fbpx

Kontserdikaja: JK: Soweto Kinchi ja Siim Aimla bänd äratasid publiku

22. aprill 2006

Soweto Kinchi ja Siim Aimla Sound Systemi kontsert Rock Cafes tekitas publikus vastakaid arvamusi – oli see ajaviitejazz või midagi erakordset, loe publiku arvamustest.

Kui poleks häält, siis kas instrumendid suudaks anda edasi seda sõnumit, mida kannavad endas sõnad. Vastuse leidsid inimesed reedel 22. aprillil Rock Cafes. Briti noor saksofoniäss Soweto Kinch ja Siim Aimla Sound System koos Cahlice´iga pakkusid teravale kõrvale nüansirikast kuulamist.

Publikut küsitles Jane Põvvat, Georg Brinkmann ja Katre Kasemägi.

Õhtut alustas Soweto Kinchi grupp ning südaöösel tuli lavale Siim Aimla bänd.

Kinchi saksofonimängu põhikomponentideks olid ülikiire sõrmejooksuga soolod ning aeglased ja kohati melanhoolsedki meloodiad. Kindlasti tuleb mainida peaesineja räppimisoskust, mida publik mitme loo ajal nautida sai.

Siim Aimla ja Chalice olid selle aasta tarvis kokku pannud toreda kompoti – pisut räppi, jazzi ja terake elektronmuusikat. Kuulajatel aga, nagu hiljem publikuküsitlusest selgus, jäi kohati Chalice´i sõnademängust vajaka.

Nad juhtisid muusikat sõnadega. Kinch on tunnustatud ja jazzmuusik nii lauljana kui ka saksofinistina. Tema oskused oli improvisatsiooni kui ka standardite kohapealt täpsed kuid samas ettearvamatud. Kinch puges publiku põue mahedama muusika valikuga, mille peale Chalice murdis publiku kanged jalad ja pani need tantsima. Publik 21. aprilli hilisöösel Rock Cafes:<br>

Urmo (26), turvakaamerate paigaldaja:”Enamjaolt olen seljaga lava poole olnud, aga siiamaani on päris äge!”

Kaja (20), üliõpilane:”Hästi mitmekesine. Olen enne kodus Sowetot kuulanud, äratundmisrõõmu oli teatud lugusid kuuldes. Ta oli väga lahe! Chalice´i lood on väga huvitavad!”

Reet (21), üliõpilane ja Ranno (22):”Ülimalt positiivne! Soweto Kinch oli soojendus Jarekule!”

Holden (31), muusik:”Soweto Kinch oli täielik kunts! Kõige suvalisem taustajazz, mida võib Londonis igas klubis kuulda. Chalice on vaese mehe Tõnis Mägi. Puine elamus kogu üritusest. Väga mage ja amatöörlik.”

Andra (26), tegeleb muusikaga:”Hullult lahe! Meenutab 1996. aasta The Roots´i videot “What They Do”. Olen üle kümne aasta kuulanud räppi, souli ja r´n´b-d. Täna oli täpselt see muusika, mida oleks tahtnud umbes kaheksa aastat tagasi kuulata. Ehe chillikas, täpselt see, mille pärast hakkasin sellist muusikat kuulama!”

Rein (38), turundusjuht:”Kinchi väljendusvahendid on ikka rikkalikud. Erinevaid muusikalisi mõjusid oli huvitav ära tunda tillukestest nüanssidest ja see oli kaif. Ega ma migi suur asjatundja ole, seepärast ongi kaif avastada. Räpiosa oleks võinud äkki rohkemgi olla, kavas rohkem kiiremaid energilisi lugusid.”

Karin (43) muusikaõpetaja:”Tulin siia lapse nõudmisel, kes on Kinchi fänn. Kodus vaat et muud ei kuulatagi kui tema “Conversationas With Unseen” plaati. Kartsin, kuidas ma räpi üle elan, sest ise olen pigem mainstreami sõber, kui jazzist rääkida. Tegelikult pani ikka kaasa elama küll. Free rap oli huvitav kogemus – käigupalt sõnastada mõtteid nõuab ikka annet.”

Tarmo (33), finantsvaldkond:”Kindlasti hakatakse virisema, et oleks võinud ikka parem olla ja üleüldse kunagi pole miski piisavalt hea, et loodeti maailmataset ja et plaat on parem kui live ja nii edasi. No mis see maailmatase on? Kas need virisejad suudavad seda selgitada?
No väga vinge oli tegelikult ju! Saad sa sellist asja Eestis kasvõi kord nädalas kuulata? Ei saa ju! Londonis või New Yorgis muidugi, aga meil… Vaata, millised saksisoolod Kinchil olid, kitarrist oli viimase peal. Trummar paraja mängulise huumoriga, viskas kergeid vimkasid, aga samas oli selge, et ta teab kasvõi jazzi ja hiphopi hingeelust väga palju.
Nad vist mängisid enne mingile muule seltskonnale täna. Sõber rääkis, et väga lahja publik oli olnud, kontserdiolukorrana midagi arusaamatut. Ehk ei jätnud see pitserit õhtusele kontserdile. Pagan, läksin vist natuke hoogu, aga tõesti – tulge kontserdile nautima, inimesed!”

Terje (28), pangandus:”Tahaks väga ka Siim Aimlat ja Chalice´i kuulata. Nii palju on kiidetud, aga ma pole ikka kuulnud. Uni hakkab nii peale tulema, et ei jõua vist ära oodata. Muidugi esimene esineja oli lahe, aga ma olen Chalice´i fänn.”

Kriss Poor (31):”Kontserdi juures meeldis Chalice. Ma polnud teda kunagi kuulnud. Ta oli palju parem kui ma arvasin. Kuulsin, et ta sai päris kõva prääniku. Küsisin kuskilt, et kus saaks hästi kõvasti tantsida ning soovitati seda kontserti, kuid see polnud päris see. Ta oli selline, kuidas öelda… new jazz, selline kaootika.”

Indrek (23):”Mõlemal oli nii häid kui halbu külgi. Raske öelda, kumb rohkem meeldis. Kinch läks vahepeal liiga jazzistandarditesse, kuid niipea kui ta võttis mikri kätte oli live mõnus ja kõik oli hea.
Chalice’il oli mõnes mõttes jälle vastupidi. Chalice’il oli heli ära keeratud. Arvangi, et vahe oli helimeestes. Kõik oli heliga ära keeratud. Kinchil oli kindlasti oma helimees kaasas ja see tegi heli paremaks. Chalice oma läks liiga sügavaks. Kuid siiski meeldis Chalice ja Siim Aimla Sound System rohkem.”

Elen (19), üliõpilane:”Väga raske on midagi öelda. Kuigi mulle tõesti meeldis see, kuidas Kinch inimestega suhtles. Eriti see koht, kus ta palus inimestel käed üles tõsta ja kaasa laulda.”

Jaan (25), raamatupidaja: Võimas! Siin unustab kõik muu. Ei tahagi kuhugile baari minna vaid siin muusika sees olla. Põhiliselt just kuulangi vanakooli hip-hopi 90-te algusest, uus niiväga ei köida. Uskumatu, kuidas mees paneb freestyle’i.

Mari (28), õpetaja: Mõlemad meeldisid. Sound System oli parem ikka Chalice’iga koos, muidu tuli uni peale. Esimene oli selline kergem, saalis istumise jazz. Instrumentaalpalad meeldisid rohkem.

Peedu, üliõpilane: Jõudsin liiga hilja, et Kinchi kuulda, ent Siim Aimla bänd oli suurepärane! Fantastiline!

Ave ja Tanel (23/26): Hea soojendusbänd leiti! Soweto Kinch jättis külmaks. Ei mõjunud, ei toiminud. Meeldis Siim Aimla bänd, uusi variante Chalice’i lugudest oli lahe kuulata. Tervised Siimule!