olla – vähem mõla, pikem samm.

Märten (21) üliõpilane:
Võimas! Tore, et Jazzkaarel on kontserte tõepoolest igale maitsele. Need tüübid olid ikka täiesti klass omaette. Kahjuks muidugi soojendusesinejaga ei saa väga võrrelda. Ma ei ole eriti suur kodumaise hiphopi fänn. Ja veel oli väga lahe, et Us3 esinemisel oli suur rõhk ikkagi pillidel ka, mitte ainult räpil.

Jaak (66) pensionär:
Mõtlesin, et tulen ja vaatan järgi, kus need noored siis ka pidutsevad. Muidu ikka kuulan sellist traditsioonilisemat jazz’i ja tuleb tunnistada, et selline muusika nagu need poisid siin tegid on mulle ikka väga võõras. See ei tähenda, et huvitav ei oleks olnud. Maitse üle ju ei vaielda, aga oleksin tahtnud kuulda veel rohkem instrumente ja võib-olla natukene rohkem sellist jazzilikumat põhja.

Liisi (18) abiturient:
Tahtsin pärast lõpukirjandi kirjutamist ennast natukene lõdvaks lasta ja nii ka õnnestus. Juba soojendusesineja oli hea, kuigi ei midagi erilist. Neil nagu polnud seda power’it. Aga Us3 oli vinge. Ausaltöeldes on jazz mulle suht võõras, aga sellist klubimuusika moodi asja kuulan ikka pidevalt ja käin tihti kontsertidel. Rock Cafe on alati väärt koht ja ega ma seekordki pettunud.