fbpx

Kontserdikaja: Jõulujazz: Vene vokaaljazzbändist vastakad hinnnangud

09. jaanuar 2006

Viru hotelli konverentsisaalis esinenud Cool & Jazzy kontsert kujutas endast estraadilikult tihedat kava, mille plussideks olid hoogsus ja temperamentne esitus, miinusteks aga apsakad vokaalharmoonias, arvas kontserdipublik.

Viru hotelli konverentsisaalis esinenud Cool & Jazzy kontsert kujutas endast estraadilikult tihedat kava, mille plussideks olid hoogsus ja temperamentne esitus, miinusteks aga apsakad vokaalharmoonias. Jazzkontserti kuulama tulnu jaoks oli esinemises liigtugevalt tähtsustatud meelelahutuslik eesmärk, mille arvel jäi väheks jazzmuusikale omast loomingulisust nind spontaansust.

Tõsiselt tunnustatav oli lauljate eesmärk tekitada muusikat vaid vokaalsete vahenditega, kuigi sellele täiesti kindlaks ei jäädud ning paarile palale süntesaatoriviisikesi lisati. Samuti säilis kahtlus, et live esinemist toetati sisselauldud bassinootidega, eriti kui esinejad lavanurgas helipulti näppimas käisid ning nelja inimese esitatud meloodia viiehäälseks kippus minema.

Vokaalharmoonia oli kohati tunnustatavalt puhas, kuid siis kraapisid kõrva paksud akordid ja kõrged noodid, mida sopranid välja ei suutnud võtta. Hoolikalt käppaõpitud partiid valdavalt siiski alt ei vedanud, harjutatud oli ilmselt kõvasti. Esinemine kõlas nagu lööktöö, entusiastlikult hoogne ja meeldidapüüdev, kuid detailides natuke lohakas, isegi küündimatu püstitatud eesmärgi suhtes.

Publiku hinnang kontserdile jagunes kaheks, oli palju neid, kes olid kontserdist väga vaimustatud ning läksid koju elevil nägude ja rahulolutundega. Teine osa publikust jäi skeptiliseks ja kriitiliseks esitatud puudujääkide suhtes. Küllalt palju oli inimesi, kes lõppu ootamata poole kontserdi pealt lahkusid.

Publikut küsitles Jazzkaare veebitoimetusest Mari Hiiemäe, Katre Pilvinski.

Hedy (27), müügisekretär:”Cool & Jazzy kontsert oli väga emotsionaalne ja vitaalne. Tundus, et esinejatele endale oleks paremini peale läinud, kui eesti publik oleks lausa prazniku lahti löönud, aga see pole meil kahjuks veres. Meile piisas ka kaasa laulmisest ja plaksutamisest.
Jõulujazzil külastasin ka Sal-Salleri ja EDBB kontserti, mis andis väga positiivse ja üllatava elamuse. Eriti üllatasid, heas mõttes muidugi, kontserdi teises pooles inglisekeelsed laulud. Samuti oli selle konsterdi jaoks valitud sobivad ruumid, klubis oli hea võimalus ka puusa nõksutada ja kaasa laulda.”

Karin (28), müügijuht:”Cool & Jazzy üritus oli väga lahe. Veidi kummaline tundus ainult toimumise koht, mis polnud nende esinejate jaoks parim. Mul oli aeg-ajalt tunne, nagu oleksingi mingil konverentsil. Oleks oodanud veid kammerlikumat/chillimat/stiilsemat ümbrust.
Esinejad olid aga võrratud! Pole varem kuulnud vene rahvalaule ja muid tuntuid meloodiaid jazzvariandis. Muljetavaldav! Lisaks “padaarokk”, kui esitati filmimeloodiat kohalikust kultusfilmist. Meeldis nende väga lai repertuaarivalik – klassika, rahvalaulud ja modernsemad palad. Imestama pani, et rahvas nii vähe kaasa elas, kuigi jäi mulje, et enamusele muusika meeldis. Võib-olla oli oma osa ka sellel, et üritus oli istekohtadega…igatahes pingi all liikusid mu jalad kogu aeg muusikataktis.”

Virge (29 ), turusustusjuht:”Moskva jazz Viru hotellis – esitajad oli superhead, ainult ruum ei pakkunud just palju. Taolist kontserti peaks samuti saama pigem püstijalu nautida ehk tantsida. Kogu publik oli ühel tasapinnal ja nähtavus suht kehv. Kuid Sal-Saller Rock Cafes, kus koht ja esineja sobisid teineteisega väga hästi. See lõi ka atmosfääri ja seoses sellega oli eeldus heaks kontserdiks olemas. Sal-Saller koostöös Estonian Dream Big Bandiga väga huvitav kooslus ja Sal-Saller tegi väga head shoud. Meeldis ka see, et sai puusa nõksutada. Ei meeldinud ja meeldi kunagi, et taolistes ruumides ei jätku õhku, kuna rahvast palju ja suitsetatakse. Kui minu teha, keelaksin suitsetamise antud ruumis. Käisin vaatamas, kuulamas ka Estonias Karl Madist ja rootslasi. Muusikaline etteaste oli sümpaatne, kohtadega probleemid. Taolist kontsereti tahaks näha ka. Kui minu teha, ei ehitaks iialgi taolisi kohti, nagu keskrõdu 8. rida jne. või väheamlt ei müüks sinna. Samas oleks võinud kontsert olla veits lühem, st ilma vahepausita. Muidu aga suured tänud Jazzkaarele vahva ürituse eest!”

Niina (36), riigiametnik:”Väga meelis. Mulle üldse meeldib väga a capella. Selist venelaste a capellat polnud ma enne kuulnud. Võrrelda võiks ehk meie Noorkuuga kõige rohkem, aga Cool & Jazzy oli värvikam. Venelaslik särts, venelastel on alati sellist särtsu, slaavilikku värvikust. Eestlastelt kaasalaulmist oodata oli küll liiga palju palutud, aga tore oli!”

Kersti (31), büroo juht:”Väga meeldis, nii kaasahaarav muusika ja superesitus, täitsa pahviks lõi! See, mida need solistid oma häältega tegid, seda ei ole võimalik sõnadega kirjeldada. Selline tunne oli, nagu oleks laval tohutu palju instrumente olnud. See, et inimesed häältega niisugust muusikat teevad, see on täiesti fantastiline. Kvaliteetne, detailideni kaalutud muusika, südamesse minev vahetu esinemine. Olime tagumistes ridades, aga selline tunne oli, nagu oleks täitsa lava ees istunud, muusika jõudis iga inimeseni, kes saalis istus.”

Maria (18), kompositsiooni eriala, ja Maris (17), muusikateaduse eriala õpilane:”Vaat ei julgegi kohe midagi öelda. Vokaaltehnika ei olnud nii hea, nagu oleks tahtnud. Ise õpime muusikakoolis, oleme muusikaga palju kokku puutunud… Chopini tegid nad küll nii et… ei maksa ikka klassikalist muusikat sonkida niimoodi. Neil olid kõik töötlused liiga ühte kanti, oleks võinud erinevamalt käsitleda erinevaid asju.

Kati (45), ametnik:”Mulle väga ei meeldinud. Selline hea taidlejate tase. Huvitav muidugi, vene lood olid vahvad. Esinemisstiil oli kuidagi punnitatud ja pingutatult agressiivne. Sellisest mõnusast lahedast vabadusest jäi puudu, kui me jazzist räägime, aga no jazzi oli ka vähe. Häälematerjalilt poisid olid head, aga tüdrukud… ma ei tea, kas ühel tüdrukul oli hääl lausa päris ära või. Kui ta selle hääle jälle õigesse paika sai, siis nagu ikka tuli, aga muidu kippus nõrgaks jääma. Kahju oli kuulata, sellised toredad vene noored muidu. Jazzkaare üldine tase on nii kõrge, et pole sellise tasemega lihtsalt enam harjunud.”

Raul (29), finantsist:”Väga meeldis, hästi emotsionaalne, kaasahaarav. Me midagi niisugust olimegi oodanud. Väga hästi võtsid publiku kaasa. Selle esineja piletid saime küll kingiks, aga rahul oleme muidugi. Energiline esinemine, nooruslik ja emotsionaalne.”

Mait Seger (37), trummimees:”Minule see kontsert väga meeldis. Huvitav kava ja huvitavad sätted. Lõbus seltskond ja väga head lauljad. Ma ise pole eriti vokaalmuusika kuulaja, sellist muusikat mul kodus praktiliselt ei ole, aga selline põige sinna oli väga huvitav. Jazzmuusikat kuulan muidu küll. Kuna ise olen ka tegev pillimees, siis loomulikult. Mängin trummi ja olen teistsuguste helidega harjunud. Selle bändi teeb eriliseks slaavi temperament ja vahetu lähenemine materjalile. Muidugi ka vokaalsed võimed, need on küllaltki väljapaistvad. Spekter on ikka alt otsast kuni ülemiste tippudeni. Nähtus omaette.”