fbpx

Kontserdikaja: Jõulujazz: publik nõudis Pine´ilt muudkui lisalugusid

09. jaanuar 2006

Jõulujazzil esinenud Courtney Pine tõestas Tallinnas, et kuulub maailma tippude hulka ja oskab pea kõiki trikke, mida saksofoniga on võimalik teha.

15. detsembril toimus Rock Cafe´s 2005. a Jõulujazzi viimane ja suurim kontsert. Esines saksofonigeenius ja Briti jazzmuusika üks juhtfiguur Courtney Pine koos ansambliga. Ühtlasi tutvustas saksofonist eestlastele oma uut, oktoobris ilmunud albumit.

Muljeid vahendab Rivo Radver. Publikut küsitles Grete Soosalu.

Rock Cafe avas neljapäeval uksed kell 21, kui lavale oli oodata õhtu esimest esinejat, Broken Time Orchestra`t. BTO tuumiku moodustavad P. Julm, Roland Puusepp ja Taavi Kerkimäe. Seekord olid lavale kaasatud ka Mart Soo ja Sofia Rubina. Pärast segu klubirütmidest ja vabast improvisatsioonist Broken Time Orchestralt astus lavale Briti moodsa jazzi tippmuusik Courtney Pine.

Courtney Pine`i lavale saabudes oli publik pöördes. Kohe esimeses loos demostreeris Pine oma kuulsat ahelhingamist, mille peale paljudel lihtsalt suu lahti jäi. Samaaegselt nina kaudu sisse hingates puhub Pine saksofoni, võimaldades tekkida kuitahes pikkadel pausideta fraasidel. Taolist tehnikat on raske saavutada ja seda ei kasutata saksofonistide seas kuigi tihti.

Courtney Pine`i album “Resistance” on olemuselt väga kaasakiskuv ja tantsuline, lood on kirjutatud suhteliselt lihtsale harmooniale, soolod aga väga krõbedad. Selline kombinatsioon muudab selle muusika väga jälgitavaks ja ka kergesti kuulatavaks. Ka täiesti võhik ja muusikakauge inimene võib end vabalt Courtney pilli järgi tantsimas leida. Tantsija ei pruugi isegi mõista, miks ta tahab tantsida. Courtney lihtsalt mõjub laval võimsalt, mees paneb jälgima ja tema tegevus tundub loomulik.

Eesti publik võttis Jõulujazzi peaesineja väärikalt vastu. Courtney Pine tunnistas laval, et ei oodanud nii tulist vastuvõttu. Publik reageeris igale soolole ja nõudis õigusega lisalugusid, mis oli väga positiivne.

Fänne saksofonist ei üllatanud. Ta tegi seda, mida ta alati teeb ja mille poolest ta tuntud on. Teisi, kes briti saksofonisti tegevusega eriti kursis pole ja kes pigem uudistama läksid, võis Courtney mäng väga üllatada ja vaimustada. Courtney Pine on väga tehniline muusik, ta kuulub kahtlemata maailma tippude hulka ja ta teeb saksofoniga kõikvõimalikke trikke. Ta lihtsalt oskab neid kõike.

Publiku hinnang:

Taavi (19):”Kogu kontsert meeldis väga. Olen Courtney Pine’i plaatidelt kuulanud, aga laivis on ta muusika ikka palju ägedam.”

Karl, Otsakooli õpilane:”Pillimeeste tase on laes! Ja heli on tänasel kontserdil Steve Vai’l olnuga väga palju parem.”

Valdek (20):”Pine kontakteerus rahvaga hästi. See tegi kontserti palju huvitavamaks.”

Tauno, tegev kinnisvara alal:”Mõnus kontsert oli. Saksofon on olnud kaua aega üks lemmikpille ning hiljuti hakkasin ka ise seda õppima. Tänasele üritusele kutsuski mind mu õpetaja ning pettuma ma loomulikult ei pidanud.”

Reio (21) üliõpilane, Martin (20) kokk:”Viimasepeal kontsert oli! Väga lahe, et nii paljud inimesed tulevad jazzi kuulama.”

Ene, juuksur:”Jäin Pine’iga väga rahule. Kellegi teisega on teda raske võrrelda. See koosseis, mis enne teda mängis, oli aga minu arust liiga elektro.”

Taimi (23):”Broken Time Orchestralt meeldisid mulle eelkõige Sofiaga lood. Ning Pine oli võimas. Punkt.”

Tiina (18), õpilane:”Mulle jäid kõige sügavamalt meelde löökpillide soolod. Muusikute ehe afro-loomus tuli nendes hästi välja. Seinale lastud videomaterjal aitas mõnusat meeleolu luua.”