fbpx

Jõulujazz: Oli lund, jõulutunnet ja head jazzi

04. detsember 2010

Kolmapäevaseks Take 6 kontserdiks Kaarli kirikus andsid oma panuse kõik Jõulujazzi edukaks alguseks vajalikud komponendid: lumine talveilm, jõulutunne ja hea jazz, mida pakkus maailma üks parimaid vokaalgruppe Take 6 ise. Kontserdist kirjutab Jazzkaar.ee veebireporter Marje Ingel.

Kontserti alustati jazziklassikaga: laulus „Straighten up and fly right“ Take 6 eelviimaselt albumilt „Standard“ vahetusid ansamblisisesed solisti- ja saatjarollid kiirelt, andes kohe esimese looga kuulajale kätte võtme seksteti võimete hoomamiseks. Kiire svingina lahendatud, kuid religioosse sisuga teine laul aga tuletas meelde, et Take 6 juured on gospelmuusikas. Samal teemal ka jätkati.

Teine tenor Joey Kibble haaras liidrirolli ja püüdis näiliselt tulutult teisi kuuiku liikmeid endaga kaasa laulma panna, nood aga justkui ei viitsinud ohjes püsida ja jorutasid igaüks omasoodu.

Eeslaulja lõi käega ja kutsus hoopis rahvast endaga kaasa laulma. Publikule õpetatud meloodiajupist „nanana“ sai seejärel spirituaali „Wade in the water“ saatepartii osa. Osavalt loodud mulje kohapeal kombineeritud seadest oli mõistagi eksitav, sest antud loo puhul oli seade selleks liialt keerukas. Nutikas sissejuhatus aitas siiski esile tuua laulu mitmekihilist ülesehitust, mis kirevusele vaatamata mõjus maitseka ja terviklikuna.

Hiilgavate seadete poolest, mida ansamblile teevad I tenor Mark Kibble ja muusikateooria alal doktorikraadi omav bariton Cedric Dent, jäid kõrva veel näiteks laulud „Joy to the world“ ja „Let it snow“.

Hoopis omapärane oli aga vokaalseade Tšaikovski „Pähklipureja“ süidi osast “Danse de la Fée Dragée“. Kuigi sama pala (ingliskeelse pealkirjaga „Dance of the Sugar-Plum Fairy“) on juba jäädvustatud Take 6 vastsele jõulualbumile, väitsid seksteti liikmed, et kontserdil pole nad seda varem esitanud. Eestit armastavat kuulus kuuik sedavõrd, et nad valisid selle maailma-esiettekande paigaks just Tallinna! Enne laulma hakkamist palus bass Alvin Chea publikult tolerantsust võimalike inimlike pisiapsude suhtes, mis esmakordsel esitusel ette võivad tulla, kuid vabandus osutus ülearuseks, sest kõik kõlas perfektselt.

Kas Take 6 üleüldse kunagi kontserdil vääratab või ongi nad lausa üliinimlikult eksimatud, mine tea. Siinkirjutajale tundus laulu „I’ll be home for Christmas“ ajal küll, et kooskõlad „ujuvad“ kahtlaselt, kuid samahästi võis tegu olla kuulaja „äraeksimisega“ massiivse ansambliseade häälterägastikus. Juhul, kui vokaliste tabaski selle laulu ajal mikroskoopiline kõrvaletriivimine õigelt rajalt, jõuti laulu lõpuks igal juhul harmoonilisse kodusadamasse tagasi.

Kuna siinmail poldud ammu esinetud, tutvustas Take 6 põhjalikult oma muusikalist pagasit: nii muusikat, mille saatel üles kasvati kui ka ansambli liikmete individuaalseid võimeid. Kõlasid katkendid Prince’i, Billy Joeli ja Stevie Wonderi loomingust, mille esitamiseks Cedric Dent vahepeal klaveri taha istus.

Seejärel selgus, et bariton Dent on ka ülihea Michael Jacksoni hääle imiteerija, muuhulgas mahutas ta laulusse „Rock with you“ suurepärase trummisoolot matkiva vokaalimprovisatsiooni. Publik oli selleks ajaks juba pea kiljumiseni üles köetud, kuuik ei kavatsenudki aga temperatuuril langeda lasta. Järgnes peaaegu tapvas tempos kiire sving, loo põhiraskus ehk ülikiire „kontrabassi“ partii langes siin Alvin Chea õlule. Loo lõpus leidsid kuulajad end beatbox’i paradiisist, sest vaheldumisi biitboksisid kõik kuus!

Kaks viimast lugu kujunesid võistluseks kahe venna, Joey ja Mark Kibble’i vahel. Esmalt pani teine tenor Joey kuulajad kaasa plaksutama ja suundus mööda vahekäiku kõndides otse rahva keskele laulma, seejärel kadus tema eeskujul rahvasumma keskele I tenor Mark. Järgnenud duett-duellis kahe venna vahel kaunistas kumbki kordamööda sama meloodiat nii kuidas oskas, ja need ilustused muutusid üha keerukamaks ja helid kõrgemaks, kuni Mark spordimeheliku liigutusega venna käe üles tõstis ja oma kaotust tunnistas…

Seda siiski üksnes selleks, et veelkord esitada oma versioon laulu lõpust, ilusam ja viimistletum kui kõik senikuuldud, ja juhatada endaga koos laulu lõpetama kogu ansambel. See oli täiusliku kontserdi täiuslik lõpp ja publik tunnustas esinejaid püsti seistes.

1. detsembril kell 18.00 Kaarli kirikus Take 6
koosseisus:
Mark Kibble
– I tenor
Claude V. McKnight – I tenor
Joey Kibble – II tenor
David Thomas – II tenor
Cedric Dent – bariton
Alvin Chea – bass