JK: Stern andis Norra muusikutega vapustava kontserdi

26. aprill 2007

Jan Gunnar Hoffi teoses „Magma” vaheldusid kaunid meditatiivsed meloodiad ning gruuvivad ja energilised kõrvalosad. Kontserdi ülevaade Rivo Randverilt.

USA tippkitarrist Mike Stern andis kolmapäeva õhtul Vene Teatris vapustava kontserdi Norra muusikutest koosneva Jan Gunnar Hoff Group`iga. Esitusele tuli Hoffi 2006. aastal komponeeritud suurteos „Magma”. Teos iseenesest oli super, kuid eriti nauditavaks tegi selle Hoffi helitöö ettekande muusikute väga kvaliteetne esitus.

Kontserdi toob teieni Rivo Randver.

Mike Stern on üks maailma paremaid kitarriste ja tõsiasi on, et ka norra muusikutel on kõikjal väga hea maine. See kindel teadmine seadis kontserdiks muidugi kõrged ootused. Ja pettumust ei valmistanud nende kontserdil tõesti mitte miski. Bänd töötas nagu kellavärk.

Hoffi kirjutatud „Magma” oli olemuselt ilus teos. Vaheldusid väga kaunid ja meditatiivsed meloodiad ning gruuvivad ja energilised kõrvalosad. Teos oli kirjutatud spetsiaalselt koostööks Mike Sterniga ja helilooja oli naelapea pihta tabanud. Kõik toimis, Stern sobis teose esitamisse ideaalselt. Tema stiil ei olegi aastatega eriti muutunud, kontserdil Vene Teatris kõlas tema mäng üsna sarnaselt varasematelt plaatidelt kuulduga. Ning samamoodi nagu ta jättis 2001.aastal Eestis käies publikule unustamatu mulje, mõjus ta mäng nüüd vähemalt sama vaimustavalt, kui mitte enam.

Kui Mike Stern pill käes lavale ilmus, oleks kui päike pilve tagant välja tulnud. Kitarristi silmadest kiirgas sügav ja siiras rõõm ning see sära jäi nii kontserdi lõpuni. Optimismi kiirgas ka tema kitarrimängust. „Magma” oli iseenesest üsna karge ja paljuski põhjamaiselt sügav teos, kuid Sterni kitarrisoolod lisasid helitööle seda veidi funky`likku energiat, mida võib kuulata näiteks tema viimaselt albumilt „Who Let`s The Cats Out?”

Kogu bänd oli tipptasemel, väga kvaliteetse mängu poolest paistsid silma nii Sterniga samasse põlvkonda muusik Bjørn Kjellemyr kontrabassil, Audun Kleive trummidel kui ka helilooja Jan Gunnar Hoff klahvpillidel. Kõige enam pälvisid tähelepanu aga muidugi Stern elektrikitarril ja noor tunnustatud trompetist Mathias Eick.

Võrdselt Sterniga domineeris laval suurepärane trompetist Mathias Eick, kes pälvis sel aastal ka Rahvusvahelise Jazzfestivalide Organisatsiooni (IJFO) noore jazzitalendi preemia. Tema mäng Vene Teatris oli laitmatu. Erakordne oli trompetisti mängutehniline pool, kuid samamoodi vaimustas ka tema pilli toon ja meloodilisus.

Teose esitus oli perfektne. „Magma” algas vaikusest ja samamoodi sai ta ka punkti. Helilooja oli teosesse mahutanud palju emotsioone ja erinevaid karaktereid, see kõik kõlas loomuliku ning terviklikuna.

Lisaloona kõlas bändi esituses Mike Sterni kirjutatud „Tipatina’s”, mis kõlab ka tema albumil „Play”. Pärast kontserti Stern sõna otseses mõttes jooksis ülevas meeleolus lavalt publiku sekka ja jäi soovijatele autogramme jagama.

Jan Gunnar Hoff Group feat. Mike Stern (Norra-USA)
„Magma”
25. aprillil kell 18.00 Vene Teatris

Mike Stern – elektrikitarr
Jan Gunnar Hoff – klahvpillid, Apple Macintosh arvutid
Audun Kleive – trummid
Bjørn Kjellemyr – bass
Mathias Eick – trompet