JK: US3 kontserdil ühinesid jazz ja rap

01. mai 2009

Räpi ja jazzi fännid ühinesid tantsujalgade ja plaksutavate käte mereks. Ülevaate teeb Marje Ingel.

Kui siinkirjutaja laupäeva hilisõhtul Rock Cafesse jõudis, olid Külalised juba lavalt lahkunud ja kontserdi peoperemehed kuulajate ette tulemas. US3 saabumine ei äratanud rahvamassides küll marulist ovatsioonitormi, kuid kahtlemata sai nii tantsu- kui jatsuhuviline publik oma elamuse kätte ning kontserdi lõpul ei tahetud esinejaid ära lasta. Räpi ja jazzi fännid ühinesid tantsujalgade ja plaksutavate käte mereks.

Kohapealset melu kirjeldab Marje Ingel.

Kohe algul näitas US3 end suurepärase laiv-bändina. Head trompetisoolod panid jazzifänni kõrvu kikitama juba esimeses loos, järgmistes võis kuulda klahvpilli- ja elektrikontrabassi improvisatsioone.

Kolmandas loos oli leitud ruumi mitte ainult tenorsaksofoni- ja bassi-, vaid ka DJ scratch’-i-soolole, mis õigustas end niisuguses jazzilikus hiphopmuusikas igati. Neid võinuks rohkemgi olla. Õigupoolest tundus, et osa publikust oli segaduses, kumba lahtrisse US3 liigitada, kas räpiks või jazzmuusikaks.

DJ First Rate esitas ka eraldi vahepala, mis kasvas üle tantsunumbriks. Scratchimisest, puldi heeblite edasi-tagasi liigutamisest ja ümber oma telje pöörlemisest oli diskor kujundanud omapärase koreograafia. Ta ronis isegi DJ lauale, et varbaga heebleid liigutada, tõstis väiksema puldi endale pea peale ja kergitas seda nagu kübarat, vahetas scratchides käsi jne. Lõbus ja ühtlasi hariv etteaste teenis tulise aplausi.

Tantsuhoos oli raske räpparite tekste tervikuna jälgida, kuid kõrva jäi nii mõnigi vaimukas seos. Kahjuks ei olnud esinemiskoosseisu kaasatud vähemalt ühes laulus „Say you belong to me“ kuulda olnud naislauljat Adeline’i. Kuid kuna kontserdipaigas olid müügil ka US3 plaadid, sai iga soovija CD soetada ja ansambli esitusi kodus edasi nautida.

Taas ja taas näitas US3 puhkpillisektsioon oma tugevust, kõrva paitasid saksofoni- ja trompetisoolod ning maitsekas koosmäng. Ette kanti ka US3 läbimurdehitt „Cantaloop“ aastast 1994, mille kunagi ka Villu Veski juhitud „Saxappeal Band“ oma repertuaari võttis. Kava viimases loos säras klahvpillimängija oma improvisatsiooniga, seejärel väänas trompetist oma pillist viimase välja ning soolo taustaks komponeeritud scratch-partii sobis oma rolli täitma ideaalselt.

Sellega kontsert aga veel ei lõppenud, sest publik plaksutas, huilgas ja möirgas seni, kuni sai oma tahtmise: US3 tuli lavale tagasi ja esitas veel õige mitu lugu. Ilmselgelt nautis ansambel ka ise Rock Cafes esinemist, sest räpparid kordasid üha, kui tore neil on ja “kuulge, me ei saa ju teist nii lihtsalt lahkuda, me peame ikka veel mõne loo tegema”. Lõpuks ei jäänud neil aga ikkagi muud üle kui lahkuda. Enne seda trampisid nii muusikud laval kui publik saalis vastastikku tunnustavalt jalgu, sest kätest kippus pika aplausi järel jaks lõppema.

25. aprillil kell 22.00 Rock Cafes US3 koosseisus:

Geoff Wilkinson – biidid
Chris Dodd – kontrabass
Mike Gorman – klahvpillid
Chris Storr – trompet
Ed Jones – saksofon
DJ First Rate – turntables
Brook Yung – räpp
Sene – räpp