fbpx

Judith Hill: „Ma räägin muusika keeles”

25. aprill 2019
Kertu Kärk

23. aprilli õhtul muutus Vaba Lava otsekui templiks, kus peapreestrinna Judith Hilli juhatusel kummardati soulijumalat. Enne võimast kontserti, mis oli täidetud pulbitseva energia, rikkalike emotsioonide ja suurepärase muusikaga, vestles soulikuningannaga Jazzkaare reporter Kertu Kärk.

 

Kuidas sa end tunned ja kuidas sulle Tallinnas meeldib?

 

Ma tunnen end suurepäraselt. Täna on väga kaunis päev ja ma olen ülimalt põnevil, et saan siin festivalil esineda. Me saime ka vanalinnas ringi jalutada ning see oli tõeliselt imeline ja vaimustav kogemus, nii palju ajalugu!

 

Sul on olnud suurepärane võimalus teha koostööd tõeliste legendidega – Michael Jacksoni, Prince’i ja teistega. Kuidas see sind kui artisti on kujundanud?

 

Mind on vorminud ja kasvatanud iga kogemus. Mind inspireerib iga inimene, kelle jaoks on laval olemine püha ning ma olen väga õnnelik, sest mind on inspireerinud nii paljud tõeliselt suured artistid. Tänu koostööle paljude erinevate inimestega olen saanud osaleda mitmetel suurepärastel jam­-sessioonidel. Nüüd olen tõeliselt põnevil, sest saan oma asja teha ja oma bändiga mööda maailma ringi tuuritada.

 

Kas sul on oma publiku jaoks mingi kindel sõnum, mida sooviksid neile edastada? Mida sa soovid, et nad kontserdi ajal tunneksid?

 

Ma soovin, et nad suudaksid näha seda inimeseks olemise nähtamatut energiat ja lõpmatut ilu. Suur osa mu muusikast räägib inimestest, kes omavahel kokku saavad ja erinevusi ning ühtehoidmist tähistavad. Seega soovin ma, et inimesed tunneksid end täna õhtul inspireerituna, et nad saaksid jõudu ja indu teha seda, mida nad soovivad, ning tunnetada siia kokku tulnud inimeste armastust.

 

Sa rääkisid, et sind inspireerivad inimesed, kuid kas on veel midagi, mis sind innustab? Mis on su kirg?

 

Mind vaimustab vana bluusi ja jazzi kuulamine. Mulle meeldib kuulata suuri lauljaid, nagu Howlin’ Wolf, Aretha Franklin jne. Ma räägin muusika keeles ning seetõttu olen ma vahel olnud teatud mõttes isegi heidik, kuid muusika on see, mis mind teistega ühendab. Seega tunnen ma inspiratsiooni iga kord, kui ma lavale lähen ja saan suhelda nii paljude inimestega üle kogu maailma.

 

Ma armastan lugude kirjutamist, sest see on alati erinev protsess. Vahel alustan ma meloodiaga, teine kord aga sõnadega. Iga laul on erinev.

 

Sa kasvasid üles väga musikaalses peres ning kirjutasid oma esimese laulu väga noorelt?

 

Jah, ma kirjutasin oma esimese laulu nelja-aastaselt. Ma kasvasin tõesti üles väga musikaalses peres, sest mu mõlemad vanemad on muusikud ning ma olen juba sünnist saati olnud muusikast ümbritsetud.

 

Minu esimene laul oli gospellugu nimega „God is made“ ning see rääkis Jumala loomingust. Ma kirjutasin selle koos oma emaga ja olin ise klaveri taga. Ma alustan tihti meloodiast ning ümisen pidevalt oma peas erinevaid meloodiaid.

 

Sa valdad nii palju erinevaid stiile: jazz, poppmuusika, hip-hop, r’n’b. Milline neist on su lemmik?

 

Ma olen klassikaline souliesineja, seega kõik, mida ma teen, on soulivõtmest läbi lastud. Pole vahet, kas mu loomingut on mõjutanud hip-hop, rokkmuusika või jazz – minu jaoks on see alati soulisugemetega. Ma elan tõelise souli nimel.

 

Millist tagasisidet sa oma publikult ootad? Kas sa tahad, et nad kaasa laulaks ja tantsiks või tuleks pärast esinemist sinu juurde rääkima?

 

Ma tahan, et nad täna end vabalt tunneks ning piirangutest lahti laseks. Nad võivad püsti tõusta ja vahekäigus tantsida, samas võivad nad ka oma toolil istuda. Ma tahan, et nad teeksid seda, mis neile rõõmu ja vabadust pakub, sest tänase õhtu mõte selles seisnebki.

 

Jazzkaar tähistab sel aastal oma 30. sünnipäeva. Kas sul on festivalile häid soove?

 

Mul on hea meel koos Jazzkaarega tema 30. aastapäeva tähistada. Suur tänu teile selle suurepärase töö eest, et toote kokku andekaid muusikuid kogu maailmast. Mul on suur au siin täna olla. Aitäh, et te mind sellele erilisele sündmusele kutsusite!

 

JUDITH HILL (USA) esines 23. aprillil 2019 Vabal Laval

 

Vaata kontserdi galeriid siit.