fbpx

Kadri Voorandi Trio esitleb Eesti luulest inspireeritud plaati „Kosmogooniline etüüd“

29. mai 2012

2. juunil esitleb Kadri Voorand Trio uut albumit „Kosmogooniline etüüd”, millel kõlab väärt Eesti luulele kirjutatud muusika. Plaat koondab valikut muusikute viimase kolme aasta vältel sündinud loomingust. Kontsert toimub kell 19.00 Tallinna Väravatornis (Lühike jalg 9).

Muusika on kirjutanud trio kitarrist Virgo Sillamaa ja laulja Kadri Voorand. Trio koosseisu kuulub ka tunnustatud kontrabassimängija Taavo Remmel. Albumi pealkiri „Kosmogooniline etüüd” on inspireeritud Artur Alliksaare samanimelisest luuletusest.

“Projekti idee sündis luuletekstide improvisatsioonilisest kasutamisest ühel kontserdil keskkooli päevil. Kaasas oli Eesti autorite armastusluule kogumik „Sina ja mina”, millest mitmed palad improviseerides koos kitarrist Raivi Rohumetsaga viisistasime. Sellest sündinud ideed võtsin endaga kaasa. Nii kujuneski Taavo ja Virgoga esialgne kava just „Sina ja mina” tekstidest. See piiritlus on viimase paari aasta vältel siiski kadunud,” tutvustab Kadri Voorand idee sünnilugu. Plaadil kõlavate lugude tekstide autorid on Juhan Viiding, Juhan Liiv, Doris Kareva, Artur Alliksaar, Andres Ehin, Hando Runnel, Kersti Merilaas, Ene Mihkelson ja Ernst Enno.

Kontserdikava on olnud väga menukas nii eesti- kui ka muukeelse publiku hulgas. Tänaseks on trio esinenud European Broadcasting Unioni (EBU) kontserdiülekannete programmis otse-eetris, lisaks on Klassikaraadio vahendanud erinevate Jazzkaare festivalide raames toimunud kontserte veel mitmel korral. Trio esinemised Eestis, Kanadas kui ka USA-s on saanud sooja vastuvõtu osaliseks.

Maailma suurima jazziportaali allaboutjazz.com kriitik Phillip Woolever on hinnanud luulekava järgnevalt:”Voorandi tõlgendused varieeruvad sosinatest, naljatustest ja romantilistest pominatest intiimse jutustuseni. Isegi keelt tõlkimata oli tähendus selgelt edasi antud.”

„Sellel plaadil kõlab südamest loodud muusika. Lihtsad meloodiad, mis järgivad enamasti sõnade rütmi, jätavad ruumi ka improvisatsiooniks,” kirjeldab Voorand kava olemust. „Kontserdil võib juhtuda, et trio improviseerib täiesti uue loo, kasutades veel viisistamata luuletusi. Taolist lähenemist on praktiseeritud ka paaril plaadil kõlava loo puhul. Muusikas tunneb ära nii Eesti folkmuusika sugemeid kui ka maailmamuusika mõjutusi, kusjuures kasutatakse harmooniaid, milles võib peegelduda nii jazzilikke kui ka impressionistlikke kõlavärve. Meloodiad varieeruvad helgetest tormilisteni. ‪

Kadri Voorandit hinnatakse Eesti üheks omanäolisemaks nooreks jazzlauljaks ja heliloojaks. 2008 võitis ta “Aasta Noore Jazzitalendi Auhinna”. Tegemist on Eesti kõige olulisema preemiaga noortele jazzmuusikutele, mida annavad kord aastas välja koostööpartnerid Elion, Eesti Jazzliit ja Jazzkaar. Voorand on õppinud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja Stockholmi Kuninglikus Muusikaakadeemias.

Aastal 2009. esitles Voorand Jazzkaarel oma debüütalbumit “Tunde kaja”. 2011. aastal moodustas ta vokaalansambli Estonian Voices. Lisaks koostööle paljude Eesti muusikutega kõlavad tema looming ja hääl ka mitmel äsja ilmunud jazzi suunitlusega plaadil, näiteks USA tippmuusikutega salvestatud Anthony Branker and the Ascent´i albumil „Dance Music”.

Virgo Sillamaa on kitarrist, helilooja ning arranžeerija. Lisaks sellele on ta Georg Otsa-nimelises Tallinna Muusikakoolis õpetaja ning rütmimuusika suuna arendusjuht ning pedagoog. 2008. a pälvis Sillamaa “Tiit Pauluse-nimelise stipendiumi”, mida annab välja Viljandi Kitarrifestival. Ta on õppinud jazzmuusikat mitmes koolis nii Eestis, Soomes, Rootsis kui ka Hollandis.

Taavo Remmel on stiililiselt mitmekülgne muusik, osalenud rohkem kui 30 CD salvestamisel. Ta on andnud kontserte Euroopas ja Kanadas, esinenud Euroopa ja Venemaa muusikafestivalidel. Remmel on töötanud ka Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris, teinud koostööd muuhulgas ansamblitega Hortus Musicus, Vox Clamantis, New York Voices, Estonian Dream Big Band.

Lisainformatsioon:

www.kadrivoorand.com