fbpx

Kadri Voorand

13. detsember 2009

Võib kindlalt öelda, et sellist lauljat nagu Kadri Voorand pole eesti jazzis varem nähtud ega kuuldud.

Võib kindlalt öelda, et sellist lauljat nagu Kadri Voorand pole eesti jazzis varem nähtud ega kuuldud.
Võtke kas või albumi avalugu “This is my Dance”, mis pühib uue luuana põranda puhtaks, keerutades läbi kromatismide, scat’i ja samba-jazzi. Sellele järgnev “Tunde kaja” on suurepärane näide sellest, kuidas tekst, muusika ja esitus suudavad koosmõjus soovitud tunnet võimendada. Ja nii edasi, võidult võidule.

Voorand pole lihtsalt neiuke- hõbehääl, keda eesti jazzis aina rohkem esile kerkib, sageli ka päris heal tasemel. Ei, ta kirjutas ise oma laulud ja tekstid, produtseeris plaadi ning olevat igas mõttes tüüri juures. Plaadil kõlab vaheldusrikas, keerulise koega ja muusikutelt pidevat “ärkvelolekut” nõudev nüüdisjazz, millist meie algupärases vokaaljazzis pea- aegu tehtud polegi.

Vooranna esitus on paindlik, tema tumedatooniline hääl tuleb toime nii suure ulatusega meloodiatega kui ka tulise skättimisega. Tema energia sunnib endast kõike andma ka taustamuusikuid, kelleks on Soome saksofonist Jussi Kannaste, bassist Mihkel Mälgand, trummar Eno Kollom ja pianist Jürmo Eespere. Kadri Voorand on omamoodi musicians’ musician, mis tähendab seda, et raadios ega restoranides see muusika kõlama ei hakka, kuid kolleegide ohhoo-reaktsiooni peaks pälvima küll. Ei oska öelda, millised on plaadi väljavaated välismaal tähelepanu äratada (kuus laulu on inglise ja neli eesti keeles), aga eesti jazzile on Kadri Vooranda väga vaja. Ja see on alles debüüt!

Autor Joosep Sang