JK: Shinilt tulemas uus album - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

29/04/2006 JK: Shinilt tulemas uus album

Intervjuud

The Shin lubab selle aasta lõpus või uue alguses välja anda uue plaadi, millel varuks kuulajatele kindlasti mõned üllatused, lubavad muusikud Jazzkaare veebile antud intervjuus.

The Shin andis eestis kolm kontserti, neist kaks Tallinnas ja ühe Tartus. Tallinnas esineti ööklubis Cafe Amigo ja Salme Kultuurikeskuses.

Ansambli kitarrist Zaza Miminoshvilli ja basskitarrist Zurab J. Gagnidze andsid Rivo Randverile intervjuu Cafe Amigo kontserdile järgnenud hommikul.

Kuidas läks eilne kontsert, kuidas ise rahule jäite?
Zaza Miminoshvilli: “Hea küsimus. Esimest korda esinesime ööklubis. Ööklubi iseenesest meeldis, aga tundus, et parim variant oleks olnud, kui meie oleksime mänginud ühe seti ja edasi oleksid jätkanud DJ-d.”
Zurab J. Gagnidze: “Meil oli natuke keeruline mängida, sest mängisime kolmes osas ja osade vahepeal tuli muusika, mis ei sobinud väga hästi meie omaga kokku. Oleme harjunud nii, et mängime kontserdi ja pärast meid astuvad üles DJ-d. Inimesed olid ka natuke segaduses, ma arvan. Inimesed tantsisid, kuid vahepeal pidid peatuma, sest meie muusika nõudis seda. Meil oli hoopis teine sound ja olukord oli natuke keeruline, nii meile kui ka publikule.”

Cafe Amigos kandis teie kontsert nime The Shin Funky, Salme kultuurikeskuses on see The Shin World. Mis täpsemalt on erinevus?
Zaza: “Mõlemad kontserdid on meie oma muusikaga, aga The Shin World kontserdil mängime muusikat, mis põhineb Gruusia muusikal, aga segatud erinevate stiilidega. See on ka põhiline suund, mida me teeme. Ööklubis paluti mängida natuke funkilikumalt ja ööklubile omasemalt.”

Olete paar päeva juba Tallinnas viibinud, olete jõudnud ka mõnel Jazzkaare kontserdil käinud?
Zurab: “Jah, täna on meie teine päev siin. Käisime Brasiilia muusikut Vinicius Cantuariat kuulamas ja mulle meeldis, väga rahustav. Plaanime veel täna mõnele kontserdile jõuda, kui energiat jätkub.”

Kas The Shin on praegu täpselt samas koosseisus, nagu ta oli algselt?
Zaza: “Põhimehed oleme meie kolm gruusia meest: Mamuka, Zurab ja mina. Kuid osa ansamblist on pidevalt muutuv. Siin mängime koos väga hea muusikuga Marokolt, Samir Essahbiga, kes on laulja ja perkussionist. Saksamaal teeme koostööd India ja Ameerika muusikutega ja inimesed pidevalt muutuvad. Aga meie kolm oleme alati põhikoosseis. Gruusias oleme teinud ka koostööd Rahvusliku tantsu- ja laulukooriga.”
Zurab: “Kui alustasime oli meid viis, kõik grusiinid. Kuid siis jäid meist alles kolm ja see tuumik on säilinud. Mina ja Zaza mängime ka kahekesi ja oleme oma duoga ka Saksamaal ühe plaadi lindistanud.”

Kas inimeste vahetumine bändis ei lõhu mõnes mõttes bändi olemust?
Zurab: “Aga meie oleme kolmekesi olemas ja hoiame bändi koos. Meile meeldib teha koostööd heade muusikutega, see on huvitav.”

Mängisite kord koos ka jazzimehe Randy Breckeriga, õigus?
Zurab: “Jah, ühel festivalil Gruusias, see oli päris huvitav. Tema teeb oma asja, meie oma ja see kõlab kokku päris huvitavalt.”

Kas keegi on bändis ka selgel liidripositsioonil?
Zurab: “Ei ole, liider ei ole alati sugugi vajalik, me juhime bändi koos.”

Aga kes kirjutab põhiliselt lugusid ja kuidas teie muusika sünnib?
Zurab: “Peamiselt Zaza teeb meloodiad ja me teeme nad vajadusel kõik koos natuke ümber. Töötame loo läbi ja vaatame, kas see sobib meie stiiliga. Vahepeal sünnib lugu ka lihtsalt jämmides.”

Kas The Shin on tüüpiline näide Gruusia muusikast?
Zurab: “Ei, võib ilmselt öelda, et see mida meie teeme praegu, on Gruusia muusikas uus. Me mängime küll ka traditsioonilisi lugusid, aga meie sound on erinev traditsioonilisest Gruusia muusikast. Ja me komponeerime lood muidugi ka ümber. Ei saaks öelda, et see on tüüpiline.”

Millest te laulate?
Zaza: “Me ei kasuta palju sõnu tegelikult. Me laulud kordavad sõnumit, nagu Gruusia muusikas ka tavaline on, vahel on kõigest üks lause, mida korratakse ja millele lisandub improvisatsioon. Ma arvan, et pikk sõnum on liiga keeruline meie muusika jaoks. On asju, mida peaks ütlema väga lühidalt ja otse. Seepärast ka meie muusika sõnad on seatud väga kompaktselt. Aga me hindame väga improvisatsiooni, sageli improviseerimegi lauldes.”

Kas teie muusika mõjub samamoodi nii laivis kui ka plaadi pealt kuulates?
Zaza: “Ei tea, suhteline. Stuudios on muusika kahtlemata rahulikum, kui kontserdil. Lavalt kuulates on ilmselt rohkem energiat. Aga ma usun, et kvaliteet on võrdne.”

Millal tuleb välja teie järgmine plaat?
Zurab: “Järgmise plaadi kavatseme lindistada selle aasta lõpus. Aga reaalne on, et valmib ta järgmisel aastal.”
Zaza: “Plaat tuleb ilmselt natuke kommertslikum, selles mõttes, et on rohkem Gruusia laulu ja Gruusia traditsioone. Ma ei hakka nüüd plaadi nime välja ütlema, ega lugude pealkirju. Igal juhul kommertslikum võrreldes meie viimase plaadiga. Ütleme nii, et kindlasti on mõned üllatused.”