fbpx

JK: Tortured Soul: Eestis oli perfektne publik

01. mai 2006

Rivo Sarapik saatis live soulful house muusikat mängiva bändi Tortured Souli pärast kontserti lennukile ja sai teada, et esimest korda Ida-Euroopas esinenud bänd leidis Eestist perfektse publiku.

Rivo Sarapik saatis live soulful house muusikat mängiva bändi Tortured Souli pärast kontserti lennukile ja ajas nendega teel juttu.

Autor oli kaks päeva kooskõlastanud bändi saabumist ja lahkumist ning liikumist ja algselt enne kontserti plaanitud vestlus bändiga lükkus lõpuks hoopis bussi, teekonnale kesklinnast lennujaama.

***
Pühapäeva ehk 30. aprilli pärastlõuna. Viru hotelli ees sebivad põhjanaabritest turistid ei aimagi, mis klassi muusikud nende pagasi vahel sebivad ja oma väikesesse bussi bändikola pakivad. Tortured Soul lõpetas võimsa pauguga eelmisel ööl Jazzkaar 2006 festivali ja seab end tulevaks nädalaks Londoni poole teele.
Bändiliikmed on rahulikud, natuke omas maailmas. Ainult tuurijuht sebib kõrvalvaatajale ajutult ringi ja kogub kokku hotelli jaoks kaduma läinud toavõtmeid ning loeb pagasit üle. Kõik on kontrolli all.

Möödunud õhtul publiku tantsima pannud ja öösel põgusa klubituuri Tallinnas teinud bänd – vokalist ja trummar John-Christian Urich, klahvpillidel mängiv Ethan White ja basskitarril Jason Kriveloff – on silmnähtavalt väsinud ja närtsinud, kuid valmis rääkima.

Vaatasin teie graafikut. Teil tundub kiire kevad olevat.
Jason: Jah, me tutvustame hetkel oma albumit “Introducing Tortured Soul”, mille me äsja uuesti välja andsime. Oleme palju reisinud, eile tulime Leedust, enne seda olime Prantsusmaal ja Saksas, Hollandis. Täna lendame Inglismaale. Sealt edasi koju Ameerikasse, kus samuti mitmetel festivalidel üles astume. Peale seda oleme taas Euroopas. Palju reisimist on tõesti.

Kuidas plaadituuriga seni rahul olete?
Christian:Väga rahul. Eile oli täismaja. Väga cool ja super publik tantsis ja elas laval toimuvale hingega kaasa.
Jason: jah, ja see on meie esimene esinemine selles regioonis ja üllatusime meeldivalt. Publik on võimas ja muusika vastuvõtt samuti.

Miks te oma albumi uuesti välja lasite?
Jason:Kaks aastat tagasi välja antud album oli suhteliselt väikse tiraažiga ja mõeldud suures osas vaid Ameerika turule. Uus väljalase on seevastu kogu maailmale.

Olete pidevalt ratastel. Kas jõuate ka millegi uue kallal töötada?
Chris:Jah, kui meil kontsertide vahel kodus aega jääb, siis nokitseme palju. Hetkel on aga aega vähe ja keeruline keskenduda. Pärast tuuri ehk leiame rohkem mahti, et uue plaadiga töötada.
Ethan: see uue plaadi jutt on salajane info (naerab) .

Millal uut albumit või singlit võib oodata?
Jason:Singel pealkirjaga „Why” tuleb sellelt tulevaselt albumilt välja lähikuudel. Albumi enda tahaks valmis saada tänavu aasta lõpupoole või siis järgmise aasta alguses. Täpselt on hetkel keeruline öelda, aga töötame lugude kallal ja meil on palju uut muusikat tulemas, seda saan lubada.

Milline saab uue albumi kõla olema võrreldes näiteks „Introducing Tortured Souli” omaga?
Jason:See tuleb veidi erinev. Rohkem suunaga live`ile, „Introducing” rõhub pigem nn laulu ja tantsulisust muusikat.

Miks te valisite soulful house`i live`ina mängimiseks?
Christian:Me tegelikult ei valinud, see valik kujunes kuidagi loomulikult. Me kõik kolm leidsime, et meile meeldib soulful muusika ja meile meeldib tantsumuusika. Panime lihtsalt need kaks kokku.

Aga oli teil selle stiiliga enne mingit professionaalset kokkupuudet? Näiteks mängisite dj-na plaate?
Jason:Ei, plaadikeerutamisega meil kokkupuuteid polnud. Oleme kogu aeg olnud kindla instrumendi mängijad. Samuti oleme alati olnud soulful muusikaga seotud, kas siis bändis mängides või siis r`n`b, disco või 70 souli kuulates. Meile meeldib nn bändimuusika, kus erinevad instrumendid tekitavad koos tantsulise rütmi. Sellest ka bänd ja live soulful house.

Soulful house on näiteks Eestis oma mõne aasta tagust populaarsust kaotamas ja nn põranda alla minemas. Kas näete selliseid arenguid ka mujal maailmas?
Christian:Sellisest arengust on huvitav kuulda. Teisalt jälle on soulful muusika alati olnud ja jääb ka tulevikus. Kui ta ka mingil põhjusel natuke hääbub, siis sünnib kindlasti erinevatel aegadel ja erinevates vormides uuesti.
Jason:Ma ei usu tegelikult, et see stiil igal pool maailmas ühtmoodi hääbub. Näiteks Inglismaal on soulful üsna laiatarbemuusika. Kuulatakse palju rohkem kui mujal.
Ethan:Just, Ameerikas samuti.

Tõesti? Ameerika paistab siia rohkem kui progressiivse ja karmi muusikapublikuga riik.
Jason:Jah, muidugi, hip hop ja r`n`b on seal loomulikult kuulatavuselt esimesel kohal.

Sama ilmselt ka Eestis.
Jason:Ja kuigi housemuusika ei ole eriti laiatarbemuusika, oleme oma esinemistel kohanud ainult sellist publikut, kes seda stiili hindab ning vastu võtab.
Ethan: Just! Meie kogemusel see hääbumas küll ei ole. Eesti kohta eilse kogemusel ka seda väita ei julge. Eile oli meil saalitäis superpublikut, kes toimuvat nautis. Kui muusika on hea, inimestele see meeldib. Vahet pole, mis stiili see on.

Seda küll, aga umbes viis aastat tagasi mängiti klubides rohkem seda stiili, täna on mitmed selle nn koolkonna esindajad dj-d karmimad stiilid ette võtnud.
Christian:Ma arvan, et näiteks me aitame ka soulfuli elusana hoida, kuna me mängime seda stiili live´is. Hoiame nii seda iga kontserdi jaoks värskena ja ning toome uute nüanssidega publikuni. Meie stiil baseerub traditsioonidel, kuid on värske.

Kuidas Tortured Soul üldse kokku tuli?
Ethan:Tutvusime omavahel, kui mängisime paar aastat ühe bändi rütmigrupis. Viljelesime peamiselt instrumentaalset acid jazzi ja funky´t. Aga see ei rahuldanud meid. Loobusime sellest ja nii sai 2001. aastal bänd kokku.

Millest selline nimi?
Christian:See viitab kurbusele ja ängile. Eks ta kirjeldab seda muusikat ka, mida me teeme. Osad me lood on ju ängistavad, kurvad ja masendavad sõnumiga.
Ethan:Tortured soul on inglise keeles ka üks käibefraas. See kirjeldab näiteks inimest, kes soovib midagi, mida ta ei saa ja on seetõttu masendunud ja tige. Kõlab lõbusalt, aga tegelikult tähendab midagi tõsist.
Jason:Ja loomulikult on see sõnademäng, soul viitab soulfulile.

Teie lugude sõnad tunduvad ehedad ja reaalsed. Kuidas te nende ideed leiate?
Jason:Enamus armastuslugudest laulab Chris mulle (naerab).
Christian:Ei laula. Enamus on siiski elust enesest, kirjeldab minu või kellegi tundeid kellegi kolmanda vastu.
Ethan: Chris kirjutab meil, jah, enamuste lugudest.

Sõnade järgi tundub Chris olevat kurb, üksildane ja kartlik inimene.
Chris:Kas me võiks sellest enam mitte rääkida (naerab)? Ei-ei, ma ei ole kurb ja üksik, mul on terve ja normaalne suhe ning olen õnnelik.
Jason:Jah, aga ta kirjutas need sõnad kaks kolm aastat tagasi. Tehkem omad järeldused (naerab).
Christian: Järgmine album on vähe lõbusam.

Olete töötanud erinevate dj-de ja remiksijatega üle maailma. On teil keegi meelel, kellega ei ole veel koostööd teinud, aga tahaksite?
Jason:Tõsi ta on, naudime paljude produtsentide ja remixijate muusikat. Samas tahame järgmisel plaadil ja üldse näidata end rohkem bändina. Loomulikult meid remiksitakse ka tulevikus, kuid see ei ole meie peamine eesmärk.
Christian:Pigem ootame, et keegi tugev produtsent aitaks meil albumit väljastada ehk nn kujundada meie heli ja stiili.
Ethan:Hea uudis oleks näiteks, kui Prince tahaks meie albumit produtseerida.
Jason:Jah, selles suunas me rohkem mõtleme.

Mis muusikat ise kuulate?
Jason:Palju erinevat. Nii oma stiili, samuti palju elektroonilist muusikat. Mina olen näiteks suur Björki fänn. Samuti hindan brasiilia muusikat.
Ethan:Palju kuulan vana muusikat, 70aastate souli, jazzi, Aafrika muusikat.
Christian:Suurel hulgal erinevat muusikat. Kodus süüa tehes kuulan tihti näiteks 60aastate souli. Samuti jälgin, mida dj-d mängivad. Ja muidugi uut muusikat, mis kõrva jääb.
Jason:Oleme tõesti avatud, kuulame palju house`i. Kui oled mingi stiiliga seotud või teed seda ise, on hea teisi kuulata ja kõrvadel puhata lasta ning muude stiilide elemente enda muusikasse tuua. On värskendav nii enda kui kuulaja kõrvadele.

Olete mõelnud ka remiksija-produtsendina tegutsemisest või võtate end ainult kui live bändi?
Jason:Me tegelikult teeme lisaks Tortured Soulile muidu asju ka. Remiksimisega aga on meil see häda, et meil on küll oma heli ja oma kindel stiil-käekiri, aga see sünnib kõik laval ja elusalt. Remiksimise protsess on seetõttu meie jaoks keeruline, kallis ja aega nõudev, mis eeldab stuudiot, palju mikrofone ja nii edasi. Teistel dj-del või produtsentidel, kes oma muusika arvutis teevad, on suhteliselt lihtne. Neile piisab vaid artisti vokaalist, millele nad tausta taha ehitavad. Pigem remiksime oma lugusid laval.
Christian:Teeme muid asju küll, meil kõigil on omad projektid.

Näiteks milliseid?
Jason:Mul on kaks projekti. Esimene on BJB, mis jääb stiililt disco-electro kanti. Väike projekt on The Moove`s, mis pakub rohkem soulful muusikat. Viimasel on pooleli projekt ka Tortured Souliga.
Ethan:Mul on projekt Easy Tracks, mille lugude kallal hetkel töötame.
Christian:Mul on ka paar projekti, vähem kurba ja sentimentaalset muusikat (naerab). Just lõpetasin loo lauljatar N´Dea Davenportile. Oleme üsna hõivatud.

Kui jätta kõrvale live´i fakt, mille poolest on Tortured Soul unikaalne?
Jason:Meie sõnad ja lugude sõnumid on erinevad, samuti oleme aastatepikkuse kogemusega professionaalsed muusikud.
Christian:Me käime laval ja remiksime live`is omaenda muusikat. Ehk plaadil kõlab lugu ühtmoodi, kontserdi jaoks võib meil olla paar-kolm versiooni varuks.
Jason:Improviseerime palju, oleme selleks teadlikult ruumi jätnud kontsertide erinevusest lähtuvalt. Show on igal õhtul erinev. Mängime küll samu lugusid, aga muusika ei ole 100% sama.

Milline on teile täiuslik publik?
Ethan:Eilne oli täiuslik.

Jah? Miks?
Ethan:Inimesed tantsisid, neil oli lõbus, nad võtsid meie muusika hästi vastu. Kui Christian ütles karjuge – publik karjus, kui Christian ütles tantsige – inimesed tantsisid. Muusika vastuvõtt ongi see, mis teeb publikust hea publiku.

Ütlesite, et ei olnud siin regioonis varem käinud. Millised olid ootused siia tulles?
Jason:Kuulsime, et naised on ilusad. See pidas paika.

Aga lisaks sellele?
Jason:Teadsime veel seda, et tantsumuusikat hinnatakse Ida-Euroopas väga ja ootasime, et meie muusika võetakse hästi vastu.

Viimane küsimus Christianile. Miks sul eile nii vihane nägu laval oli?
Christian:Ma arvan, et see on mu lavanägu. Tegelikult ei olnud või tahtnud tige välja näha, ilmselt oli see keskendumisest. Vabandan siinkohal siis publiku ees (naerab).