fbpx

JK: The Bad Plus tunneb end kokku looduna

25. aprill 2006

The Bad Plus tunnistas intervjuus Rivo Randverile, et just publiku positiivne reaktsioon on põhjus, miks kiire muusikuelu kurnavalt ei mõju.

The Bad Plus saabus Eestisse umbes pühapäeva keskpäeval, kell 20 andsid nad Rock Cafes ligi pooleteise tunnise kontserdi ning juba järgmine varahommik viis lennuk mehed Hamburgi, kus õhtul taas vaja publiku ette astuda.

Rivo Randveril õnnestus kontserdijärgselt vestelda muusikutega, keda soovisid intervjueerida mitmed ajakirjanikud ning fännid ootasid autogrammi jagama.

Meeste enda sõnul on publiku positiivne reaktsioon põhjus, miks isegi nii kiire elu väga kurnavalt ei mõju.

The Bad Plus ehk Ethan Iverson klaveril, Reid Anderson kontrabassil ja David King on kindlasti üks omanäoliseima kõlaga jazztrio maailmas. See kõla on kahtlemata ka üks põhjustest, miks nende esinemiste graafik väga tihe on ja nende kontsertid pea alati välja müüdud.

Kuidas teile meeldis tänane publiku reaktsioon?
David King: Vinge, sellise reaktsiooni pärast me töötamegi, see hoiab meid elus.

Toolid Rock Cafes ei ole eriti sagedane nähtus. Oli see teie idee?
Ethan Iverson: Ei. Tegelikult arvasid korraldajad, et nii sobib paremini. Aga meie meelest see töötas päris hästi. Võib-olla sai publik ka istudes paremini keskenduda.

Ansamblikoosseis klaver, bass ja trummid ei ole väga haruldane kombinatsioon, aga teie esinemiste list on erakordselt täis ja teist räägitakse palju. Mis on teie edu võti?
Ethan:Esiteks usume, et see on paljuski tingitud sellest, et meil ei ole liidrit, me kolm oleme võrdsed. Me kõik suudame keskenduda täielikult ja tekitada mõjuvõimast energiat ning hoida seda kuni lõpuni. Usume, et taoline suhtumine tõstab muusika kõrgemale tasemele.
Reid Anderson:Me ei ole tavaline bänd. Me kõigi mõtlemine on avatud, kõik on võrdselt pühendunud ja me oleme laval nagu üks mees.

Palju on räägitud teie erakordsest kõlast ja paljud kriitikud ülistavad teid seetõttu? Kuidas saavutasite oma spetsiifilise saundi?
Ethan:Me tõesti usume, et paljuski tuleneb see sellest, et me kõik suudame olla ka muusikat tehes täiesti iseendad ja meil kõigil on oma kõlavärv. Samuti saavad kõik meist ansamblis esile tuua oma nägemuse muusikast ega pea end kuidagi tagasi hoidma. Fakt on ka see, et oleme avatud erinevatele muusikastiilidele ja julgeme vabalt kasutada erinevate stiilide omapärasid. Me kolm sobime koos musitseerima, see on vast kõige olulisem.

On mingi stiil, millest eriti kinni hoiate ja mis teid ennast enim paelub?
David: Ei, seda mitte siiski. Me olemegi vaimustatud igasugusest muusikast, heast muusikast. Maailmas on seda palju.

Enamasti mängite enda lugusid, aga samuti mängite ka kavereid. Kui erinevad need kaks lähenemist on teie jaoks?
David:Meile meeldib teha mõlemat. Pemiselt oleme ise heliloojad ja kirjutame loo nii, nagu me ise tahame. See võtab ka enamuse meie ajast. Samas usume, et ei ole ka patt mängida kellegi teise kirjutatud muusikat ning teha seda omamoodi. Enamasti mängime ka selliseid lugusid, mida jazzmuusikud tavaliselt eriti mängida ei armasta. See on omamoodi ka katsumus panna juba niigi väga hea lugu teistmoodi, meile omaselt kõlama. Mida aeg edasi, seda harvemini kavereid esitame. Ise muusikat luues saab siiski rohkem end välja elada.

Olete head sõbrad?
Reid: Vanad väga head sõbrad. Meie vahel ei ole enam saladusi. Oleme tundnud üksteist ligi 20 aastat.
David:Kui täpne olla, siis minu ja Reidi tutvus on täpselt kestnud 20 aastat. Kui väga täpne olla, siis selle kuu lõpus saab 20 täis. Ethaniga saime veidi hiljem tuttavaks, umbes 17 aatsat tagasi.
David:Me oleme parimad sõbrad.

Mis juhtuks kui üks mees bändist lahkuks?
Ethan, Reid, David:Siis ei oleks enam ansamblit The Bad Plus. Me oleme tugevasti ühendatud, rahulikult lahkumine oleks välistatud. See põhimõtteliselt võrduks oma perekonnast lahkumisega.
Reid:Meie vahel on justkui sõlmitud kirjutamata leping, mis ei luba lahkuda.

On ansambliajaloo jooksul tekkinud olukord, kui üks teist ei saa olulisel mängul kaasa teha ja olete pidanud otsima asendusmehe?
Reid: Ei, mitte kunagi. See oleks võimatu. Sellisel juhul me ei mängi lihtsalt.
David: Ei ole bassimeest, kes suudaks asendada Reid`i, klaverimängijat, kes suudaks asendada Ethanit ja trummarit, kes saaks asendada mind selles bändis. Siis see ei oleks lihtsalt The Bad Plus.

Kuidas lugusid kirjutate, kas lood tekivad koos mängides või kodus klaveri taga olles?
David: Tavaliselt siiski kodus, kui teeme proovi, toome oma ideed kaasa ja proovime siis, kuidas kõlab. Kõik mängime klaverit ja veedame palju aega kodus klaveri taga.

Kust saate muusika loomiseks inspiratsiooni?
Ethan, Reid, David: Kõikjalt, eelkõige muusikast endast. Samuti mõnda maali imetledes, head filmi vaadates. Aga eriti just erinevat muusikat kuulates.

Missugust muusikat kuulates tekib inspiratsioon?
David: Kõike – jazz, rokk, pop, klassikaline, elektooniline muusika. Ma armastan Ornette Colemani, Stravinskit, Bachi, Keith Jarretit, John Coltrane`i, see nimekiri jätkub veel pikalt, piire pole. Täpselt sama ütleks sulle ka Ethan ja Reid. Muusikamaitse on meil väga sarnane, mitmekesine.

Millal ilmub teie järgmine album?
David: Loodetavasti selle aasta lõpus, võib-olla ka järgmise aasta alguses. On ka võimalus, et vahepeal ilmub live-album, aga stuudioplaadiga läheb ilmselt, jah, järgmise aasta alguseni.

Missugune plaat tuleb?
David: Mõned lood kindlasti tänaselt kontserdilt ja usun, et üldiselt muusikaliselt sarnaseks tänase kontsertiga.