fbpx

Jõulujazzi särav finaal Kurt Ellinguga

10. detsember 2012

Kurt Elling ja Estonian Dream Big Band
12. detsembril kell 19.00 Nokia Kontserdimajas

NB! VIIMASED PILETID MÜÜGIL TICKETPRO MÜÜGIKOHTADES JA WWW.TICKETPRO.EE!

Kurt Elling (45) andis pühapäeval Läti Raadio Bigbändiga Riia Kongresside palees täissaalile särava kontserdi. Ameerika jazzlaulu kuninga kontsert lõppes lisapalade ja seisvate ovatsioonidega. Täna on Kurt Elling ja tema pianist Laurence Hobgood juba Tallinnas tegemas proovi Estonian Dream Big Bandiga. Orkestri ees on Elling nii dirigendi kui solistina. Seekordsel Euroopa turneel esines ta bigbändiga ka Saksamaal Essenis ja Kölnis. Ellingu kontserdiaastasse jäid veel esinemised Jaapanis, Uus-Meremaal, Aafrikas, Kanadas, paljudes Euroopa riikides ja USAs. Tallinnast sõidab ta oma kodulinna Chicagosse, et siis naasta aasta lõpul Itaalia mainekaima Umbria Jazzi Talvefestivalile. Uut aastat tervitab Elling Itaalias. 

Mõne päeva eest kuulutati välja tänavused Grammyde nominendid, Kurt Elling kandideerib oma albumiga “1619 Broadway – The Brill Building Project” kaheteistkümnendat korda Grammy auhinnale parima jazzlaulu albumi kategoorias. Oma albumi “Dedicated To You” (2009) eest pälvis Elling Grammy. Mainekad jazziajakirjad Down Beat ja JazzTimes valisid ta juba sajandivahetusel parimaks meeslauljaks ja seda positsiooni hoiab ta tänaseni. Ellingu 4-oktavilise ulatusega hääl, kordumatud improvisatsioonid, poeetilised laulutekstid, hea maitse ja intelligentsus teevad tast laulja, kes on kindlustanud endale väärika koha jazziajaloos.

Kurt Elling on ka mitmete eesti jazzilauljate lemmik. Hedvig Hanson kirjutab 4. detsembri Postimehes:

„Ellingu teeb eriliseks see, et ta armastab üle kõige just instrumentaaljazzi, nii valib ta välja instrumentalistide palasid ja kirjutab neile sõnad, andes nii uue elu meloodiatele. Kummardus instrumentalismile on sedavõrd sügav, et isegi keerulised soolod laulab ta sõnadeks. Esiteks on see muidugi väljakutse lauljale endale, teiseks seesama tänuväärne süvajazzi tutvustus publikule, kes ehk eelkõige naudivad mehe franksinatralikku võlu. Ka seda saab küllaga – Ellingi tundelised toonid on sedavõrd soojad, esitus nii siiras ja nüansirikas, et see paneb südamed sulama. Aga lauljale endale ei piisa vaid magususest – kus sellega, ta võib olla, vastupidi, väga soolane ja vürtsikas. Tema laulutekstid pole mitte lihtsalt sõnad, mis riimuvad, vaid tõeline poeesia. Loomulikult ei laula ta ainult armastusest. Ta laulab jazzist, elust… surmast. Ta on ju õppinud teoloog – filosoof – milline vägev taust jazzlauljale!

Ellingiga seoses räägitakse esimesena arvatavasti tema eriliselt väljaarendatud vokaaltehnikast, tema scat-laulmine, (sõnadeta, silpidel improviseerimine) ületab igasugused senikuuldud hääletehnikud. Parimagi ürituse juures seda järele aimata, peate tunnistama, et Elling on Meister. Kuigi ma ise kuulun muusikute hulka, kelle jaoks taoline tehnika on siiski pigem teisejärguline, on selge, et maailma konkurentsis jazzlaulja peab seda kunsti valdama.

Nüüdseks võib öelda, et Kurt Ellingil pole konkurente – ehk ainult “mustad mehed” George Benson, Al Jarreau, Bobby McFerrin on need, kes oleks tehniliselt võrdsed, kuid seda hääletämbrit, intelligentsi ja siniverelisust neis pole.
Arvestades, et Kurt on sündinud 2. novembril, hingedepäeval, ei ole ime, et taevased on talle kuhjaga andnud. Ta on mees, kelle mõistus on rammusalt maine ja hing lendab kõrgustes“.

Kurt Elling ja Estonian Dream Big Bandi kontserdi piletid on müügil Piletilevis ja Ticketrpos.