Juu jääb 2009: Lõpp hea – kõik hea!

21. juuli 2009

Tsükli Põhjala Saarte Hääled kolmas osa pani tänavusele Juu jääbi festivalile kauni punkti, kirjutab Marje Ingel.

Laupäevast jazziõhtut Nautse Mihkli talus jätkab Sofia Rubina & Villu Veski/Jukka Eskola 5tet. Osalt juba tänavuselt Jazzkaarelt tuttav kava tuuakse kuulajani nö. tuntud headuses, hõlmates nii tipptasemel jazzi koos tuliste soolodega kui lõdvestav-rahustavalt mõjuvat maailmamuusika sugemetega groove´i. Vahendab Marje Ingel.

Alustatakse lennuka pealkirjaga looga “We can fly”, kus Sofia Rubina oma improviseerimisoskuse täies hiilguses lagedale toob. Ta üritab ka publikut Muhu vaimus kaasa laulma panna:”Mu-huu-hu-huu”, aga rahvas ei võta vedu, kuigi idee ise on ju päris teravmeelne.

Järgmises palas “San Francisco” on instrumentalistide kord särada. Raun Juurikase klahvpillisoolo ja Sofia Rubina räpi järel saavad sõna Villu Veski ja Jukka Eskola nii kordamööda kui vaheldumisi, puhudes, üks saksofoni, teine trompetit “nii nagu torust tuleb”. Nende improvisatsioonid kütavad õhu Mihkli talu õues tõeliselt kuumaks; nii polegi ime, kui kava järgmise numbriga “Kealakekua Beach Party” kandutakse Muhu saarelt Havaile, kus Jukka Eskola ja Villu Veski käesoleva aasta jaanuaris koos esinesid ja selle loo valmis tegid.

Havai teemadel jätkatakse. Ette kantakse ka varem Juu Jääb´il esinenud havai muusiku Bird´i laul “Acceptance is the answer” ning seekord õnnestub Sofia Rubinal publik kaasa laulma panna. Jukka Eskola teeb vahvalt armsa ja meeldejääva trompetisoolo. Kontsert lõpetatakse filosoofilises võtmes elu pühadust ülistava lauluga. Nagu eelmiselgi õhtul, jätkatakse Nautse Mihkli talus nüüdki hommikuni kestva tantsumaratoniga Jazzitup R2 DJ-de seltsis.

Juu Jääb´ile pannakse punkt pühapäevase kontserdiga Muhu Katariina kirikus. Villu Veski, Tiit Kalluste ja Taavo Remmel musitseerivad uut plaati “Põhjala saarte hääled III” esitledes ning Guido Kangur loeb muusika vahele Juhan Viidingu ja Juhan Liivi luulet. Kaunis lõpp kaunile festivalile, mis isegi ilma poolest oli laitmatu. Kohtumiseni tulevikus, tulevikumuusika festivalil Juu Jääb!